O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

voskovkové oživení, 06.02.2020 10:43, Hanýžka(m), (O přírodě)

Ahoj, zima je na můj vkus nebarevná, zvláště když kašlu jak stará tuberačka a nemůžu do lesa. Pokusím se tedy ji trošku oživit pěknými voskovkami z podzimu. A protože tu máte rádi hádanky, dám to v Zed formátu. :-) Vybrala jsem tam i trošku atypické nebo ne úplně snadné, takže vám dám čas nejméně tři dny. Pak začnu dávat nápovědy.
1. je sice přischlá, ale snadná. Známá lokalita z velmi hlídaného NPR Mionší. My ale měli povolení, takže jsme mohli ochranáře míjet s úsměvem.

Re: voskovkové oživení, 06.02.2020 10:45, Hanýžka(m), (O přírodě)

2. tamtéž, ale výše. Klobouk poněkud větrem ošlehaný, ale jiné typické znaky jsou pěkně vidět

Re: Re: voskovkové oživení, 06.02.2020 10:47, Hanýžka(m), (O přírodě)

Držte se, jedeme z kopce. :-)
3. Klobouk 10 cm.

Re: Re: Re: voskovkové oživení, 06.02.2020 10:47, Hanýžka(m), (O přírodě)

z jiné strany totéž

Re: Re: Re: Re: voskovkové oživení, 06.02.2020 10:48, Hanýžka(m), (O přírodě)

4. Bílé Karpaty, víc zatím neřeknu

Re: Re: Re: Re: Re: voskovkové oživení, 06.02.2020 10:49, Hanýžka(m), (O přírodě)

5. také Bílé Karpaty

Re: Re: Re: Re: Re: Re: voskovkové oživení, 06.02.2020 10:51, Hanýžka(m), (O přírodě)

6. abyste neřekli, že lítám jen po rezervacích, zde jedna městská.

Některé bez dalších informací nejsou snadné, ale vy jste dobří.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: voskovkové oživení, 06.02.2020 22:38, alesjirsa(m), (O přírodě)

Hezký kvíz, zkusím se připojit, i když někde spíš budu jen hádat:
1. H. calyptriformis
2. H. punicea
3. H. quieta
4. H. mucronella
5. -
6. H. ceracea

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: voskovkové oživení, 07.02.2020 00:15, tomaj, (O přírodě)

Také se přidám i když jsem hledal jen v atlasech.

1. Voskovka příjemná (P. calyptriformis)
2. Voskovka prostřední (H. intermedia)
3. Voskovka klidná (H. quieta)
5. Voskovka hořká (H. mucronella)
6. Voskovka citronová (H. chlorophana)
7. Voskovka vosková (H. ceracea)

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: voskovkové oživení, 11.02.2020 08:34, Hanýžka(m), (O přírodě)

Aleši, na to, že jen hádáš, je to dobré. Tomaj toho moc nezlepšil. Chválím zejména za poznání druhu, který se nejlépe pozná po čichu a také za poznání druhu podle třeně. Jednička je jasná, tam není o čem. Ještě není vše určené, barvy jsou důležité, zatímco druhé dvě voskovky jsou opravdu velké, ty ostatní patří mezi ty menší (ale ne pidi).

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: voskovkové oživení, 11.02.2020 20:54, Herčus, (O přírodě)

Jdu sice trochu pozdě, ale ještě ne s křížkem po funuse, takže:

1/ H. calyptriformis* už byla řečená a i když přischlá, tak jasná
2/ H. punicea i když taky přischlá, tak taky jasná
3/ H. quieta, taky podle mě není o čem - ta meruňkově nežlutá jednobarevnost jí prozradí i když jsem ji loni viděl růst s fakt velkýma sytě vybarvenýma žlutýma až žlutooranžovýma chlorophanama a už si byly trochu podobný.
4/ H. insipida je podle mě nejpravděpodobnější tip takhle z fotky... Na mucronellu to má moc sbíhavý lupeny, na reidii je to moc subtilní, akorát by stálo za to kouknout na spory, jestli to náhodou není H. constrictospora
5/ H. ceracea případně H. chlorophana... tohle je pro mě z fotky největší oříšek, protože ta otočená plodnice s pohledem do lupenů není úplně přesvědčivá, jak bych chtěl, ale pokud bych si měl tipnout, tak spíš ta H. ceracea
6/ H. ceracea - tady už je přesvědčivější pohled do lupenů.

* dneska už tomu neříkají Hygrocybe calyptrifornmis, ale Porpolompsis calyptriformis, nicméně sám radši v hovorovém slangu preferuju název Hygrocybe, aneb proč to dělat složitější, než to je, že?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: voskovkové oživení, 11.02.2020 23:29, Yohaness(m), (O přírodě)

Za mne takto:
1. - H. calyptriformis
2. - H. punicea
3. - H. quieta
4. - H. reidii
5. - H. chlorophana
6. - H. ceracea.

Hanýžko, ale já to neumím... Herčus je ten pravej... :-)

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: voskovkové oživení, 12.02.2020 10:53, Hanýžka(m), (O přírodě)

Odborníci přišli, to je vidět.
1. voskovka příjemná - Porpolomopsis calyptriformis - ta byla jasná všem
2. voskovka granátová - Hygrocybe punicea klobouk byl sice oschlý, ale třeň jasný
3. kombinace divné "broučí" vůně a oranžových lupenů je jasná, i když velikost klobouku mě zde překvapila - byla skoro větší než H. punicea! Pro mě prvonález, i když jsem ji viděla, takže jsem byla moc šťastná (na stejné lokalitě jako poprvé v. juchtová a nejlepší bylo, že to byl speciální dárek pro dcerku k narozeninám - výlet na voskovkové louky)
4. trošku drobnější H. reidii, prozradila ji hlavně vůně, ověřeno mikroskopicky - v Bílých Karpatech potkávám drobnější plodnice často, hlavně v okolí Javoriny. Vtipné je, že dcerka s rýmou navrhovala H. insipida. :-)
5.uznávám, že pohled do lupenů není ideální, jak má člověk houbu v ruce, nedojde mu, že to z fotky není jasné, hlavně taky protože H. chlorophana neznám s těmito barevnými tóny. H. ceracea
6. H. ceracea, poznali všichni
Bylo to opravdu těžké, takže vyhlašuji 2 první místa pro Herčuse a Yohanesse, myslím, že takto z fotek se to opravdu dalo jen těžko.
Posílám tedy 2 fotky pro vítěze, rozeberte si je dle libosti. Chválím i ostatní zúčastněné, na to, jak to bylo těžké, se s tím poprali dobře.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: voskovkové oživení, 12.02.2020 11:08, Hanýžka(m), (O přírodě)

Vlastně fotky jsou 2, plodnice 1. Je to pozdrav z Italských Alp. :-)

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: voskovkové oživení, 12.02.2020 11:10, Hanýžka(m), (O přírodě)

Sice malá, ale potěšila.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: voskovkové oživení, 19.02.2020 17:58, Herčus, (O přírodě)

pokud nebyla hořká, tak takhle z fotky bych myslel na Hygrocybe calciphila (to zatím nevypadá jako trpasličí vrba )

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: voskovkové oživení, 19.02.2020 17:59, Herčus, (O přírodě)

pokud nebyla hořká, tak takhle z fotky bych myslel na Hygrocybe calciphila (to zatím nevypadá jako trpasličí vrba )


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30