O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Václav Hálek - muž který slyšel hlasy hub, 10.06.2015 17:03, chorcheee(m), (O přírodě)

Dobré odpoledne,

Rád bych se prvně omluvil, že se chovám občas jako blbec, stále se rozebírám a beru si vás jako rukojmí své psychoanalýzy. Včera jsem zrovna psal nějaké rádobyvtipné věci, které s odstupem vidím, že nejsou vtipné, ale spíše trapné (některé jsem již smazal, tak prosím ty, kteří nečetli včera, aby nehledali – nic úžasného to nebylo. Jo, a taky že jsem zbytečně sprostý. To když po sobě čtu, musím uznat, že jsem někdy fakt kanál. Vy máte se mnou božskou trpělivost (asi vám je trapné napomínat doktora :-)), za což jsem vám moc vděčný, díky! To Patrika sejmete (podle hesla proutek se musí ohýbat dokud je mladý) dříve…

Re: Václav Hálek - muž který slyšel hlasy hub, 10.06.2015 18:44, Tori(m), (O přírodě)

Moc pěkný detail. Skoro mi to připadá jako krajina z letadla, jeden menhir vedle druhého.

Re: Re: Václav Hálek - muž který slyšel hlasy hub, 10.06.2015 18:56, chorcheee(m), (O přírodě)

Je to objekt mykologický...

Re: Václav Hálek - muž který slyšel hlasy hub, 10.06.2015 19:23, Joska(m), (O přírodě)

Tak trochu jsi mě předběhl. Nejen u Patrika, právě jsem Tě chtěl upozornit, že podobné příspěvky, doktor nedoktor, začnu mazat, když jsi to udělal sám. A mimochodem, občas by se hodilo, když slovíčko "občas" ve svém příspěvku třeba i vynecháš.

Re: Re: Václav Hálek - muž který slyšel hlasy hub, 10.06.2015 20:13, Zdeno(m), (O přírodě)

Dobře, občas...Nebo občas, dobře?...

Re: Re: Re: Václav Hálek - muž který slyšel hlasy hub, 11.06.2015 18:02, chorcheee(m), (O přírodě)

Povrch pýchavky obecné.

Re: Václav Hálek - muž který slyšel hlasy hub, 10.06.2015 17:03, chorcheee(m), (O přírodě)

A abyste neřekli, že se jen lituji jakou mám smůlu, napíši vám vtipný zážitek z dnešního trhání třešní, kdy jsem měl naopak nezasloužené štěstí :

Pěstitel byl od rána špatně naladěný. Z traktoru v 7 hodin vystoupil se svými kolegy se slovy „Pí*u ze mě dělat nebudete!“ (nevím o čem se hádali, není to nyní důležité). No a na kom si schladit žáhu, než na nebohých brigádnících… Včera jsem se trhání třešní teprve učil. Placeni jsme od kil, takže se každý snaží narvat co nejvíc. Třešně musí být se stopkami, což zdržuje. Ale hlavně není lehké neolamovat letorosty. Pod některými stromy to po akci penězchtivých pracovníků vypadá žalostně. - Víc listí a letorostů, než na stromě. Všimnul jsem si toho včera i u sebe. Pak jsem se mírně zastyděl a řekl si „když jsem ten rostlinný biolog, měl bych se k těm stromům chovat trošku ohleduplně!“. No a dneska jsem si dával pozor a na zem pode mne padalo mnohem méně nebohých třešňových fragmentů. Mladý kolega, nějaký Bláha, který trahal vedle mne, takovou sebereflexi asi neměl. A hlavně měl smůlu, že si jím olámaného stromu všimnul pěstitel (který navíc zrovna potřeboval někoho sprdnout ). Když šel kolem říká mu hlasitě. „Neolamuj ty plodonoše! To je snížená úroda pro příští rok!“ Kolega se začal nějak hájit, načež pěstitel ukázal pod můj strom a říká, „to je zajímavé, že někdo to tam nemá!“. Bylo mi poněkud stydno, tak jsem začal povídat něco o tom, že pod sebou také něco mám, a že není snadné očesat všechny třešně a nic neolámat. Na to pěstitel říká „Tak trhám třešně, né haluze, co?“ Mávnul rukou a odešel.

Re: Re: Václav Hálek - muž který slyšel hlasy hub, 10.06.2015 18:22, Tori(m), (O přírodě)

No páni, odkdy jsou ptáci fousatí jak kocour? :-D

Re: Re: Re: Václav Hálek - muž který slyšel hlasy hub, 10.06.2015 18:37, chorcheee(m), (O přírodě)

To je také pták - šelma .

