O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Na výletě ZŠ 1, 17.06.2015 15:50, alesjirsa(m), (Houby)

Dneska jsem byl se školou na výletě. Šli jsme pěšky takových cca 10-15 km, přes města, louky a dokonce i přes lesy či okolo. Sice jsem se nechtěl příliš zdržovat, abych nebyl moc pozadu (někdy mi to nevyšlo), ale i tak jsem měl dost času na focení.
První houbový nález byl tento. Slzečník žloutkový ? Lupeny měl zakryté závojem.

Re: Na výletě ZŠ 1, 17.06.2015 16:37, Zdeno(m), (Houby)

Bude to on...

Re: Re: Na výletě ZŠ 1, 17.06.2015 18:59, Patrik(m), (Houby)

Já jsem se základkou nikdy na výlet netahal foťák a vůbec jsem se nezabýval houbama. Bylo tam totiž několik individuí, kteří jen tak tak procházeli a vůbec nedokázali pochopit či vůbec ocenit můj zájem. Jediné co dokázali pochopit a o čem se dokázali bavit byl sex, počítače a počítačové hry. Takže jsem se na to rači dycky vys... a měl jsem klid, te'd na střední je to spíš pravý opak - na výlety (třeba včile ta biologicko-ekologická exkurze) fo'ták tahám a zdržuju jak jen to ide a ještě se něco dozvím
Z toho vyplývá, že obdivuju tě, že máš asi dobru třídu, které to nevadí

Re: Re: Re: Na výletě ZŠ 1, 17.06.2015 19:14, alesjirsa(m), (Houby)

Dobrou třídu zrovna nemám. Rozhodně už se těším (protože už jsem v deváté třídě), až se jich zbavím, protože když některé spolužáky vidím, co vyvádějí, jak se chovají, tak se cítím jako v nějaké polepšovně. Ale mně už ani po všech těch letech nějak moc neotravujou, natož ještě aby mi mluvili do mých zálib.

Takže ti vůbec nepřeji, co si měl, a přeji ti, co máš teď.

Re: Re: Re: Re: Na výletě ZŠ 1, 17.06.2015 19:40, chorcheee(m), (Houby)

Mě na základce zajímal také skoro jenom sex (ale teoreticky - na praxi jsem byl moc divnej ) a nyní mne také zajímá skoro jen sex. O to zvláštnější je, jak jsem se za necelý rok naučil houby (jako ve smyslu "fungi" ).

Re: Re: Re: Re: Re: Na výletě ZŠ 1, 17.06.2015 21:46, Honzík(m), (Houby)

...někdy fungi a někdy nefungi

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Na výletě ZŠ 1, 18.06.2015 15:16, gazela(m), (Houby)

Kluci, s vámi je sranda

Re: Re: Re: Re: Na výletě ZŠ 1, 17.06.2015 20:22, svědek, (Houby)

To mi připomíná jednu, dle mého názoru, velmi nadčasovou vědeckou esej Františka Koukolíka o tvořivosti. Jen v krátkosti. Po sametové revoluci někteří lidé očekávali velký kulturní boom. Vždyť přece naše filmy, hudba atd. měli světu co říct. Místo toho přišla svoboda a nekonalo se nic... Tvůrce se musí vůči něčemu velmi konkrétnímu vymezovat a přitom nebýt příliš rozptylován. Náhlý šok ze svobody vedl k rozptýlení energie do prázdna... Nepomohlo, že můžeme psát o čemkoli, přes řádky a pod vlivem drog nebo hlavou vzhůru. Nepomohl brainstorming ani cestovatelské obohacení. Navzdory představě o excentrickém tvůrci s nadáním shůry prostě platí, že hodiny osobní práce ničím nenahradíš. Zajímavé, na tutéž myšlenku jsem narazil ještě o mnoho let dříve u Oty Pavla. Ten říkal, že vše velké se vždy děje NAVZDORY... K tomu myslím není co dodat.

Píšu to proto, že mi Aleši a Patriku přijdete oba hodni obdivu. Vaše znalosti o přírodě a nadšení do dalšího poznávání Vám rozhodně lze jen závidět.

Takže, na případné trable s primitivy můžete vlastně vzpomínat v dobrém. Možná tak trochu mohou za to, že víte co chcete a snažíte se to dělat dobře.

Re: Re: Re: Re: Re: Na výletě ZŠ 1, 17.06.2015 20:36, chorcheee(m), (Houby)

O mně v tom zamyšlení nic není, jakto? .

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Na výletě ZŠ 1, 17.06.2015 21:36, svědek, (Houby)

Už je to pár let, co většina zdejších bardů přispívala na "divoké stránky" Nahouby.cz. Myslím, velmi zajímavá zkušenost pro všechny přemýšlivé. Pravda, někdy dost hrůza. Výlevy anonymních fekálníků, agresivita, nevkus. A přece se po každé takové bouři v proudu zase znovu objevily staré dobré ryby a řeka těchhle stránek všechno bahno odplavila. A co je důležité, nebyly to ryby z regulovaného rybníka. Nouze regulačních prostředků nutila účastníky k větší toleranci i když to tam nejednou bouchlo. A v tom paradoxně byla ta tolerance víc ryzí, protože navzdory sporům se šlo dál. A myslím si, že mnozí díky tomu pochopili, že i dva naprosto báječní lidé se můžou dostat do sporu. Protože svět je pestrej a každý podléháme jiným životním stereotypům ať už si to připustíme nebo ne. A ještě jedna moc důležitá zkušenost. Teprve čas vždy ukázal, kdo je kdo. Jeden děj, jedna reakce, jeden otisk ještě není stopou. Někdo se vyjadřuje jako hospodský povaleč, ale v jádru je to veselý ochotný přátelský člověk, který má co dát. Jiný může mluvit jako učená kniha, ale čas ukáže, že je to jenom snob.

