O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Je dosti sucho na houby, tak alespoň něco z Hymenopterologie, 26.04.2015 19:17, Patrik(m), (O přírodě)

Ale než se k tomu dostanu, tak dám jeden detail Phaebotryosphaeria visci, kterou už našel i Aleš. Plodnice mají 400 - 550 um.

Re: Je dosti sucho na houby, tak alespoň něco z Hymenopterologie, 26.04.2015 19:17, Patrik(m), (O přírodě)

A těď k té Hymenopterologii, jak se nazývá odvětví Entomologie, zabývající se blanokřídlým hmyzem (Hymenoptera). Na zahradě nám ve velkém hnízdí pískorypky obecné. Tady samička s pylem hledající své hnízdo.

Re: Je dosti sucho na houby, tak alespoň něco z Hymenopterologie, 26.04.2015 19:17, Patrik(m), (O přírodě)

Konečně ho našla a leze dovnitř.

Re: Je dosti sucho na houby, tak alespoň něco z Hymenopterologie, 26.04.2015 19:17, Patrik(m), (O přírodě)

Nemá to však jednoduché, jakmile vyleze z hnízda, příležitosti využijou hnízdní paraziti, kteří vlezou do hnízda pískorypky a nakladou tam vlastní vajíčko. Tady už jeden takový hnízdní parazit (ruděnka obecná) leze do hnízda.

Re: Je dosti sucho na houby, tak alespoň něco z Hymenopterologie, 26.04.2015 19:17, Patrik(m), (O přírodě)

Není však jediná. Dalším takovým hmyzem, který má stejný záměr, je samice nomady obecné.

Re: Je dosti sucho na houby, tak alespoň něco z Hymenopterologie, 26.04.2015 19:17, Patrik(m), (O přírodě)

Pro určování blanokřídlých je velice podstatná i kresba přední části hlavy, ale získat takovou fotku rozhodně není jen tak.

Re: Re: Je dosti sucho na houby, tak alespoň něco z Hymenopterologie, 26.04.2015 20:23, léto, (O přírodě)

Patriku, Tvoje fotky hmyzu jsou super.Hodně se mi líbí.

Re: Re: Re: Je dosti sucho na houby, tak alespoň něco z Hymenopterologie, 26.04.2015 20:41, Honzík(m), (O přírodě)

...jo,Patrikovo hmyzáky obdivuju už dlouho...

Re: Re: Re: Je dosti sucho na houby, tak alespoň něco z Hymenopterologie, 26.04.2015 20:44, MACEK, (O přírodě)

Patriku za tu námahu to stálo. Znám dosti mladíků, kteří se válí po zemi z úplně jiných důvodů a i pro mne dosti ostudných! V tvým případě se válej dál._

Re: Je dosti sucho na houby, tak alespoň něco z Hymenopterologie, 26.04.2015 19:17, Patrik(m), (O přírodě)

Nomada je neposedný tvor a získat těchhle pár fotek trvalo tak hodinu, kdy jsem různě po čtyřech lozil a plazil se a s foťákem různě poskakoval po trávníku, přičemž lidi jdoucí kolem plotu, kteří mě viděli si o mě mysleli bůhvíco!
Už překračuju limit, takže zatím. Do příští neděle snad zaprší, protože se chystám konečně zase do lesa.

Re: Re: Je dosti sucho na houby, tak alespoň něco z Hymenopterologie, 26.04.2015 21:20, samotářka, (O přírodě)

Patriku, nádhera. A nomád je letos strašně moc, ale mně se nepovedla vyfotit ani jedna. Jsou strašně rychlé.

Re: Re: Je dosti sucho na houby, tak alespoň něco z Hymenopterologie, 26.04.2015 21:27, karelzbrd(m), (O přírodě)

Patriku, seš borec


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30