Re: Re: Re: Re: Václav Hálek - muž který slyšel hlasy hub, 10.06.2015 19:44, karelzbrd(m), (O přírodě)

ťuhýk obecný, loví kobylky, sarančata a občas i myšku, ty vysušené mrtvolky hmyzu a někdy i myší napíchnuté na trnech jsou jeho práce a příbuzného ťuhýka šedého...

Re: Re: Re: Re: Re: Václav Hálek - muž který slyšel hlasy hub, 11.06.2015 19:20, chorcheee(m), (O přírodě)

Přesně tak!

Re: Václav Hálek - muž který slyšel hlasy hub, 10.06.2015 17:03, chorcheee(m), (O přírodě)

No nemají to takoví lidé v životě lehčí? „Trhám třešně a né haluze“ to je geniální odpověď, na to se nadá říct ani slovo. Já bych to vědecky okecával v duchu kompromisů, optimalizace a trade-off. Pěstitel řekne tohle a je vymalováno.

Re: Václav Hálek - muž který slyšel hlasy hub, 10.06.2015 17:03, chorcheee(m), (O přírodě)

Ale já bych vás rád už několik dní obohatil také něčím, co souvisí s houbama. Až nyní se dostávám k tomu, to sepsat… Poslouchal jsem takhle nedávno svou milovanou vážnou hudbu, když v tom jsem si uvědomil, že nevím, zda někdo skládal inspirován houbama? Zdánlivě blbost, ale ono je těžké vymyslet právě i blbost, která ještě nenapadla někoho jiného . Strýc Gooogle a je to tu. Václav Hálek (* 17. března 1937, Praha – 10. září 2014, Brandýs nad Labem).
Hezky sepsáno je např. zde:

http://eurohudebka.cz/vaclav_halek.html

fotografie je stažena z:

http://assets.vice.com/content-images/contentimage/no-slug/4d7d7da314d15217876ce2cf02426a8b.jpg

Re: Re: Václav Hálek - muž který slyšel hlasy hub, 10.06.2015 18:41, Tori(m), (O přírodě)

No třeba ty současné reklamy na Kofolu ("fofolu") na mě působí, že vznikly pod silným vlivem nějakých ilegálních hub. :-/

A kdo máte rádi sci-fi, znáte sérii Mycelium od Kadlečkové? Ještě není komplet dopsaná, ale ty 3 díly, co jsem čtla, se mi líbily moc.

Re: Re: Re: Václav Hálek - muž který slyšel hlasy hub, 10.06.2015 18:52, chorcheee(m), (O přírodě)

Neznám, beletrii už jsem dlouho žádnou nečetl. Ale docela bych si něco přečetl. Je to dostupné na netu? Hádám že bude (byl jsem zatím líný hledat).

Re: Re: Re: Re: Václav Hálek - muž který slyšel hlasy hub, 11.06.2015 18:11, chorcheee(m), (O přírodě)

Tak již jsem si vyhledal. Zdá se, že to je pracovitá a talentovaná autorka. Sága Mycelium (2013 - 2014) má 4 díly a dohromady asi 1500 stran. Byla již oceněna prestižní cenou:

cena Akademie SFFH 2013 za knihu roku a původní českou nebo slovenskou knihu

Re: Václav Hálek - muž který slyšel hlasy hub, 10.06.2015 17:03, chorcheee(m), (O přírodě)

Komu se nechce číst, shrnuji:
Napsal Mykokosmickou symfonii, které se dá poslechnout zde:
https://www.youtube.com/watch?v=SIsPSTXc_V0

Co na ni říkáte? Mě to přijde proti skladbám opravdových mistrů trošku málo prokreslené. Prostě bych nějaké notičky přidal . Ale myšlenky a nálady jsou tam zajímavé…

Napsal asi 6000 drobných kompozic (většinou do 1 minuty) o asi 2000 druzích hub, např:

Lentinellus omphalodes – houževnatec pupkovitý,
Clavaria (Ramaria) flavoides – kuřátka,
Cribraria argillacea – řešetovka stříbřitá (hlínová),
Geoglossum cookenianum – pazoubek Cookeův,
Russula subrubens – holubinka mokřadní.

