O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

první foto hub z novým foťákem...., 26.12.2013 17:04, Patrik(m), (O přírodě)

Tak jsem si sním pohrál, zřejmě bude lepší manuální ostření, při automatickém to někdy zaostří na to co chci a někdy ne...ale přesto u těch drobotin musím pořád trénovat...

Re: první foto hub z novým foťákem...., 26.12.2013 18:00, Joska(m), (O přírodě)

...asi tak těch prvních 5000 fotek, pak to bude lepší...

Re: první foto hub z novým foťákem...., 26.12.2013 17:04, Patrik(m), (O přírodě)

Tahle se mi zdá o trochu lepší....

Re: první foto hub z novým foťákem...., 26.12.2013 17:04, Patrik(m), (O přírodě)

tady se mi to už povedlo...

Re: Re: první foto hub z novým foťákem...., 26.12.2013 17:20, basset(m), (O přírodě)

nějak marně hledám co?

Re: Re: Re: první foto hub z novým foťákem...., 26.12.2013 17:34, Patrik(m), (O přírodě)

no mech a trochu i lupeny...na tom musím ještě nějaký čas makat..

Re: první foto hub z novým foťákem...., 26.12.2013 17:04, Patrik(m), (O přírodě)

...a tady se mi to dařilo už víc...je to choroš zimní??

Re: Re: první foto hub z novým foťákem...., 26.12.2013 17:13, Patrik(m), (O přírodě)

detail rourek...

Re: Re: Re: první foto hub z novým foťákem...., 26.12.2013 17:15, basset(m), (O přírodě)

Ty rourky se povedly. Pochvala
Ta fotka nad touto by byla bez těch dvou "strašidel" napravo vpředu "zupa"

Re: Re: Re: Re: první foto hub z novým foťákem...., 26.12.2013 17:35, Patrik(m), (O přírodě)

T o je pravda, ale bohužel v mojí povaze je, že těchto detailu si začnu všímat až doma

Re: Re: Re: Re: Re: první foto hub z novým foťákem...., 26.12.2013 17:40, Patrik(m), (O přírodě)

Potřebuju od vás poradit, mám tak trochu zmatek v choroších, resp. v zimním, brvitým a poloplástvovým. Ve velkém atlasu hub je zimní=ciliatus, v knize houbařův rok zimní=brumalis, ciliatus=brvitý, a poloplástvový = brumalis....poradí někdo??

Re: Re: Re: Re: Re: Re: první foto hub z novým foťákem...., 26.12.2013 20:31, b.gun(m), (O přírodě)

Je lepší se orientovat podle vědeckého názvosloví, než českého, ve stručnosti je to takto:
Polyporus ciliatus - choroš brvitý - nejmenší póry, bůh ví proč ho někdo někdy nazval zimní a v některých zdrojích toto vcelku nesmyslné označení přetrvává dodnes, neboť v zimě zrovna neroste, nejčastěji se objevuje v březnu až červenci
Polyporus brumalis - choroš poloplástvový - středně velké póry, pokud by si některý z těchto chorošů zasloužil označení zimní, pak on, roste zhruba od října do listopadu až prosince, a pak na začátku roku zhruba od února do dubna, dá se říct, že výskytem se na lokalitách s ch. brvitým střídají
Polyporus arcularius - choroš plástvový - největší, kosočtvercové póry, roste od dubna do července, více v teplejších oblastech

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: první foto hub z novým foťákem...., 26.12.2013 21:00, Patrik(m), (O přírodě)

Dík teď mám jasno

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: první foto hub z novým foťákem...., 26.12.2013 22:10, Zdeno(m), (O přírodě)

Dobrá pomůcka. Abychom byli důslední, připomenu ještě vzácnějšího chroše voštinového, kterého mají kolegové v té jiné zemi na jihu...Polyporus alveolarius...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: první foto hub z novým foťákem...., 26.12.2013 22:33, basset(m), (O přírodě)

určitě si myslel tohoto

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: první foto hub z novým foťákem...., 27.12.2013 12:01, Zdeno(m), (O přírodě)

Bať, krásné...

Re: Re: první foto hub z novým foťákem...., 26.12.2013 17:57, Joska(m), (O přírodě)

Jestli on to basset nemyslel tak, že si toho máš všímat i doma při zpracování v PC... A proč to sem vkládáš tak malé (105 kB)?

