O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Pár kreseb..., 04.01.2014 13:16, Patrik(m), (O přírodě)

...a jedna neidentifikovaná houba ze smrčiny

Re: Pár kreseb..., 04.01.2014 13:16, Patrik(m), (O přírodě)

...a ještě druhá strana..

Re: Pár kreseb..., 04.01.2014 13:16, Patrik(m), (O přírodě)

...už povedenější kalichovka...

Re: Re: Pár kreseb..., 04.01.2014 13:35, basset(m), (O přírodě)

... strašná fotka ...

Re: Re: Re: Pár kreseb..., 04.01.2014 14:17, Patrik(m), (O přírodě)

A co tahle...

Re: Re: Re: Re: Pár kreseb..., 04.01.2014 15:10, basset(m), (O přírodě)

... taky strašný ... Takové určitě nedávej

Re: Re: Pár kreseb..., 04.01.2014 17:27, Joska(m), (O přírodě)

Pořád ses nezbavil pocitu, že máš používat nastavení MACRO. Už jednou Ti tu někdo radil, abys na něj zapomněl. Nastav si režim A a zkoušej.

Re: Re: Re: Pár kreseb..., 04.01.2014 17:51, tapik, (O přírodě)

jak říká Joska, na makro zapomeň, nastav prioritu clony a zkoušej a zkoušej

Re: Re: Re: Pár kreseb..., 04.01.2014 18:01, basset(m), (O přírodě)

Josko, mám pocit, že všechny naše rady ignoruje. Napsal jsem několik mailů, jak a co má nastavovat na jeho foťáku, samospoušť, Av, clonu, stativ, vzdálenost houby od foťáku a ... Největší chybu dělá asi to, že zcela evidentně nekouká do hledáčku, má nastaveno manuální ostření, změří vzdálenost na mezi houbou a foťákem, nastaví zřejmě vzdálenost na foťáku a stiskne spoušť. Jinak si to nedovedu vysvětlit. Proto jsou všechny fotky buď celé rozmazané nebo je na fotce zaostřeno to, co se vlastně ani nechtělo.
Přitom jeho foťák je velice dobrý. Kdyby nedělal nic a jenom nastavil Av, vyhledal objekt přes hledáček, upravil prostředí mezi houbou a foťákem, nechal ostření v režimu Automat, měl foťák na stativu a použil samospoušť, tak musí být skoro každá fotka jako víno.
Navíc dává fotky bez EXIF a tak už mu nelze poradit ani ex post.

Re: Re: Re: Re: Pár kreseb..., 04.01.2014 18:56, Joska(m), (O přírodě)

Tak vypadá to, že EXIF někde nechá...

Re: Re: Re: Re: Re: Pár kreseb..., 04.01.2014 19:18, Patrik(m), (O přírodě)

Ale tentokrát jsem fotil režimem AV, clonu nejvyšší jak jsi říkal /tj. 8.0/ a stativ používám vždy ostřil jsem přes macro a samospoušť 10 s, problém už musí být jenom v něčem jiném než ve foťáku a jeho nastavení...

Re: Re: Re: Re: Re: Pár kreseb..., 04.01.2014 19:58, basset(m), (O přírodě)

U toho snímku měl Patrik nastavenu smrtící kombinaci: Av (priorita clony) a Makro (režim vzdálenosti), což se rovná manuálnímu nastavení vzdálenosti a tedy i ostření. To je přesně to, co jsem psal ve výše uvedeném příspěvku. Podle ohniskové vzdálenosti byl tak objektiv až téměř na houbě.
Av je dobře. Pro přiblížení objektu se má použít Zoom z větší vzdálenosti a objekt "vyzoomovat" do chtěné velikosti, zvětší se tak hloubka ostrosti a objekt bude včetně okolí zaostřený.
Nastavit režim rámečku AF na Malý. Rámeček pak namířit tam, kde chci mít zaostřeno.
K ostření použít automat tzn. namáčknout trochu spoušť, ať si zostří.
Pak už jenom stisknout spoušť se samospouští. Všechno samozřejmě na stativu.
Jo ještě bych to předtím nasvítil něčím - třeba alobalem nalepeným do krabiček od CD, při otevření se nechá stěna namířit kamkoli nastojato nebo na bok - tak to používá Yohaness
A to by v tom byl čert a Káča, aby se to nepovedlo.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pár kreseb..., 04.01.2014 20:09, basset(m), (O přírodě)

