O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

proč je dobré navštěvovat raz za čas místa jinde málo zajímavá..., 31.08.2014 18:47, Patrik(m), (O přírodě)

Tady jsem byl naposledy někde v květnu...kousek reliktní jedliny...bylo tam dost mokro, ale ku podivu krom pár hnědáků a holubinek černajících tam nebylo nic zajímavého....alespoň na kraji jsem pod břízkou našel prvonález...hřiba osmahlého...

Re: proč je dobré navštěvovat raz za čas místa jinde málo zajímavá..., 31.08.2014 22:25, Zdeno(m), (O přírodě)

Klidně bych tady bral i to kupodivu...

Re: proč je dobré navštěvovat raz za čas místa jinde málo zajímavá..., 31.08.2014 18:47, Patrik(m), (O přírodě)

Už nám začínají, krasavice...muchče červené, ozdoby lesa

Re: Re: proč je dobré navštěvovat raz za čas místa jinde málo zajímavá..., 31.08.2014 18:56, Zdeno(m), (O přírodě)

Chybí mi u ní dovětek: tu jsem ještě nenašel...

Re: Re: Re: proč je dobré navštěvovat raz za čas místa jinde málo zajímavá..., 31.08.2014 18:59, Patrik(m), (O přírodě)

No jo, jenomže tuhle vídám a znám už od mala.

Re: Re: Re: Re: proč je dobré navštěvovat raz za čas místa jinde málo zajímavá..., 31.08.2014 19:43, Zdeno(m), (O přírodě)

Dobrá zpráva...

Re: proč je dobré navštěvovat raz za čas místa jinde málo zajímavá..., 31.08.2014 18:47, Patrik(m), (O přírodě)

Ale kolem tohohle místečka chodím často, nikdy mě nenapadlo se tam podívat. Ku podivu tam rostly hřiby červené, xerocomellus rubellus, které jsem viděl naposledy před 4 lety, už ani nevím kde.

Re: proč je dobré navštěvovat raz za čas místa jinde málo zajímavá..., 31.08.2014 18:47, Patrik(m), (O přírodě)

Pak jdu kolem chatařské oblasti a pod několika osikami jsem zaregistroval dvě plodnice s červeným kloboukem...jupíííí...našel jsem konečně křemenáče osikové, které jsem do dneška znal jen z fotek.

Re: proč je dobré navštěvovat raz za čas místa jinde málo zajímavá..., 31.08.2014 18:47, Patrik(m), (O přírodě)

V borovicovém hájku jsem pátral po borovácích...které jsem ještě také neviděl...pod vtroušenou osikou tam ale na mě čekalo jiné překvapení...prvonález hnědé formy křemenáče osikového.

Re: Re: proč je dobré navštěvovat raz za čas místa jinde málo zajímavá..., 31.08.2014 19:32, karelzbrd(m), (O přírodě)

no,nejsem ten, který by mohl radit, ale tohle považuji za kozáka

Re: Re: Re: proč je dobré navštěvovat raz za čas místa jinde málo zajímavá..., 31.08.2014 20:05, Patrik(m), (O přírodě)

Jenomže u kozáka neoxiduje báze třeně do modrozelena a později do zelena...

Re: Re: Re: Re: proč je dobré navštěvovat raz za čas místa jinde málo zajímavá..., 31.08.2014 20:34, basset(m), (O přírodě)

Hnědé forma osikáče to není.
Tento kozák a stejně tak skupina dole je kozák šedohnědý, Leccinum cyaneobasileucum Lannoy & Estadès resp. Leccinum brunneogriseolum Lannoy et Estades, na bázi je často zelený. Kozák březový vypadá jinak - koukni do nějakého toho atlasu, třeba Hřibovité houby - Šutara, Mikšík, Janda nebo se mrkni na nahuby.sk.

Re: Re: Re: Re: Re: proč je dobré navštěvovat raz za čas místa jinde málo zajímavá..., 31.08.2014 20:45, karelzbrd(m), (O přírodě)

kozák podobný

Re: Re: Re: Re: Re: Re: proč je dobré navštěvovat raz za čas místa jinde málo zajímavá..., 31.08.2014 20:50, karelzbrd(m), (O přírodě)

a další

Re: Re: Re: Re: Re: Re: proč je dobré navštěvovat raz za čas místa jinde málo zajímavá..., 31.08.2014 20:51, basset(m), (O přírodě)

toto je kozák šedozelený (barvoměnný), obě krásné fotky

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: proč je dobré navštěvovat raz za čas místa jinde málo zajímavá., 31.08.2014 21:08, karelzbrd(m), (O přírodě)

ano, mám ho ve složce šedozelený, díky Bassete za potvrzení.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: proč je dobré navštěvovat raz za čas místa jinde málo zajíma, 31.08.2014 21:09, karelzbrd(m), (O přírodě)

nebyl si náhodou u té první fotky kdysi přítomen

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: proč je dobré navštěvovat raz za čas místa jinde málo zaj, 31.08.2014 22:47, basset(m), (O přírodě)

