O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Okolí Hrabové..., 17.02.2015 17:16, Patrik(m), (O přírodě)

Tak jsem tam dnes byl za těma ohnivcema ...no, kámoš mě vzal do lužního lesa v okolí Ostravice, kde krom jasanů aj. podobných dřevin rostlo mnoho akátů...k mé smůle tam však vůbec nerostál sníh, tak mě ujišťoval, že mě vezme na další místo pod vysoké napětí, kde je to sám akát...to měl pravdu, byli tam samé akáty, ale bohužel už nejsou, všechny je vykácely - lokalita dlouhá snad kilometr, kde by byla ohromná pravděpodobnost objevení těch krásných hub...poslední zbylé místo, kde bylo v lese hodně akátů jsem pečlivě prošmejdil a žádní ohnivci tam nebyly ...přitom to vypadalo tak slibně, ještě k tomu na Damyku jsem našel několik nálezů ohnivců od jednoho mykologa bydlícího v Paskově (lokalita byla vzdálená zhruba víc jak 13 km)...no jo no...ale do toho lužního lesa se vydám ještě někdy v srpnu, to tam toho určitě poroste hodně, a prozkoumám tam padlé akátové kmeny, kterých tam bylo hojně
...alespoň jsem si tam vyfotil nový druh ptáka do mé sbírky fotografií zvířat

Re: Okolí Hrabové..., 17.02.2015 17:33, basset(m), (O přírodě)

.. Patriku, rostou na starších mrtvých větvičkách nebo štěpcích akátu ponořených v zemi, ne přímo na živém akátu. Často jsou takové větvičky prorostlé mechem. V místech s výskytem se často objevuje kopřiva, ostružina nebo malina. Pod vysokým napětím se objevují právě proto, že na těchto místech se akát velice často prořezává a tak je právě dostatek zbytků.

Re: Re: Okolí Hrabové..., 17.02.2015 17:54, Patrik(m), (O přírodě)

bassete díky, ale to já přece vím, však jsem je hledal na poloponořených větvích porostlých mechem, vím, že je to saprofyt a ne parazit, na tom třetím místě prostě nebyly, strávil jsem tam asi hodinu, a nebyla to zrovna nějaká extra velká lokalita...na té druhé však ani nic růst nemohlo, zbyla tam jen mýtina a ta byla ještě ke všemu naprosto vyschlá od slunce...

Re: Re: Re: Okolí Hrabové..., 17.02.2015 17:55, Patrik(m), (O přírodě)

Úplně nejjednoduší by asi bylo, kdyby mi někdo ukázal místo, kde 100% rostou a řekl: Tady hledej, tady je najdeš...

Re: Re: Re: Re: Okolí Hrabové..., 17.02.2015 18:01, basset(m), (O přírodě)

.. jednou je určitě potkáš. Honza je v neděli potkal skoro na cestě - "hele ohnivec". Mám pocit, že tam dokonce ani akát nebyl, v okolí byly jasany

Re: Re: Re: Re: Re: Okolí Hrabové..., 17.02.2015 19:00, Honzík(m), (O přírodě)

...akát tam nebyl a ta větvička na který jsem dával včera toho druhýho vypadala na něco mezi bezem a bůhví čím.No,když tam rostou i takový stromy jako javory jasanolistý...,tak to mohlo být cokoliv

Re: Re: Re: Re: Okolí Hrabové..., 17.02.2015 18:04, alesjirsa(m), (O přírodě)

Tak takovou radu bych potřeboval taky. Pozor na druhý a třetí stupeň přídavného jména jednoduchý.

Re: Re: Re: Re: Re: Okolí Hrabové..., 17.02.2015 19:21, Zdeno(m), (O přírodě)

To je docela těžké a chyták. Jednoduchý, jednodušší, nejjednodušší...Ovšem plurál od přídavného jména jednoduchý je jednoduší...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Okolí Hrabové..., 17.02.2015 20:00, alesjirsa(m), (O přírodě)

Já bych v podobě plurálu řekl spíš jednoduché, ale nevím. Teď si mě trošku znejistil.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Okolí Hrabové..., 17.02.2015 20:05, basset(m), (O přírodě)

něco z netu:

Oba dva tvary jsou správné, ale používají se v jiných případech.

Jednoduší vzniklo skloňováním přídavného jména jednoduchý. Používá se v 1. a 5. pádě mužského rodu v množném čísle (např. ti jednoduší muži).

Oproti tomu jednodušší je druhým stupněm vzniklým při stupňování přídavného jména jednoduchý.