V obou snímcích je nastaven režim vyvážení bílé na Zataženo. Já bych ponechal při Av nastaveno AWB - automatické vyvážení bílé, protože režim Av si s tím poradí sám.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pár kreseb..., 04.01.2014 20:10, P.T.(m), (O přírodě)

Podepisuji se pod vaši metodiku focení. Jen mě teď napadla taková věc. Přemýšlím a nevím, jestli bych pořád fotil, kdybych dostal takovou masáž, když jsem poslal před 4/5 lety své první fotky na nahouby.cz. .....Nakonec dobře, že je Patrik natolik splachovací povaha.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pár kreseb..., 04.01.2014 20:21, Joska(m), (O přírodě)

Taky si vzpomínám, když jsem dal první nacvakané záběry, jak mi tehdy asi omráčený Zdeno jemně naznačil, že existují nějaké zásady při focení. A ještě dneska si prohlížím EXIF u jeho fotek a učím se z toho, co bych asi tak měl dělat. I když výsledky... no, skoro stejné, jako kdybych zkoušel kreslit...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pár kreseb..., 04.01.2014 22:05, Zdeno(m), (O přírodě)

Nepodceňuj se, ostatně ani nevím, čím jsi v poslední době podplatil foťák, že se Tě drží a neběhá dopředu. Je to sakra vidět...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pár kreseb..., 04.01.2014 20:44, basset(m), (O přírodě)

Měl jsem jednoho třídního na průmyslovce na chemickou technologii. Ten mě takto masíroval dva roky. Dojížděl jsem do školy a ve 4 z 5ti dnů v týdnu jsem chodil do školy pozdě tak o čtvrt hodiny. Měli jsme technologii každý druhý den první hodinu. Ode dveří jsem šel často přímo k tabuli a odpovídal na otázky profesora místo jiného zkoušeného v případě, že ten nevěděl. Pak jsem se odebral do lavice a pokračovalo to při zkoušení dál. Když jsem odjel na soustředění dostal jsem se naučit část script od strany a po návratu jsem přednášel místo pana profesora. Ten si sedl do lavic a komentoval mé přednášení online. Byl jsem tak masírovaný dva roky. Nemůžu dnes říct, že mě to nějak poškodilo, právě naopak

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pár kreseb..., 04.01.2014 22:21, Zdeno(m), (O přírodě)

Vo tom je kantořina...Nejen Štěpánek nabízel raketu rohodčímu. Rád jsem si se žáky měnil role, tam se láme chleba...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pár kreseb..., 04.01.2014 20:23, Joska(m), (O přírodě)

Patriku, všimni si, co píše Basset: "Podle ohniskové vzdálenosti byl tak objektiv až téměř na houbě."
Neboj se zkusit delší vzdálenost, zapomeň na nějaké cm, zkus třeba půl metru nebo metr...
("Pro přiblížení objektu se má použít Zoom z větší vzdálenosti a objekt "vyzoomovat" do chtěné velikosti, zvětší se tak hloubka ostrosti a objekt bude včetně okolí zaostřený.")

