O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Kosmatka pro Aleše, 01.07.2015 07:30, Tori(m), (O přírodě)

Našla jsem nějakou kosmatku, na vlhké hlíně u potoka v lese. Apotecia mají max. 7 mm, to na fotce je o kousek menší, takže chlupy na okraji můžou být odhadem i 1 mm dlouhé.

Re: Kosmatka pro Aleše, 01.07.2015 07:30, Tori(m), (O přírodě)

Jelikož jsem ji nemohla mikroskopovat začerstva a další týden nebyla doma, nechala jsem ji aspoň vytrousit na sklíčko - ty bělavé čmouhy jsou výtrusný prach. Za týden jsem je z jednoho sklíčka sundala, shrnula hromádky výtr. prachu na jednu (pěkně žiletkou, jak ve filmu o feťácích) a přikápla LACB (bavlníková modř v kyselině mléčné).

Re: Re: Kosmatka pro Aleše, 01.07.2015 10:16, alesjirsa(m), (O přírodě)

Mohl by se teda ten otisk výtrusného prachu dělat rovnou na tom podložním sklíčku, nikoli na bílém papíře a tam to přikrýt nějakou nádobou ? A jak že se tedy přesně získá ten výtrusný prach u apothecií ? Mám v tom stále ještě trochu guláš, takže bych si to chtěl ujasnit.

Re: Re: Re: Kosmatka pro Aleše, 01.07.2015 10:58, Tori(m), (O přírodě)

Jo, u malých hub (= málo výtr. prachu) nebo hub s bílým výtr. prachem je to IMHO lepší.
Z vřecek se uvolňují výtrusy kolmo k rovině hymenia, takže stačí otočit plodnici vzhůru nohama, položit na sklíčko a nechat třeba přes noc. Zatím jsem to nezkoušela u hub typu kyjanky/kuřátka/jazourky, ale u plochých a miskovitých askoušů to jde určitě.

Když jsou plodnice delší dobu v klidu a pak se na ně sáhne nebo foukne, tak najednou vypustí velké množství výtrusů, viditelný obláček. Zkus si třeba donést domů nějakou větší řasnatku, nechat pár hodin v klidu zasychat (hymeniem nahoru) a pak na ni fouknout nebo ťuknout. Je tam zpoždění asi půl vteřiny mezi impulsem a reakcí. Když je okolo naprosté ticho a je to velké apotecium s mnoha zralými výtrusy, tak je někdy i slyšet zvuk.

Re: Re: Re: Re: Kosmatka pro Aleše, 01.07.2015 11:12, alesjirsa(m), (O přírodě)

Přiznám se, že jsem teda žádnou řasnatku ještě nenašel. Ale jinak prima. Díky za info.

Funguje to třeba i u chlupatek, nebo nějakých jiných drobných apothecií ?

Re: Re: Re: Re: Re: Kosmatka pro Aleše, 01.07.2015 11:31, Tori(m), (O přírodě)

Ta kosmatka byla zatím nejmenší, u čeho jsem to zkoušela. U pyrenomycetů (chlupatka má peritecia) je to prý horší, že nerady uvolňují výtrusy, musí se třeba nechat pár dní v teple, pár dní v lednici, atd., až pak něco pustí (řikal kamarád, co se jim hodně věnuje).

Re: Kosmatka pro Aleše, 01.07.2015 07:30, Tori(m), (O přírodě)

Sice to vypadá jen jako modrá voda, ale kdo hledá, najde. Výtrusy kulovité, ze 30 změřených vyšly rozměry 16,2–17,1 × 15,9–16,7 μ, ornamentika je do 3 μ vysoká, tupě kuželovitá (jak kdyby to byly bodlinky s uřezanými konci). Touhle kombinací znaků se výběr možných druhů zúžil na 2, víceméně stačí zjistit už jen délku chlupů.

Re: Re: Kosmatka pro Aleše, 01.07.2015 10:41, alesjirsa(m), (O přírodě)

Také si ještě musím pořídit nějaký ten objektivový mikrometr, nebo něco to na měření výtrusů.

Re: Kosmatka pro Aleše, 01.07.2015 07:30, Tori(m), (O přírodě)

Řez okraje apotecia focený nasucho, bez přikrytí, na horní straně a na chlupu jsou nalepené vypadané výtrusy - nemůžu se rozhodnout, jestli mi víc připomínají relaxační míčky anebo námořní miny. Tady to není tolik vidět, protože chybí spodní (vnější) strana plodnice, ale chlupy na vnější straně jsou o hodně kratší než chlupy na okraji.

Re: Re: Kosmatka pro Aleše, 01.07.2015 10:21, alesjirsa(m), (O přírodě)

A ještě se chci zeptat: Ty chlupy už jsou rovnou tedy průhledné ? Zprůhlednit se musí pomocí tenkých řezů jen ta vnější strana plodnice, ano ?

Re: Re: Re: Kosmatka pro Aleše, 01.07.2015 11:14, Tori(m), (O přírodě)

Při zvětšení 100× to vypadalo takhle nějak (chlupy vnější strany). Ale! Měla jsem otevřenou vrchní clonu daleko víc, než by měla být, takže tam šlo víc světla a i trochu zešikma. Proto jsou chlupy víc prosvícené (což jsem chtěla), ale na druhou stranu není naprosto vidět struktura bezbarvých částí. Ty šmouhy napravo od chlupů, to je roztrhané hymenium. Se správně seřízeným osvětlením by byla jasně vidět vřecka a parafýzy a struktura střední vrstvy, ale na druhou stranu by chlupy byly černohnědé a téměř neprůhledné, ani jejich kořeny by nebyly moc vidět.

Re: Kosmatka pro Aleše, 01.07.2015 07:30, Tori(m), (O přírodě)

Ovšem někdy člověk v mikroskopu najde i věci, které v preparátu tak úplně nečekal.
A jinak je to kosmatka drsnovýtrusá, Scutellinia trechispora (Berk. & Br.) Lamb.

Re: Re: Kosmatka pro Aleše, 01.07.2015 10:17, alesjirsa(m), (O přírodě)

Velké díky za celkovou ukázku určování kosmatek.

Re: Re: Re: Kosmatka pro Aleše, 01.07.2015 13:55, Patrik(m), (O přírodě)

Poučné i pro mě, i když na mikroskop si nějaký čas počkám. Potom se s chutí pustím do takových složitostí, jako jsou např. houby rodu Hymenoscyphus a inačí Helotiales a Pezizales. Prozatím shromažďuju vzorky a už jsem se pustil do rodu Peziza. Pan Tutka mě jeden zmikroskopoval a zbytek už nechal na mě

Re: Re: Re: Re: Kosmatka pro Aleše, 01.07.2015 14:05, alesjirsa(m), (O přírodě)

Budoucí zdatný odborník na mikroskopování hub.

Re: Re: Re: Re: Kosmatka pro Aleše, 01.07.2015 14:36, Tori(m), (O přírodě)

Fíha, Helotiales i Pezizales dohromady? Žádné malé plány teda, držim palce.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30