O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Odolnost CCD čipu Minolta Dimáge 7i, 16.06.2015 14:28, chorcheee(m), (O fotografování)

Dobré popoledni,

tak jsem na základě nedávné diskuze neodolal a vyzkoušel, zda se mi podaří zničit čip své historické Minolty. Fotografoval jsem asi 5 min přímé slunce...

Re: Odolnost CCD čipu Minolta Dimáge 7i, 16.06.2015 14:28, chorcheee(m), (O fotografování)

...při různém nastavení, různých ohniscích... Jen připomínám, že nastavená clona nemá v tomto případě na tepelné zatížení čipu vliv. Video režim jde stále na "plnou díru". Zacloní se na nastavené f až těsně před expozicí. Až jsem se z toho pobytu na sluníčku zahřál a spotil .

Re: Odolnost CCD čipu Minolta Dimáge 7i, 16.06.2015 14:28, chorcheee(m), (O fotografování)

Nicméně, když jsem poté vyfotografoval modrou oblohu, nezdá se, že se mi podařilo do čipu vypálit díru . Čímž neříkám, že to nejde (jiná situace bude u zrcadlovky a supersvětelného objektivu). Jen jsem si dokázal to, co jsem tvrdil - že to není vůbec jednoduché.

Myslím, že fotoaparáty "pro lidi" jsou na tuto odolnost i testovány. Lidi jsou blbí a kdyby požkození sluncem v záběru bylo snadné, dovedete si představit ten počet reklamací? A teď to dohadování, zda to je oprávněná reklamace...

Hezký den!

Re: Re: Odolnost CCD čipu Minolta Dimáge 7i, 16.06.2015 14:48, chorcheee(m), (O fotografování)

A když už jsem byl v testování, zajímalo mne, jak test dopadne s moji současnou Fuji Finepix HS30. Tedy jak bude vypadat snímek slunce, nikoli zda se mi ji podaří zničit . A vidíte, že se paprsky roztékají tak nějak hnusněji a ty interferenční odlesky jsou také horší. Prostě mnohé věci se za 13 let spíše zhoršily. Bodejď by ne, když lidi chtějí čímdál větší rozsah zoomu a čímdál více Mpx. Navíc v reálných cenách byla 7i asi 7 x dražší, než HS30 (33 000 vs. 9 750)!

Re: Re: Re: Odolnost CCD čipu Minolta Dimáge 7i, 16.06.2015 14:51, chorcheee(m), (O fotografování)

A proč jsem si tedy pořídil nový fotoaparát? Protože:

1/ má o trošku lepší makro
2/ vydrží výrazně déle na baterky
3/ má větší, kontrastnější a v jedné ose i výklopný display
4/ je mnohem rychlejší
5/ má lepší ovládání
6/ má odolnější, hezčí a zrcadlovce podobnější tělo

Ale jak říkám, optická kvalita, se za ty roky už nikam moc neposunula (a v některých aspektech dokonce zhoršila)!

Re: Re: Re: Odolnost CCD čipu Minolta Dimáge 7i, 16.06.2015 15:02, Honzík(m), (O fotografování)

...televize byly taky dražšíJinak já se do slunce strefuju objektivem dost často,už vlastně rok a něco.Momentálně mi začíná černat levej horní růžek a hlásí mi to na displeji chybu čipu.Včil mudruj,jestli je to od slunce, nebo jenom vada foťáku...

Re: Re: Re: Re: Odolnost CCD čipu Minolta Dimáge 7i, 16.06.2015 15:14, chorcheee(m), (O fotografování)

Jene, to jsi mne zaskočil, to nevím . Ale abysme to testování měli kompletní, přidám ještě výsledek z pravé zrcadlovky Canon 30D s objektivem Tokina 12-24mm/f4. Tam jim to trošku přetéká v jedné přímce, ale celkově samozřejmě výsledek nejlepší.

Žel bohu, tato zrcadlovka + 3 skla + ext. blesk + nějaké filtry... mi doma povětšinou leží. Vytáhnu ji většinou jen tak svátečně (abych dostal do ruky pořádný kus železa). Jak jezdím na houby většinou na motorce, nemůžu tu megabrašnu tahat. Bude to s těžkým srdce, ale pokud brzy nedostanu dobrou práci, bude muset asi z domu. Zejména ta skla téměř nestárnou a nějaké peníze za ten set dostat půjde...

Re: Re: Re: Re: Re: Odolnost CCD čipu Minolta Dimáge 7i, 17.06.2015 12:22, chorcheee(m), (O fotografování)

Tak to se k tomuto srovnání moc diskuze nerozhořela...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30