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pár kreseb..., 04.01.2014 20:39, Patrik(m), (O přírodě)

To to mám přiblížovat stejně, jako bych fotil třeba ptáky?? To mi tak trochu neleze do hlavy(ne žebych tim chtěl říct že to je blbost), ale k čemu je tedy režim makro a min. ohnisková vzdálenost 4 mm, když mám fotit /jestli jsem pochopil třeba tu kalichovku ze vzdálenosti 30 cm????? Jinak bych s toho mohl /pokud správně / shrnout další podstatné věci - makro a AV nejde dohromady, vyvážení bílé nechat na AUTO

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pár kreseb..., 04.01.2014 20:59, P.T.(m), (O přírodě)

Nápis v reklamním letáku, "MAKRO OD 1CM!!", je, spíš než užitečná věc, vějička na nalákání zákazníků. Podobně jako kamiony megapixelů.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pár kreseb..., 04.01.2014 21:07, basset(m), (O přírodě)

Kalichovka ze vzdálenosti 30 cm se dá právě "vyzoomovat". Tvůj foťák má 16M pixel to je snímek 4608x3458 pixelů když vyfotíš houbu a bude "vyzoomovaná" na výšku jedné třetiny rozměru obrázku, to je dejme tomu 1000 pixelů, tak se Ti doma na monitoru při zobrazení 1:1 v Zoneru skoro nevejde na obrazovku ! Zkus si to, názorný příklad přesvědčí.
Budeš mít větší manévrovací prostor pro výřez, můžeš udělat výřez na výšku, na šířku bez jakéhokoli omezení.
Bude tam s velkou pravděpodobností hraničící s jistotou, že bude dobrá hloubka ostrosti nejenom na houbě, ale i okolí.
Kupodivu tam budou detaily, které tam nebudou, pokud tu samou houbu vyfotíš v Makro režimu s houbou na objektivu, která bude při režimu zobrazení 1:1 v Zoneru tak veliká, že budeš jezdit posunovačem nahoru dolů, by si si mohl houbu vůbec prohlédnout. Podívej se na obrázky penízovek, které jsem dal 30.12. pod jeden z Tvých snímků. Je tam originál, výřez a ještě menší výřez z toho originálu.
Abych Tě podpořil v názoru na Makro a ohniskovou vzdálenost 4 mm, tak taky nemám názor Nebo nevím, jak se to používá. Třeba to někdo ví a umí používat

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pár kreseb..., 04.01.2014 21:18, Joska(m), (O přírodě)

Bingo! Jak Ti tu už dlouho "troubíme" do hlavy, zapomeň na režim MACRO a nějaké 4 cm. Některá "macra" fotím i teleobjektivem 40-150 nebo i 70-300.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pár kreseb..., 04.01.2014 21:42, Patrik(m), (O přírodě)

Tak to abych to co nejdříve vyzkoušel

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pár kreseb..., 04.01.2014 21:46, basset(m), (O přírodě)

No nejprve se na to dobře vyspi

Re: Pár kreseb..., 04.01.2014 13:16, Patrik(m), (O přírodě)

...a ted pár kreseb...

Re: Pár kreseb..., 04.01.2014 13:16, Patrik(m), (O přírodě)

....helmovky rodu hemimycena

Re: Re: Pár kreseb..., 04.01.2014 13:38, basset(m), (O přírodě)

kreslíš líp než fotíš ...

Re: Re: Re: Pár kreseb..., 04.01.2014 13:42, Patrik(m), (O přírodě)

Taky je to jednodušší

Re: Re: Re: Re: Pár kreseb..., 04.01.2014 13:51, basset(m), (O přírodě)

.. to určitě není

Re: Re: Re: Re: Re: Pár kreseb..., 04.01.2014 18:27, Zdeno(m), (O přírodě)

