O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Zimní ptactvo, 14.02.2015 19:29, Patrik(m), (O přírodě)

Delší dobu jsem tu nic nedával, ale to jen proto, že jsem neměl moc času, teď máme jarní prázdniny, tak mám času víc...
Není nic pohodlnějšího, než pozorovat ptactvo hezky v teple a v pohodě před oknem doma. A jak na to? Stačí si v přízemí baráku najít nějaké okno, z kterého máme výhled třeba na naší jabloň, zajít ven, pověsit krmítko do stejného úhlu tak, abychom na něj pohodlně viděli, pak jít znova před okno, postavit stativ, dát si tam pohodlnou židli a čekat. Když je sníh, netrvá to dlouho a ňácí ptáci se hned objeví. Především to začalo okupovat hejno vrabců, tak se na ostatní ptactvo moc nedostalo. Společně s nimi tam pak lítaly i hrdličky zahradní, které jsem chvíli považoval za holuby od suseda...

Re: Zimní ptactvo, 14.02.2015 19:29, Patrik(m), (O přírodě)

Příliš dluho jsem čekat nemusel, bo jsem odpozoroval, že se tam ptáci objevovali ve větším množství vždy ve stejný čas, a to kolem 10 - 11 hodin ráno a pak okolo 3 - 4 odpoledne, takže mě to vyhovovalo, hned, jak jsem dorazil ze školy, šel jsem se podívat co nového se u krmítka objevilo...nejprve několik málo sýkor koňader...

Re: Zimní ptactvo, 14.02.2015 19:29, Patrik(m), (O přírodě)

...později dokonce přiletěli 4 překrásní zvonci zelení...

Re: Zimní ptactvo, 14.02.2015 19:29, Patrik(m), (O přírodě)

Ještě jednou...

Re: Zimní ptactvo, 14.02.2015 19:29, Patrik(m), (O přírodě)

Detail vrabca...

Re: Re: Zimní ptactvo, 14.02.2015 21:49, Joska(m), (O přírodě)

Jaký, polní nebo obecný?

Re: Re: Re: Zimní ptactvo, 14.02.2015 22:06, Honzík(m), (O přírodě)

...domácí

Re: Re: Re: Re: Zimní ptactvo, 14.02.2015 22:15, Joska(m), (O přírodě)

Jasně, domácí - šedé temeno hlavy a tmavá náprsenka.
Polní - hnědá hlava a černá líčka.

Re: Zimní ptactvo, 14.02.2015 19:29, Patrik(m), (O přírodě)

Avšak tohle divadlo mě vždycky skončilo, jak se tam objevil tenhle huňatý savec, který je na naší zahradě běžně k vidění

Re: Zimní ptactvo, 14.02.2015 19:29, Patrik(m), (O přírodě)

Jednou však nevyplašil vrabce náš Bad, ale jeden velice úžasný dravý pták, kterého jsem popravdě viděl poprvé v životě sedět na větvi jabloně na naší zahradě...Sednul si však tak nešikovně, že pro lepší záběr jsem musel jít ven, ale stihl jsem udělat jednu fotku, trochu mázlou, a i když jsem se snažil schovávat za rohem domku, tak si mě hned všiml a uletěl...schválně, zda víte, oč jde...no a zítra sem dám fotečky čerstvích předjarních hub z dneška

Re: Re: Zimní ptactvo, 14.02.2015 19:49, Zdeno(m), (O přírodě)

Já dám taky hádanku: jaké i se píše ve slově čerstvých? Pak ty kouzelné výrazy jako ňácí, dluho, asik...Ovšem lepšíš se a tvoje fotografická taktika svědčí o tom, že ne "všicí" jsme na ptáky krátký...No a dravec? Poštolka obecná...

Re: Re: Re: Zimní ptactvo, 14.02.2015 20:01, Patrik(m), (O přírodě)

AHA, tak to mělo být čerstvích ...jo a..na poštolku to bylo moc velké, ještě máš pár možností

Re: Re: Re: Re: Zimní ptactvo, 14.02.2015 20:27, petras, (O přírodě)

krahujec

Re: Re: Re: Re: Re: Zimní ptactvo, 14.02.2015 20:32, Honzík(m), (O přírodě)

...teď jde o to jak moc velké to bylo.U mne taky krahujec,ale jestli "moc" velké tak jestřáb.Jo a dneska už to je skoro vzácný...,nemá kroužek.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zimní ptactvo, 14.02.2015 20:37, petras, (O přírodě)

jestřáb by měl vlnky

Re: Re: Re: Re: Zimní ptactvo, 14.02.2015 20:43, Zdeno(m), (O přírodě)

Dík za poučení, našel jsem si poštolku na webech a přišla mi podobná...Ptactvo neumím...

Re: Re: Re: Re: Zimní ptactvo, 14.02.2015 20:45, Zdeno(m), (O přírodě)

Nemělo to být čerstvích...A taky to není zřejmě poštolka...Tož mínusová fifty-fifty...

Re: Re: Zimní ptactvo, 14.02.2015 20:40, vlk(m), (O přírodě)

...petras mě předběhl o minutku...je to Krahujec obecný...mamce na malinkém dvorku likviduje Hrdličky...

