O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Kamenolom, Stará Ves u Bílovce, 17.01.2015 18:21, Patrik(m), (O přírodě)

Před týdnem jsem si udělal takový menší výlet s kamarádem, budoucím mineralogem, na jednu zajímavou lokalitu...při vstupu dovnitř bylo pár starých, asi už neplatných cedulí o zákazu vstupu, které jsme ani příliš neřešili a vešli jsme na zajímavou lokalitu, kde převládaly břízy, osiky a vzácně i vtroušené ostatní stromy. Bylo to tam všude dosti promočené, tam, kde je na fotce tráva, byla promočená půda pokrytá rašeliníky a jinými mechorosty, hojně tam byly nízké mechorosty na různém kamení apod.
Kámoš šel hledat do sutin spadaných kamení pod skálu menší krystaly převážně křišťálu, já jsem se vydal pátrat nejprve po parazitických askomycetech z okruhu Octospora. Tím jsem strávil asi 1/3 času, až jsem došel k závěru, že to nemá cenu (dohromady jsme tam byli 4 hodiny).

Re: Kamenolom, Stará Ves u Bílovce, 17.01.2015 18:28, Patrik(m), (O přírodě)

Jejda fotka... ...takhle to tam vypadalo...

Re: Kamenolom, Stará Ves u Bílovce, 17.01.2015 18:24, Patrik(m), (O přírodě)

Alespoň se tam podařilo najít poprvé v životě mecháčky, které jsem si hned zexsikátoval. Když jsem je dofotil, měl jsem úplně mokré nohy až po kolena a stejně tak i rukávy, protože jak už jsem říkal, bylo to tam značně promočené....

Re: Re: Kamenolom, Stará Ves u Bílovce, 17.01.2015 18:26, alesjirsa(m), (O přírodě)

Všechno zlé je k něčemu dobré.

Re: Re: Kamenolom, Stará Ves u Bílovce, 17.01.2015 18:59, Zdeno(m), (O přírodě)

Zajímavé, ovšem sloveso "zexikátovat" je skvost naší mateřštiny...

Re: Kamenolom, Stará Ves u Bílovce, 17.01.2015 18:27, Patrik(m), (O přírodě)

Následně jsem se vydal pod osiky, kde jsem se snažil pátrat po jehnědkách, protože jsem vzhledem k počasí domníval, že už by mohly růst. Tím jsem strávil asi 1/2 celkového času, bo jsem viděl poprvé v životě tolik osik a bříz pohromadě...Nakonec se jeden nález podařil, bohužel ne jehnědky, a dokonce ani ne ascomycet...

Re: Re: Kamenolom, Stará Ves u Bílovce, 17.01.2015 18:31, alesjirsa(m), (O přírodě)

Ty jo, to jsou všechno nějaká "ušíčka" ?

Re: Kamenolom, Stará Ves u Bílovce, 17.01.2015 18:30, Patrik(m), (O přírodě)

Byla to totiž kupodivu stopkovýtrusná houba číšovec nahloučený, jejíž plodnice mohou značně připomínat apothecia...

Re: Re: Kamenolom, Stará Ves u Bílovce, 17.01.2015 23:22, chorcheee(m), (O přírodě)

Díky Patriku, tuto hubku jsem - ani "na sucho z Hagara či vod jinud" - neznal

Re: Kamenolom, Stará Ves u Bílovce, 17.01.2015 18:32, Patrik(m), (O přírodě)

A tady je ještě trochu větší detail...ten už musel být přes lupu...

Re: Re: Kamenolom, Stará Ves u Bílovce, 18.01.2015 13:05, vlk(m), (O přírodě)

...v minulé práci jsme používali mikroskop, kam jde přímo přidělat cvakátko...to by bylo něco pro Tebe...klobouk dolů před Tvojí vytrvalostí...

Re: Kamenolom, Stará Ves u Bílovce, 17.01.2015 18:39, Patrik(m), (O přírodě)

Pak jsem našel padlý kmen vrby jívy, což je strom v mém okolí poměrně vzácný...na jedné větvi jsem našel konečně první askomycet ten den...vnořenku obecnou...

...bohužel, technologie selhala...totiž baterie, která obvykle vydrží na 90 - 100 fotek se vybila už při 40 fotce, důvod neznámí...samozřejmě druhou baterii jsem si doma zapomněl nabít, a tak, bo mě to štvalo, jsem došel k závěru - nefunguje, bo se dostala mezi baterku a foťák špína ...vytáhl jsem baterku, očistil, ofukal vnitřek foťáku, kaj se strká baterka, naráz to eště na deset fotek fakčilo....tady bych vás zkušenější požádal o radu, zda nevíte, čím to bylo popř. zda už se vám to stalo (normální to být nemůže, baterka je stará od června minulého roku)...

Re: Re: Kamenolom, Stará Ves u Bílovce, 17.01.2015 19:02, Honzík(m), (O přírodě)

...Patriku.mně se teďka přes zimu baterka vybíjí taky rychleji(cca.50 snímků).Ty mrňavý motůrky musej v chladu překonávat větší odpor a spotřebovávaji více energie...

Re: Re: Kamenolom, Stará Ves u Bílovce, 17.01.2015 19:08, Zdeno(m), (O přírodě)

Je dobré kontrolovat napětí po nabití, nenechávat zapnutý foťák a samozřejmě nosit záložní baterie. Roli hraje teplota, použití blesku, používání zoomu a vůbec veškerá manipulace s ovládacími prvky. Když baterka dojde a přístroj stávkuje, vyndej baterky a dej třeba do kapsy, po znovuvložení ještě chvíli fungují...Po expozici hned foťák vypínej...A pak je ještě mnoho věcí mezi nebem a zemí, které nelze logicky vysvětlit, ale vždy platí, že přítel Murphy a čerti nikdy nespijó...

