O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Zvonkovka žlutavá, 07.07.2015 15:36, Tori(m), (Houby)

Kdyby se někomu chtělo vytvořit v atlase položku, tak tahle by měla být dobře určená.

Tarzetta catinus (Holmsk.) Korf & J.K. Rogers - zvonkovka žlutavá
zjednodušené zařazení: Ascomycota > Pezizales > Pyronemataceae

Cca 20-30 plodnic rostlo pod devětsily na okraji zpevněné cesty, v hlíně se štěrkem. Hrubý Jeseník, vlhká lokalita ve smrčině, 750 m n.m. Apotecia velká okolo 2 cm (15–25 mm), z vnější strany jemně otrubičnatá, třeň krátký (asi 2-3 mm). Výtr. eliptické, s jednou kapkou, výjimečně se dvěmi (většinou spíš u nezralých výtr.), 20,8–24,2 × 12,9–14,7 μ. Parafýzy niťovité, septované, přesahující vřecka jen velmi málo, občas větvené asi v polovině, konce jednoduché a rozšířené málo nebo vůbec. Báze vřecek aporhynchní (bez přezek).

Re: Zvonkovka žlutavá, 07.07.2015 15:59, alesjirsa(m), (Houby)

Dost dobré. Chtěl bych se ještě zeptat k mikroskopování: Kde seženu objektivový mikrometr na měření výtrusů a jak funguje ?

Re: Re: Zvonkovka žlutavá, 07.07.2015 18:53, Patrik(m), (Houby)

Krásná zvonkovka. Já mám určenou zatím jenom zvonkovku číškovitou závojovou.
Objektivový mikrometr máme ve škole, pracovat s ním budeme ale až příští školní rok.

Re: Re: Re: Zvonkovka žlutavá, 07.07.2015 18:55, Patrik(m), (Houby)

A ještě? Ty bydlíš někde v Jeseníkách nebo v okolí, nebo tam jenom jezdíváš? Já totiž bydlím geograficky v PřP Oderských vrchách a kousek od Hrubého Jeseníka bydlí moja babi s dědum.

Re: Re: Re: Re: Zvonkovka žlutavá, 07.07.2015 22:19, Tori(m), (Houby)

Z Jeseníků, Hostýnek, Chřibů apod. mám jen náhodné nálezy během turistických výletů. Žiju v Olomouci, takže na houby chodím tak do okruhu 1 hodiny vlakem/busem.

Re: Re: Zvonkovka žlutavá, 07.07.2015 22:17, Tori(m), (Houby)

Něco takovéhoto: odkaz. Záleží na průměru té trubky na okulár. Standardně by se mělo dělat velikost 23 mm pro biologické mikroskopy a 30,5 mm pro stereolupy. Jenže občas si výrobce udělá vlastní "standard" a pak to dopadá např. tak, že vyrábí biologický mikroskop s okuláry 30,0 mm. Pak je otázka, jestli k okuláru s měřicí stupnicí dodá i redukci ze 30,0 na 23 mm, nebo ne. V mém případě dodal. Sice ten okulár s velikostí 23 mm bych mohla použít do třetího výstupu (na kameru), ale je to hodně nešikovné, aby člověk kvůli každému měření vstával ze židle a koukal jak čáp do flašky.

Pak si musíš od někoho půjčit ještě sklíčko s mikrometrickou stupnicí (odkaz) a pro každý objektiv si spočítat, kolika μ odpovídá jeden dílek na stupnici v okuláru. Já ten měřicí okulár používám jen když chci narychlo zjistit nějaké přibližné rozměry, jinak přesné měření řeším přes fotky v PC.

Re: Re: Re: Zvonkovka žlutavá, 08.07.2015 12:08, alesjirsa(m), (Houby)

Dobře, snad si to budu pamatovat, i když zatím mne nenapadá, od koho bych si mohl půjčit sklíčko s mikrometrickou stupnicí. Díky.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30