O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Dnes jsem byl jen ve sklepě..., 07.12.2014 16:25, Patrik(m), (O přírodě)

...Kupodivu i tam lze najít houby...nebo přesněji houbu...sklepní podmínky i přes jednu žárovku jsou tmavé, navíc ještě když houba roste na špatně přístupném místě...stativ musel být šikovně umístěn mezi kobzole, a i tak se mě špatně ostřilo (foťák z nějakého důvodu při namáčknutí spouště rozostřoval, ale to už se mě párrazi stalo i za dobrého světla, že jsem měl zaostřené a při namáčknutí se mi to rozostřilo, po vypnutí a zapnutí to už nedělalo)

Re: Dnes jsem byl jen ve sklepě..., 07.12.2014 16:25, Patrik(m), (O přírodě)

...pro ty, co nevědí...ve sklepě se nám objevila stopkovýtrusná nelupenatá houba koniofora neboli popraška sklepní (coniophora puteana). Už její název napovídá, že je hojnější v příznivých podmínkách sklepů na provlhlém dřevě, ale najde se i v přírodě.

Re: Dnes jsem byl jen ve sklepě..., 07.12.2014 16:25, Patrik(m), (O přírodě)

Je příbuzná další dřevokazné houbě, která si také zvykla více na dřeva lidských obydlí a v přírodě ji najdeme už vzácně - totiž dřevomorce domácí, kterou jsem u nás ještě naštěstí neviděl - i když bych ji někdy rád vyfotil...tak se zas mějte...nějakou dobu už tu s fotkama otravovat nebudu

Re: Re: Dnes jsem byl jen ve sklepě..., 07.12.2014 16:46, chorcheee(m), (O přírodě)

Patriku, si si jistý, že ty povlaky a poprašky určuješ správně? Já si vše ukládám, a nepřej si mne, jestli se to blbě naučím! .

Re: Re: Re: Dnes jsem byl jen ve sklepě..., 07.12.2014 18:15, Patrik(m), (O přírodě)

Kdybych si nebyl jistý, napíšu "možná,, nebo "asi,, nebo "nevím,,

Re: Re: Re: Re: Dnes jsem byl jen ve sklepě..., 07.12.2014 18:36, chorcheee(m), (O přírodě)

dobrá, dobrá... .

Re: Re: Re: Re: Dnes jsem byl jen ve sklepě..., 07.12.2014 18:56, fáfa(m), (O přírodě)

..tvoje jistota mě teda zaráží..a že napíšeš že ta plíseň nemá lupeny to už je teda k**** moc..

Re: Re: Re: Re: Re: Dnes jsem byl jen ve sklepě..., 07.12.2014 20:14, Patrik(m), (O přírodě)

A ty tam nějaké vidíš?? A ona snad nepatří mezi nelupenaté houby?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dnes jsem byl jen ve sklepě..., 07.12.2014 20:23, chorcheee(m), (O přírodě)

Mazácké způsoby

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dnes jsem byl jen ve sklepě..., 07.12.2014 20:31, chorcheee(m), (O přírodě)

Jen poznámka: Tvar hymenoforu je polyfyletický znak. Snad každá představitelná tvárnost se vyskytuje vícekrát nezávisle u nepříbuzných skupin. Když jsem prvně otevřel Ottovu encyklopedii hub, překvapilo mne, u jak mnoha skupin (podle současné moderní, na molekulární fylogenezi založené klasifikaci) se vyskytují resupinátní plodnice. Vedle, silně příbuzné druhy pak často dělají hezké "tradiční" plodnice". A a pak je stejný "fuj" v hodně nepříbuzné větvi. Závěr: "Fuje" jsou rozšířeny napříč systémem. Prostě se mnohde vyplácejí a vyplatí se (a naučí se je dělat) naprosto nepříbuzná skvadra taxonů.

Proto se také tak blbě určují. Plodnice hub, přesněji jejich tvárnost, jsou jen špička ledovce. Ta hlavní pestrost, která je výsledkem nekončícího boje o přežití, se odehrává často jinde (biochemie, generační cyklus, fenologii...) a je často přehlížená... .

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dnes jsem byl jen ve sklepě..., 07.12.2014 20:57, basset(m), (O přírodě)

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dnes jsem byl jen ve sklepě..., 08.12.2014 18:52, Patrik(m), (O přírodě)

Krásně a poučně napsané,


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30