Takže to nebyl žádný jelimánek, který by znal hřiba, bedlu a choroše. Možná to byl naopak výborný mykolog a pozorovatel a posluchač přírody.
Tady je s ním jeden rozhovor v angličtině s podtitulem „jediný člověk, který dokáže slyšet řeč hub“:

https://www.youtube.com/watch?v=7Xhm1PFXJ2g

Re: Re: Václav Hálek - muž který slyšel hlasy hub, 10.06.2015 18:38, Tori(m), (O přírodě)

Jiný názor je zas ten, že dokonalost vzniká ne tehdy, když už není co přidat, ale když není co ubrat (např. chopper vs. nějaká načančaná motorka).
Ta symfonie (nebo její část?) mi hrozně připomíná filmovou hudbu cca ze 70. let, chvílema k historickému filmu, pak zas spíš nějaké psychologické drama. Ale pěkné to je. Píšou se o dost horší věci.

Re: Re: Re: Václav Hálek - muž který slyšel hlasy hub, 10.06.2015 18:58, chorcheee(m), (O přírodě)

A má motorka se Ti, Tori, líbí?

Re: Václav Hálek - muž který slyšel hlasy hub, 10.06.2015 17:03, chorcheee(m), (O přírodě)

A také byl hostem u Krause (to se ten pořad ještě jmenoval „Uvolněte se prosím“ čas 31:10). Tam se zahrají také dvě minikompozice na modrající hřiby. Vřele doporučuji!

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1176221164-uvolnete-se-prosim/206562222000004/?vso=video&rok=2006#dil

Re: Václav Hálek - muž který slyšel hlasy hub, 10.06.2015 17:03, chorcheee(m), (O přírodě)

No ruku na srdce, mohl by se mi tu prosím příhlásit každý, kdo Václava Hálka již před mou glosou znal a každý, koho jsem obohatil? Ať v tom máme pořádek . Myslím, že bez ohledu na to, jaký vztah máte k vážné hudbě, tohoto skladatele by měl zájemce o houby znát. Co říkáte?

Tak a myslím, že jsem se dnes rozepsal bohatě. Hezký den všem!

Re: Re: Václav Hálek - muž který slyšel hlasy hub, 10.06.2015 17:13, chorcheee(m), (O přírodě)

Tak, a protože jsem měl "psavou" a žádné mé fotografie, se k tomu tématicky moc nehodí, vybral jsem několik starších fotografií (všechny byly vyfotografovány Canonem 10D asi tak před 10 lety a více), které myslím jsou celkem pěkné. Dovoluji si vyhlásit soutěž kdo pozná, co či kdo je na fotografiích. Krajinky jsou z Čech a jedna ze Slovenksa....

Re: Re: Re: Václav Hálek - muž který slyšel hlasy hub, 10.06.2015 17:57, vevanek, (O přírodě)

1. Strečno
2. Konopiště
3. Karlštejn
4. Kralický Sněžník

Re: Re: Re: Re: Václav Hálek - muž který slyšel hlasy hub, 10.06.2015 18:03, chorcheee(m), (O přírodě)

Výborně! Máš jistojistě zcestováno... Ale máš špatné číslování. 1 a 2 nejsou krajinky. Nuže? .

Re: Re: Re: Re: Re: Václav Hálek - muž který slyšel hlasy hub, 10.06.2015 18:06, chorcheee(m), (O přírodě)

Vlastně chybyčku jsem našel. Králický, nikoli Kralický Sněžník (anžto je město Králíky a ne Kralíky). Ale to je samozřejmě jen detail, ve kterém se často chybuje (a já můžu zase mentorovat ).

Re: Re: Re: Re: Re: Václav Hálek - muž který slyšel hlasy hub, 10.06.2015 18:22, vevanek, (O přírodě)

Sice jsem nikdy nebyla na dovolené u moře (netoužím po tom), ale po Česku (i Slovensku) cestuji ráda Nejdříve jsem jezdila s rodiči, pak s dětmi a teď s dětmi a vnoučaty. Lidi lítají po světě a přitom ani neví, jak je u nás krásně

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Václav Hálek - muž který slyšel hlasy hub, 10.06.2015 18:27, chorcheee(m), (O přírodě)

A já vybíral i mezi zahraničními fotografiemi . Ale řekl jsem si, že zůstaneme protentokrát doma...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Václav Hálek - muž který slyšel hlasy hub, 11.06.2015 09:16, Zdeno(m), (O přírodě)

Dědek to zahraničí jistí, že...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30