Příklady:

Ach ti jednoduší partneři – nesmíme se na ně Božka tolik zlobit!

Musí to přeci být jednodušší – kdo by se chtěl učit 19 A4 nesmyslných dat a ještě z toho skládat zkoušku?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Okolí Hrabové..., 17.02.2015 20:19, Zdeno(m), (O přírodě)

Jo, jednoduché by bylo dobře v případě feminima...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Okolí Hrabové..., 17.02.2015 20:53, alesjirsa(m), (O přírodě)

A jo, hm, máte pravdu. V případě 1. pádu, množného čísla, rodu mužského životného se používá tento tvar.

Re: Okolí Hrabové..., 17.02.2015 17:34, alesjirsa(m), (O přírodě)

V textu máš dvě pravopisné chyby. Jinak zajímavé houbičky pod ...

Re: Re: Okolí Hrabové..., 17.02.2015 17:45, alesjirsa(m), (O přírodě)

Hm, tak Joska ti jich našel dokonce víc než já. Jestli budeš chtít, já ti u těchto slov vysvětlím, proč to tak je a proč to tak není.

Re: Re: Re: Okolí Hrabové..., 17.02.2015 19:40, Joska(m), (O přírodě)

Tak Joska to dneska nebyl, měl jinou práci (a navíc už ho ta Sysifovská práce u Patrika přestává bavit). Je to těžký, když někdo takhle inteligentní se nestydí dávat světu na vědomí svou neschopnost a lenost, co se písemného vyjadřování týče.
Jo, a okolo tohoto nálezu akáty žádné, jen jasany a černý bez... Smíšený les kousek od potoka.

Re: Re: Re: Re: Okolí Hrabové..., 18.02.2015 12:15, Zdeno(m), (O přírodě)

Jó, nachytat Josku na češtinářských švestkách, to je, pane, vzácný jev. Ale i mistr tesař se utne...Ono je to zrádné skoro jako ta Libye...Takže sisyfovská práce (tedy namahavá, nekončící a marná...) má kořeny v řecké mytologii, že...A ten bájný smutný hrdina byl Sisyfos...

Re: Re: Re: Re: Re: Okolí Hrabové..., 18.02.2015 12:19, Zdeno(m), (O přírodě)

Chorcheeeé to jistě promptně odhalí jako spiknutí oligarchů a double špionů...Podle téhle logiky bych měl Joskovi přihrát nějakou nenápadnou hrubku a Joska by dělal toho chytrého...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Okolí Hrabové..., 18.02.2015 12:31, Joska(m), (O přírodě)

No prima! Právě jsi mě nachytal na lupu... ee..vlastně na švestkách.

Re: Re: Re: Okolí Hrabové..., 17.02.2015 20:03, chorcheee(m), (O přírodě)

Patriku, tak přijeď do Brna, ukážu Ti místo, kde je rakušáků naseto! .

Jinak já jsem vás s Joskou prokoukl. Vy jste sehraní komedianti. Ty schválně děláš hrubky, víš, že je Joska opraví a pak tu budete středem pozornosti a bude vo čom psát . Že jsem dobrý psycholog? .

Re: Re: Re: Re: Okolí Hrabové..., 17.02.2015 20:21, Zdeno(m), (O přírodě)

Perfektní odhad, ale když budeš mít zájem, zatahneme do toho i Tebe a spokojenost bude maximální...

Re: Re: Re: Re: Re: Okolí Hrabové..., 17.02.2015 20:56, alesjirsa(m), (O přírodě)

Kdyby to šlo, tak bych se klidně přidal, strašně rád bych někdy našel nějakého ohnivce, jenže to nejde.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Okolí Hrabové..., 18.02.2015 11:40, Patrik(m), (O přírodě)

Máš lákavou nabídku, ale musí počkat ještě dva roky, v 16ti to prostě nejde si jen tak jezdit ze severní Moravy na jížní...

Re: Re: Re: Okolí Hrabové..., 17.02.2015 22:23, Zdeno(m), (O přírodě)

Vnímám jako krásnou přidanou hodnotu ty zdejší diskuse o češtině. To není nějaká obskurní nebo patologická libůstka, ale snaha uchovat kulturu písemného projevu a vzájemně se doplňovat ku prospěchu mateřštiny. Co jiného si dnes hýčkat...Alešovi posílám virtuální potlesk, že na tuhle vlnu aktivně naskočil, nikdo nejsme dokonalý (nebo dokonalí, ha...).