Já myslím, že ne. Fotka podle Exif je z 29.9.2012 a my jsme byli spolu na Brdech 27.9.2012, o dva dny dříve - nazapomenutelný autohoubing

Re: Re: Re: Re: Re: proč je dobré navštěvovat raz za čas místa jinde málo zajímavá..., 01.09.2014 06:37, P.T.(m), (O přírodě)

Na kozáka šedohnědého to vypadá, ale jen byla-li v dosahu bříza.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: proč je dobré navštěvovat raz za čas místa jinde málo zajímavá..., 01.09.2014 07:47, basset(m), (O přírodě)

.. např. na fotce skupiny uprostřed

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: proč je dobré navštěvovat raz za čas místa jinde málo zajímavá., 01.09.2014 08:11, Honzík(m), (O přírodě)

...jsi už vzhůru nebo ještě? A to úterý bych možná Tvou tělesnou schránku mohl doprovádzat

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: proč je dobré navštěvovat raz za čas místa jinde málo zajíma, 01.09.2014 12:07, basset(m), (O přírodě)

... když nebude pršet, tak se vyprávíme

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: proč je dobré navštěvovat raz za čas místa jinde málo zajímavá., 01.09.2014 08:12, P.T.(m), (O přírodě)

To jo tam jsou, myslel jsem toho údajného křemenáče hnědého.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: proč je dobré navštěvovat raz za čas místa jinde málo zajíma, 01.09.2014 08:37, basset(m), (O přírodě)

.. ten údajný křemenáč osikový hnědý by byl hnědý ne šedivý. Třeň by byl bílý až lehce nahnědlý od šupinek, tento uvedený je šedivý. Měl by okraj klobouku alespoň někde překrytý blankou, tento to má okraj klobouku světlý stejně jako na skupinové fotce.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: proč je dobré navštěvovat raz za čas místa jinde málo zaj, 01.09.2014 08:48, P.T.(m), (O přírodě)

Henry, naprosto souhlasím. Akorát že bříza je dílek do skládačky, kterou bez něj nesložíme. Podle toho, co Patrik píše je ten "křemenáč hnědý" z jiné lokality než ti "kozáci březoví".

Re: proč je dobré navštěvovat raz za čas místa jinde málo zajímavá..., 31.08.2014 18:47, Patrik(m), (O přírodě)

Kozáci březoví jsou další houbou, která se u nás tak často nevídá, a už vůbec v tak velké skupince...

Re: proč je dobré navštěvovat raz za čas místa jinde málo zajímavá..., 31.08.2014 18:47, Patrik(m), (O přírodě)

A aby to nebylo jen o hřibech, tak tady jedna nehřibová houba...potřeboval bych ale poradit...je to šafránka červenožlutá???

Re: proč je dobré navštěvovat raz za čas místa jinde málo zajímavá..., 31.08.2014 18:47, Patrik(m), (O přírodě)

Pohled na lupeny...poradíte??? Z pařezu ve smrčině.

Re: Re: proč je dobré navštěvovat raz za čas místa jinde málo zajímavá..., 31.08.2014 18:58, Zdeno(m), (O přírodě)

No, do holubinky se mi jít nechce skrzevá ten pařez. Je-li to lehce barevně ujeté, přemyšlel bych nad šafránkou...

Re: Re: Re: proč je dobré navštěvovat raz za čas místa jinde málo zajímavá..., 31.08.2014 19:00, Patrik(m), (O přírodě)

Právě to je ten problém, nesedí mi lupeny

Re: Re: Re: proč je dobré navštěvovat raz za čas místa jinde málo zajímavá..., 31.08.2014 19:45, Zdeno(m), (O přírodě)

Jsem blb, ten první obrázek jsem přehlédl...Jasná šafránka červenožlutá vzdor nežlutým lupenům...Sorry...

Re: Re: Re: Re: proč je dobré navštěvovat raz za čas místa jinde málo zajímavá..., 01.09.2014 08:23, Honzík(m), (O přírodě)

...i na skoro starý kolena mě houby stále překvapujou.Jasná šafránka ale bílý lupeny jsem ještě u ní neviděl.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30