Re: Re: Re: Zimní ptactvo, 14.02.2015 21:11, Patrik(m), (O přírodě)

Abych pravdu řekl, též to ani nevím přesně, ale podle klíče jsem to určil jako samici jestřába lesního, samec by měl mít menší ty kropen...to kropenování (sakra, já nevím jak to nazvat)

Re: Re: Re: Re: Zimní ptactvo, 14.02.2015 21:19, Patrik(m), (O přírodě)

I když jsou ty kresby v té knížce trochu nepřesné, jak se tak dívám, nejpodobnější je tady tenhle , v té knížce se však taky píše, že krahujec je dravec velikosti holuba a že jestřáb je vzhledově podobný krahujci, ale je to jakoby jeho zvětšenina, když uvážím, že holuba (resp. hrdličku) jsem tam fotil a připadala mě daleko menší než ten dravec na fotce, je velice pravděpodobné, že se jedná o jestřába

Re: Re: Re: Re: Re: Zimní ptactvo, 14.02.2015 21:39, petras, (O přírodě)

hrdlička je menší než holub

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zimní ptactvo, 14.02.2015 21:47, Patrik(m), (O přírodě)

Aha, no ještě mám jednu fotku focenou z mé pozorovatelny (kvůli téhle větvi jsem musel jít ven)...tak mě napadlo, co kdybych zítra zkusil změřit šířku té větve a násobil jí dvarazy....tím bych mohl získat přibližnou velikost toho dravce, podle té fotky se mě totiž zdá, že je dvarazy větší než ta větev

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zimní ptactvo, 14.02.2015 21:52, Joska(m), (O přírodě)

Nemusíš to dál rozebírat, je to opravdu krahujec, loví drobné ptactvo poblíž obydlí. Jestřáb se drží spíš lesa a je fakt větší. Neposuzuj podle hrdličky, ta je zase o dost menší, než holub.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zimní ptactvo, 14.02.2015 21:54, Joska(m), (O přírodě)

Ještě jednou a jindy...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zimní ptactvo, 14.02.2015 21:56, Honzík(m), (O přírodě)

...sem si všimnul tý druhý fotky,tam je to krahujec...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zimní ptactvo, 14.02.2015 22:05, Zdeno(m), (O přírodě)

Hm, ty pařáty mne na poštolku nasměrovaly...

Re: Re: Re: Re: Zimní ptactvo, 14.02.2015 21:24, Honzík(m), (O přírodě)

...když nevíš jak, tak to napiš po svojem.Bo ti stejně rozumí všichni co si z tebe utahujou ....A upřesni velikost toho fťáka,...menší než slepice ,asi stejnej a pod....Taky je tu ostříž,ale ten má myslim malinko jinej odstín...Ten vlastně ne,má jinak barevný kukadla.No,nabízí se otázka "jak velké máte holuby"...

Re: Re: Re: Re: Re: Zimní ptactvo, 14.02.2015 21:43, Patrik(m), (O přírodě)

Tož to teda zkusím říct přesněji, byl větší než hrdlička zahradní, kterou jsem fotil na stejném místě ze stejné dálky a v počítači jsem to musel ještě oříznout asi o polovinu, zatímco toho dravce jsem oříznul jen opravdu nepatrně...mnohem jednoduší by asi stakovou bylo ho příště chytit a změřit

Re: Re: Re: Zimní ptactvo, 14.02.2015 21:13, Honzík(m), (O přírodě)

...jo,Patriku,docela hezkej ptáček.Já nedávno naháněl u Basseta v parku hýla,ale mam tam z toho akorát červený fleky.Jak jsem cvaknul tak vždycky skočil.

Re: Re: Re: Re: Zimní ptactvo, 14.02.2015 21:20, Patrik(m), (O přírodě)

No jo, hýl, toho jsem eště neviděl...ale v klimkovickém parku kusek od nás jsem raz viděl dudka chocholatého, neměl jsem foťák, ale to by mě ani nepomohlo, byl to okamžik chvilky

Re: Re: Re: Re: Re: Zimní ptactvo, 14.02.2015 23:05, karelzbrd(m), (O přírodě)

je to krahujec, jestřáb je velikosti káně, tedy mnohem větší. Je také rozdíl mezi samicí jestřába, ta je větší. Na vlnky, tedy kresbu nedejte, ta se mění a u mladých ptáků je jiná. Na fotce je prcek krahujec - když už vidíš ta peříčka a porovnáš velikost, je to malé na jestřába, který má i robustnější zoban a drsnější pohled.

Re: Re: Zimní ptactvo, 15.02.2015 05:40, Fanda, (O přírodě)

To jsem si početl. Já ho fotil před pár dny,lovil vrabce.

Re: Re: Re: Zimní ptactvo, 15.02.2015 13:54, Patrik(m), (O přírodě)

Tož tak díky, mnoho hlav mnoho ví, že ...a se nejlíp určujou druhy, které jsem už viděl na vlastní oči, takže příště už snad řeknu rovnou, že se jedná o krahujce


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30