Věřím, že nosné jádro těchto stránek ví, o čem mluvím. A tak, navzdory snaze o kvalitu, se snaží být tolerantní k různosti. Ty jsi Chorchee často dost kontroverzní a přece jsi nebyl "zregulován"(fůj, strašný výraz, co?). To neznamená, že je vše dovoleno, jen, že člověk má být velmi opatrný v souzení druhých. Osobně jsem rád, žes tu i když např. tvé poznámky na téma sex nejsou úplně s citem zasazeny do kontextu. Toť můj názor. A už mlčím.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Na výletě ZŠ 1, 17.06.2015 22:03, karelzbrd(m), (Houby)

naprostý souhlas, sic nechápu (tím nemyslím svědku Tvoji reakci na zadané téma), proč se tohle musí řešit na webu o houbách a přírodě
PS: Ano, z Nahouby jsem taky utekl

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Na výletě ZŠ 1, 18.06.2015 08:52, chorcheee(m), (Houby)

Svědek: díky za pěkný rozbor. Ano, s citlivostí a tím, že si kontext často tak nějak určuji sám, s tím jsem měl vždy problémy.

Jinak, ve srovnání s nahouby je oprvadu pozoruhodné, jak přátelský nebo přesněji tolerantní kolektiv se tu vytvořil a stále se to drží. Tak snad to vydrží i do budoucna (i když já svou, jak píšeš "kontroverzností", bych možná v některých lidech mohl vzbudit agresi - musím se prostě trošku krotit ).

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Na výletě ZŠ 1, 18.06.2015 08:58, Kraken(m), (Houby)

Svědku, mluvíš mi z duše...

Re: Na výletě ZŠ 1, 17.06.2015 15:50, alesjirsa(m), (Houby)

Když jsme šli kolem řeky Otavy, na vrbách bylo spoustu ohňovců obecných.

Re: Re: Na výletě ZŠ 1, 17.06.2015 18:16, chorcheee(m), (Houby)

A jesipak Aleši víš, co je to oranžové na borce té vrby?

Re: Re: Re: Na výletě ZŠ 1, 17.06.2015 18:21, alesjirsa(m), (Houby)

To vskutku nevím.

Re: Re: Re: Re: Na výletě ZŠ 1, 17.06.2015 19:01, Patrik(m), (Houby)

řasa z třídy červených řas (ruduch), bych řekl.

Re: Re: Re: Re: Re: Na výletě ZŠ 1, 17.06.2015 19:43, chorcheee(m), (Houby)

Ruducha myslím ne (ty jsou snad jen vodní). Podle mne je to zelená řasa (i když je červená) rodu Trentepohlia.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Na výletě ZŠ 1, 17.06.2015 19:57, alesjirsa(m), (Houby)

Hm, chorcheee bude mít asi pravdu.

Re: Na výletě ZŠ 1, 17.06.2015 15:50, alesjirsa(m), (Houby)

Potom jsme zastavili na jednom místě, kde jsme si chvíli sedli na takové dlouhé dřevěné lavičky ve tvaru válce. Zatímco ostatní svačili, vydechovali si apod., já na opracovaném dřevě fotil trámovky.

Re: Na výletě ZŠ 1, 17.06.2015 15:50, alesjirsa(m), (Houby)

To předtím byla trámovka plotní. Ovšem zdá se, že zde byl ještě jeden druh trámovky, nemýlím-li se. Trámovka jedlová ?

Re: Re: Na výletě ZŠ 1, 17.06.2015 18:18, chorcheee(m), (Houby)

Na opracovaném dřevě růstává trám ovka trámová (G. trabeum). V přirozených biotopech
u nás velmi vzácná, na skládkách a dřevěných stavbách obávaný škůdce...

Re: Re: Re: Na výletě ZŠ 1, 17.06.2015 18:23, alesjirsa(m), (Houby)

Ale nemá ta trochu jiný hymenofor ?

Re: Re: Re: Re: Na výletě ZŠ 1, 17.06.2015 19:46, chorcheee(m), (Houby)

Nevím, tady není moc vidět..

Re: Re: Re: Re: Re: Na výletě ZŠ 1, 17.06.2015 19:55, alesjirsa(m), (Houby)

Tyto plodnice jsou z trochu jiného místa, ale myslím, že se jedná o stejnou houbu. Sice zde není hymenofor vidět vůbec, ale myslím, že vypadal podobně jako u t. plotní, jen byl zbarven dohněda.
Hymenofor u té první houby jsem si bohužel moc neprohlížel.

Re: Na výletě ZŠ 1, 17.06.2015 15:50, alesjirsa(m), (Houby)

A rozloučím se hnojníky.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30