O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Bučina v Brdech dnes, 03.02.2013 18:01, basset(m), (O přírodě)

Naučná vycházka s Kájinkou a Forrestem v bučinách Brd.
Nejprve můj prvonález - Číhovitka masová

Re: Bučina v Brdech dnes, 03.02.2013 18:01, basset(m), (O přírodě)

Druhý "kus" z několika dalších na stejném místě

Re: Re: Bučina v Brdech dnes, 03.02.2013 19:02, Zdeno(m), (O přírodě)

No jejéj, řekla by Anička, vždyť je to zcela běžná houbička...Má dvě formy, toto je ta perfektní s pohlavními výtrusy, imperfektní forma vypadá jako fialové tenké střevo zevnitř, tam jsou výtrusy nepohlavní...Protože perfektní stadium připomíná ty ascomycety, je to ascocoryne sarcoides, imperfektní coryne sarcoides...Veéélmi fotogenické...Na řezných plochách a padlých kmenech listnáčů často doprovází sametonožky...

Re: Re: Bučina v Brdech dnes, 03.02.2013 20:06, Forrest Run(m), (O přírodě)

Bylo nám ctí i potěšením, Henry, vřelé díky za povedenej vejlet, sluníčko svítilo, počásko nám na začátek února přálo, s Tebou to bylo jako vždy pohodička, jen s tou náplní košíku to bylo tentokrát slabší...našli jsem sice jak pařezníky, tak hlívu, ale obojí už ke konzumaci příliš nelákalo......
Tohle musíme příště pořádně zkontrolovat, škoda, že jsem to blíž neprozkoumal....sice jsem Mozkofku rosolovitou "in natura" ještě neviděl, aloe čihovitky mám nakoukaný, Zdeno bude mít asi recht.....aspoň si vygůgluj obrázky Mozkovky rosolovitý, Henry, je velice vzácná....dokonce je i chráněná....a tady by klidně mohla bejt, biotop by odpovídal....a zvlášť ten "druhej kus" mi na ní pasuje Srovnej třeba zde
Ještě jednou Ti přeju fšechno NEJ a MAX, hlavně tu sexuélní svěžest, Starej Pardále!

Re: Re: Re: Bučina v Brdech dnes, 03.02.2013 20:36, basset(m), (O přírodě)

Tak jsem juknul na GOOGLE a mám takový pocit, že jsem stejné či podobné obrázky našel pod jedním i pod druhým názvem. Zdá se, že jediný soudce může být mikroskop v ruce někoho, kdo to umí a ví . Já to nejsem Víš o někom ?

Re: Re: Re: Re: Bučina v Brdech dnes, 03.02.2013 22:49, Zdeno(m), (O přírodě)

Já to taky nejsem, ale ta vizuální rozdílnost konidiového stádia je dostatečným kriteriem...

Re: Re: Re: Re: Bučina v Brdech dnes, 04.02.2013 09:25, Forrest Run(m), (O přírodě)

Zajisté, Mikroskopodlaků znám naštěstí hafo!:-)
A většina mi dluží nějakou tu laskavost!:o)
Případně nám "makroskopicky" pomůže první pořádnej déšť při teplotách nad nulou....předpokládán, že jak Čihovitka, tak Mozkovitka budou coby způsobní askoušové regenerovat víceméně stejně dobře jako ušiska nebo řasnatky a tudíž bych navrhoval po oblevě a deštíku další rekognostaci!:o)

Re: Re: Re: Bučina v Brdech dnes, 04.02.2013 10:19, Kraken(m), (O přírodě)

Já v om vidím taky tu čihovitku.

Re: Re: Re: Re: Bučina v Brdech dnes, 04.02.2013 11:06, Zdeno(m), (O přírodě)

O tom není pochyb...Jen se bavíme o těch formách...Večer pošlu pár imperfektních...

Re: Bučina v Brdech dnes, 03.02.2013 18:01, basset(m), (O přírodě)

Na stejném kmeni padlého buku, ale o několik mětrů výše - Helmovka pařezová. Několik trsů různého stáří, některé zmrzlé, některé na slunci rozmrzlé

Re: Re: Bučina v Brdech dnes, 03.02.2013 20:36, Zdeno(m), (O přírodě)

Henry, ty helmovky jsou kouzelné...A málo se ví, že i neuvěřitelně mrazuodolné...Vždyť synonymum pro mycenu tintinabulum je hiemalis, tedy zimní...

Re: Bučina v Brdech dnes, 03.02.2013 18:01, basset(m), (O přírodě)

Něco, co nevím, co je, ale nechám si poradit do znalejších V pátek mi sice bylo šedesát, ale o houbách jsem toho zatím pobral málo, ale statečně doháním

Re: Re: Bučina v Brdech dnes, 03.02.2013 18:14, basset(m), (O přírodě)

Že by Smolokorka buková

Re: Re: Re: Bučina v Brdech dnes, 03.02.2013 18:49, Zdeno(m), (O přírodě)

Srdečně bassetíku blahopřeji k dospělosti...Jsi přesně o třicet let mladší než můj táta...Bohužel, ironií osudu jsme v den vašich narozenin pochovávali chotinu maminku a mou milou tchýni...Smolokorka buková nebo pryskyřičná...Pryskyřičná je časnější a nebývá narozdíl od bukové právě na tom buku...Skvostné kapky jsou ovšem na obou...

Re: Re: Re: Re: Bučina v Brdech dnes, 03.02.2013 19:17, basset(m), (O přírodě)

Prý nerostou

Re: Re: Re: Re: Re: Bučina v Brdech dnes, 03.02.2013 20:07, Forrest Run(m), (O přírodě)

Re: Bučina v Brdech dnes, 03.02.2013 18:01, basset(m), (O přírodě)

bučina

Re: Re: Bučina v Brdech dnes, 03.02.2013 20:29, vlk(m), (O přírodě)

...tak tomu říkám buky...takhle starý les u nás nemáme...paráda...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30