Skvělá diskuse, milí spolukmeti..Já vím, štve nás. Ale nepřehánějme tu kritiku. Občas i mnozí moderátoři posílají mlčochherpovské fotky a zrovna jako on bezelstně neurčují, neslyší na rady, neobtěžují se hledáním v atlasech a taky je nestřílíme. V tomhle punktu sakra souhlasím s Gazelou, která varuje před odrazením méně zdatných, kteří vzhledem k úrovni fotek LM (čti ligy mistrů...) mají někdy komplex méněcennosti. Jo na moderátory si vyšlápněme. Kdo je v senátu, ať se hodně snaží, je to výsada a současně odpovědnost. Ale k těm ostatním "slowly". Ostatně svého "burleho" má každé společenství a nejen naše zájmová komunita. Podotýkám, že ten výraz není osobním výpadem proti konkrétní osobě, jen pro všechny srozumitelným přirovnáním. Mimochodem, takové kresby bych nikdy nezvládl i kdybych studoval u třeba u Dürera...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pár kreseb..., 04.01.2014 19:01, Joska(m), (O přírodě)

A ještě si klidně řekne, že tohle nakreslit je jednodušší než vyfotit. Já to kreslící náčiní ani neumím vzít do ruky!

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pár kreseb..., 04.01.2014 19:26, Zdeno(m), (O přírodě)

Si dovolil dost, nicht Wahr...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pár kreseb..., 04.01.2014 19:28, Patrik(m), (O přírodě)

No, to spíše jde o to, jak můj poslední komentář kdo pochopí (a o to, jak jsem ho nejspíš špatně napsal). Myslel jsem to spíše tak, že to trvá déle, ale je to pro mě snadnější, než se naučit fotit. K tomuhle mi stačí jen pastelky a tenká tužka, k focení však potřebuji mnohem víc (tedy alespoň jak to vidím já)...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pár kreseb..., 04.01.2014 19:48, Joska(m), (O přírodě)

Klídek, Herpe, napsal jsi to dobře a stejně jsme to i pochopili. Jen poslední tři komentáře ode mně a Zdena jsou spíš v žertovném tónu. A jednodušší je to pro Tebe, ale pokud není někomu shůry dáno (sem patřím já), tak to nenakreslí, i kdyby mu zlatem platili.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pár kreseb..., 04.01.2014 20:42, Patrik(m), (O přírodě)

To já dobře znám, ze třídy by to nakreslili asi 2 nebo 3 lidi...., ovšem má to jeden háček, bez fotky nevznikne ani tahle kresba a s živými plodnicemi to neumím z toho pravého "úhlu".

Re: Pár kreseb..., 04.01.2014 13:16, Patrik(m), (O přírodě)

...a pokus o memotechnickou pomůcku pro určování chorošů, doufám, že k něčemu bude...

Re: Re: Pár kreseb..., 04.01.2014 20:12, P.T.(m), (O přírodě)

Tak sem vraz i příslušnou legendu.

Re: Re: Re: Pár kreseb..., 04.01.2014 21:37, Patrik(m), (O přírodě)

MEMOTECHNICKÁ POMŮCKA PRO URČOVÁNÍ CHOROŠŮ PODLE PÓRŮ ROUREK, ČÁST PRVNÍ
1- polyporus alveolaris, 1a - detail pórů, 2 - Polyporus arcularius, 2a - detail pórů, 3 - polyporus badius, 3a - detail, 4 - polyporus brumalis, póry starší plodnice, 4a - detail pórů, 4b - póry mladé plodnice, 5 - polyporus ciliatus, 5a - detail pórů
- tak schválně jestli to mám dobře

Re: Re: Re: Re: Pár kreseb..., 04.01.2014 22:24, Zdeno(m), (O přírodě)

Tož si zařaď tohoto choroše podle Tvých pomůcek...Dnešní fotka...

Re: Re: Re: Re: Re: Pár kreseb..., 04.01.2014 23:02, gazela(m), (O přírodě)

Já sice neurčím, ale chválím. Pěkné je to

Re: Re: Re: Re: Re: Pár kreseb..., 04.01.2014 23:21, Joska(m), (O přírodě)

Toho už má Patrik určitě ve "woku"...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pár kreseb..., 05.01.2014 17:11, Patrik(m), (O přírodě)

poloplástvový (4)

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pár kreseb..., 05.01.2014 17:15, Zdeno(m), (O přírodě)

Taky ho tak vidím...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30