Re: Re: Re: první foto hub z novým foťákem...., 26.12.2013 19:12, Patrik(m), (O přírodě)

Ten detail z rourek je vyříznutý z původní fotky

Re: Re: Re: Re: první foto hub z novým foťákem...., 26.12.2013 19:21, Joska(m), (O přírodě)

To Ti ale nikdo nebere. Mimochodem, slyšel jsi někdy pořekadlo: Já o koze, Ty o voze? Zjišťuju, že se jím docela často řídíš. Jinými slovy, většinou nechápeš (nebo o tom nepřemýšlíš), o čem je vlastně řeč. O výřezu totiž nikdo nemluvil, jen Ti basset pochválil jeho kvalitu.

Re: první foto hub z novým foťákem...., 26.12.2013 17:04, Patrik(m), (O přírodě)

...vyfotil jsem ještě jeden choroš, nevím který...

Re: první foto hub z novým foťákem...., 26.12.2013 17:04, Patrik(m), (O přírodě)

..spodek určitě pomůže...rourky jsou strašně drobné...

Re: Re: první foto hub z novým foťákem...., 26.12.2013 17:16, Patrik(m), (O přírodě)

detail rourek...

Re: Re: první foto hub z novým foťákem...., 26.12.2013 17:50, Joska(m), (O přírodě)

Má to nějakou smolovatou nohu...

Re: Re: Re: první foto hub z novým foťákem...., 26.12.2013 17:57, Patrik(m), (O přírodě)

Co je tím myšleno...smolovatá

Re: Re: Re: Re: první foto hub z novým foťákem...., 26.12.2013 18:02, Joska(m), (O přírodě)

Smola bývá tmavé barvy...

Re: Re: Re: Re: první foto hub z novým foťákem...., 26.12.2013 18:15, b.gun(m), (O přírodě)

Uff, kolega se ti snaží taktně naznačit, že kdybys otevřel nějaký atlas a hledal mezi choroši něco, co má co do činění se "smolou", jistě bys rychle narazil na choroš smolonohý...

Re: Re: Re: první foto hub z novým foťákem...., 26.12.2013 18:26, Zdeno(m), (O přírodě)

Choroš smolonohý po sezoně...

Re: Re: Re: Re: první foto hub z novým foťákem...., 26.12.2013 18:37, Zdeno(m), (O přírodě)

Sorry, ono to tady už je. Holt, dvakrát měř...Autor by mohl ovšem uvolnit nějaké informace o času, cloně, citlivosti, samospoušti, stativu, jinak mlátíme prázdnou slámu. Evidentně mlaďoch nevnímá souvislosti mezi časem, clonou, hloubkou ostrosti a citlivostí. No takových je jistě více, rádi poradíme, ale bez spolupráce a minimální snahy něco si přečíst, to půjde ztuha. Tak mne maně napadlo, že mlčoch tady je za otloukánka, kterého mají na každém webu, že. Tož ho pochvalme za snahu a nálezy, zvídavost a vzpomeňme si na vlastní začátky....

Re: Re: Re: Re: první foto hub z novým foťákem...., 26.12.2013 19:10, Patrik(m), (O přírodě)

Na smolonohého jsem se díval a přitom jsem odpovídal, jenom mi nesedělo, jak už Zdeno naznačil výskyt VI. - X. A když už vás tu mám, potřebuju od vás poradit. Mám tak trochu zmatek v choroších, resp. v zimním, brvitým a poloplástvovým. Ve velkém atlasu hub je zimní=ciliatus, v knize houbařův rok zimní=brumalis, ciliatus=brvitý, a poloplástvový = brumalis.

Re: Re: Re: Re: Re: první foto hub z novým foťákem...., 26.12.2013 22:30, P.T.(m), (O přírodě)

Na časy výskytu koukej až jako na poslední věc. Plodnice některých hub jsou trvalejšího charakteru. Tvůj zmatek v choroších řeší příspěvek od b.guna výše, starší literatura často nekoresponduje s tou novější, takže jméno sem, jméno tam.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: první foto hub z novým foťákem...., 27.12.2013 18:58, Patrik(m), (O přírodě)

No to jsem si už také všiml, ve velkém atlasu hub je latinské názvosloví v pořádku, pan Příhoda mi udělal zmatek, a ten choroš smolonohý by to měl být, přece jen je teplá zima a další možnost by byla choroš černonohý, ten to není..


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30