Re: Okolí Hrabové..., 17.02.2015 17:56, vlk(m), (O přírodě)

...ale ta Sojka je dobrá...konečně ji vidím s žaludem, kterých si na zimu naschovává porůznu po krajích lesa tisíce...je dost plachá, proto gratulace...

Re: Re: Okolí Hrabové..., 17.02.2015 18:25, Patrik(m), (O přírodě)

Načapal jsem ji pod hnízdem...u nás bych ji vživotě nevyfotil, stejně tak jako kukačku, ale tam se mě zdála jaksi nevšímavá...

Re: Re: Re: Okolí Hrabové..., 17.02.2015 18:42, alesjirsa(m), (O přírodě)

Asi se ztratila Krakonošovi.

Re: Okolí Hrabové..., 17.02.2015 18:56, Fanda, (O přírodě)

Ahoj,já je tady fotím na starých větvích osik.

Re: Okolí Hrabové..., 17.02.2015 18:56, osada(m), (O přírodě)

Ahoj ..Paťas, to je podezřelej luh ..agátisko v luhu nenajdeš...tam prostě nemá podmínky k růstu a v luhu jsem ho nikdy nepotkal..

Re: Re: Okolí Hrabové..., 17.02.2015 19:04, Honzík(m), (O přírodě)

... to bude nejspíš po Patrikovsku něco jiného než kopce...

Re: Re: Okolí Hrabové..., 17.02.2015 19:05, Patrik(m), (O přírodě)

Já pár jo, je to les s rovným terénem a asi 50 metrů od Ostravice, pár jich tam bylo, našel jsem i jeden spadlý akátový kmen, na kterém bych možná pár jiných zajímavých druhů našel...jo a, ten ohnivec není jediná houba, která mě pod akáty furt uniká...dalším je totiž klubnatka akátová, Cucurbitaria elongata, takže kdo chce, ať se v hledání přidá, na intošu moc obrázků této houby není k nalezení

Re: Okolí Hrabové..., 17.02.2015 17:18, Patrik(m), (O přírodě)

..Na jedné akátové větvičce jsem nalezl tuto pěknou 1 mm velkou zajímavou houbičku, která mě moc nepříjde jako obyčejná Tapesia, ale uvidím, ještě se na to podívám

Re: Re: Okolí Hrabové..., 17.02.2015 17:57, basset(m), (O přírodě)

.. co třeba Mollisia

Re: Re: Re: Okolí Hrabové..., 17.02.2015 18:23, Patrik(m), (O přírodě)

Možná, ale nezapomeň, že hranice mezi oběma rody je i pod mikroskopem velice křehká...

Re: Re: Re: Re: Okolí Hrabové..., 17.02.2015 18:40, basset(m), (O přírodě)

.. o tom nepochybuji

Re: Okolí Hrabové..., 17.02.2015 18:17, Patrik(m), (O přírodě)

Na akátových větvích jsem nacházel hojně tuhle zajímavou houbu, nějak se nemůžu dopátrat názvu, vím jen, že patří do řádu Xylariales a tvoří rozlité stromata...

Re: Okolí Hrabové..., 17.02.2015 18:19, Patrik(m), (O přírodě)

Poprosím proto, kdo ví, ať poradí...detail...ty vyniklé ostioly měly cca 0,1 - 0,3 mm, ani pravítko mě na to nestačí, musel jsem to odhadnout...

Re: Re: Okolí Hrabové..., 17.02.2015 20:07, chorcheee(m), (O přírodě)

Toto by mě také zajímalo. Přijde mi to jako nějaká prsnatka (Rosellinia). Jsou u nás nejen ty velké (corticium, aquila), ale i malé (v klíči se píše pod 1 mm) a ty myslím, že můžou mít takhle tlusté subikulum, kde jsou zanořená perithecia...

Re: Re: Re: Okolí Hrabové..., 17.02.2015 21:12, Patrik(m), (O přírodě)

Přes silnou lupu jsem nakreslil řez subikulem, můj foťák by to už přes velkou snahu nedal podle mých představ, přece jen je to míň než 0,5 mm, zítra zkusím ten obrázek oskenovat....

Re: Re: Re: Re: Okolí Hrabové..., 18.02.2015 06:52, Honzík(m), (O přírodě)

...tak na to se těšim.Mně se ty tvoje malůvky líbily...

Re: Re: Re: Re: Re: Okolí Hrabové..., 18.02.2015 11:41, Patrik(m), (O přírodě)

Hm, bude to muset počkat, nějak nám přestal fungovat skener a já nevím co s tím, taťka příjde až odpoledne


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30