Re: Re: Re: Kamenolom, Stará Ves u Bílovce, 17.01.2015 19:44, Patrik(m), (O přírodě)

Věci mezi nebem a zemí bych vynechal...v tomto asi máte pravdu, zřejmě to zní logicky, eště ke všemu mé baterie jsou lithiové, chcvíli jsem měl dokonce i hloupou teorii, že kapalina v bateriích obsažená, která drží elektřinu tím chladnem trochu zamrzla...ale vhledem k tomu, že ráno bylo -1 je to asi pěkná kravina....
Díky za objasnění, se mě ulevilo, že s tou baterkou nic není...

Re: Kamenolom, Stará Ves u Bílovce, 17.01.2015 18:42, Patrik(m), (O přírodě)

Nějak jsem se rozepsal, ale doufám, že to nevadí....přichází už čas k opuštění lokality, ale přeci jen jsem stihl vyfotit ještě jeden nález z mrtvé větve vrby jívy...prozatím jsem to určil jako dřevomor zakroucený, ale když někdo bude mít lepší nápad, budu rád

Re: Re: Kamenolom, Stará Ves u Bílovce, 17.01.2015 23:15, chorcheee(m), (O přírodě)

Patriku, krásné nálezy a i ty makra jsou dost slušná! Dřevomor zakroucený neznám, ale takhle podle mne přesně vypadá dřevomor plazivý (Nemania serpens). Má ale několik příbuzných kryptických druhů, které se dají poznat jen via micro... .

Re: Re: Re: Kamenolom, Stará Ves u Bílovce, 18.01.2015 14:37, Patrik(m), (O přírodě)

Dík za potvrzení, dřevomor plazivý je synonymum pro dřevomor zakroucený

Re: Kamenolom, Stará Ves u Bílovce, 17.01.2015 18:45, Patrik(m), (O přírodě)

Na závěr ještě ukázkový krystal křišťálu...tak zatím se mějte..a doufám, že počasí bude ještě v únoru příznivé pro růst ohnivců...snad vytipovaná lokalita nezklame...tak zatím....

Re: Re: Kamenolom, Stará Ves u Bílovce, 17.01.2015 18:45, Patrik(m), (O přírodě)

A ještě ten křišťál...

Re: Re: Re: Kamenolom, Stará Ves u Bílovce, 17.01.2015 19:59, alesjirsa(m), (O přírodě)

Ten si našel taky tam ???

Re: Re: Re: Re: Kamenolom, Stará Ves u Bílovce, 17.01.2015 20:46, Patrik(m), (O přírodě)

Já ne, kámoš, a jo, našel se tam...foceno přímo na místě...jestli budeš mít zájem, můžeš se čubnout na web od kámoša, je to na mineralogickou tématiku

Re: Re: Re: Re: Re: Kamenolom, Stará Ves u Bílovce, 17.01.2015 21:13, Joska(m), (O přírodě)

No, tak už by pomalu bylo pomalu vhodné, aby sis ujasnil, kdy je vhodné použít nářečí a co je to písemný projev...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kamenolom, Stará Ves u Bílovce, 17.01.2015 21:39, Patrik(m), (O přírodě)

Já nářečí nepoužívám, mluvím i píšu úplně normálně...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kamenolom, Stará Ves u Bílovce, 17.01.2015 23:09, Joska(m), (O přírodě)

hmmm... Pak zřejmě netušíš, co je nářečí. Třeba "čubnout"?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kamenolom, Stará Ves u Bílovce, 18.01.2015 07:54, Zdeno(m), (O přírodě)

Jo, tak na tuhle odpověď budeme těžko hledat slova...Bo, kaj se strká, fakčilo, ofuknul...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kamenolom, Stará Ves u Bílovce, 18.01.2015 14:38, Patrik(m), (O přírodě)

Však to su normální, běžně používané slova...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kamenolom, Stará Ves u Bílovce, 18.01.2015 15:13, Joska(m), (O přírodě)

Ale ano, Patriku, to ti nikdo nebere. Ale některá z nich tak možná do 50 km od tvého bydliště. A mně vůbec to nářečí nevadí, nakonec půlka mého příbuzenstva je z ostravska. Ale taky ti někdy nebude připadat vhodný slangový termín "sním sejra" atd. Ale to je jen debata. Jak už jsem ti ale jednou napsal, u tebe to dělá ten problém, že nerozlišuješ nářečí a spisovný jazyk a potom se ti to v písemném projevu smotá dohromady. Mrkni na svou poslední větu: "Vždyť (Ale) to jsou normální, běžně používaná slova"...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kamenolom, Stará Ves u Bílovce, 18.01.2015 19:09, Patrik(m), (O přírodě)

To JSEM si vůbec neuvědomil, že by se to dalo řect i jinač...no, pokusím se tedy výše jmenované výrazy pro příště v písemném projevu trochu omezit, přece jen, ve škole ve slohovce by to určitě mohlo vadit...a už jsme si museli např. s kámošem z prajzka vyhledat synonymum pro slovo robit, bo učitelce jaksi vadilo, že ho furt používáme...no jo no...budu si na to dávat pozor a pokusím se vyhledat synonyma i pro jiná (pro mě) běžně používaná slova....

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kamenolom, Stará Ves u Bílovce, 18.01.2015 19:28, Zdeno(m), (O přírodě)

Dobrá reakce...Šak to fajne zrobiš...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30