O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Čihadlo, 16.06.2018 13:04, Hanýžka(m), (O přírodě)

Ahoj všichni, dnes jsme s rodinou vyrazili do lesa. Bylo ale větší sucho než jsem čekala. Z lupenatých hub jen pár štítovek, asi jeleních, mikroskop to ověří.

Re: Čihadlo, 16.06.2018 13:04, Hanýžka(m), (O přírodě)

Pak už jen chorošů a kortíků. Toto bude pro Aleše hračka, na ty další jsem zvědavá.

Re: Re: Čihadlo, 18.06.2018 10:34, alesjirsa(m), (O přírodě)

Napadá mě rozlitá Trametes trogii. Na čem to rostlo ?

Re: Re: Re: Čihadlo, 18.06.2018 11:55, Hanýžka(m), (O přírodě)

Na buku a byla to rozlitá plodnice. A taky je trochu zaschlá, což může mást.

Re: Re: Re: Re: Čihadlo, 18.06.2018 13:26, alesjirsa(m), (O přírodě)

A jak to mělo velké póry ? Velmi drobné, nebo alespoň středně velké ?

Re: Re: Re: Re: Re: Čihadlo, 18.06.2018 14:26, Hanýžka(m), (O přírodě)

Spíš menší, rozhodně menší než Schizopora radula.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Čihadlo, 18.06.2018 22:53, alesjirsa(m), (O přírodě)

Zkusil bych si tipnout Cinereomyces lindbladii, ale jen tipnout. Měla by mít pach po plošticích, ale když už byla trochu seschlá, možná to tam není úplně cítit. Jako alternativní možnost mě ještě napadá Junghuhnia nitida, pokud by to mělo inkrustované cystidy v hymeniu.

Re: Čihadlo, 16.06.2018 13:04, Hanýžka(m), (O přírodě)

Bez mikráku nebudu ani hádat.

Re: Re: Re: Čihadlo, 16.06.2018 14:36, chorcheee(m), (O přírodě)

Žije!

Re: Re: Re: Re: Čihadlo, 16.06.2018 14:42, chorcheee(m), (O přírodě)

Tak u posledního si odvážně tipnu Peniophorella pubera, ostatní přenechám Alešovi, který pilnou prací zaslouženě dosáhl, že se skrze divné i normální houby lidé obracejí převážně na něj.

Re: Re: Čihadlo, 18.06.2018 09:54, Hanýžka(m), (O přírodě)

Aleš na mě mastí, asi konec školního roku, tak si začnu určovat sama. :-)
Chorchee, díky za snahu, i když pod mirkákem vidím něco jiného - ale nemůžu najít bazidie, asi zkolabovaly, tak těžko říct, jestli to vůbec půjde určit.
Mikroskopicky se mi zatím podařilo ověřit štítovku jelení - Pluteus cervinus, Gloeoporus pannocinctus -Slizopórka nazelenalá, pokračování příště.

Re: Re: Re: Čihadlo, 18.06.2018 10:38, alesjirsa(m), (O přírodě)

Ale nemastím, jen jsem byl přes víkend pryč. To poslední působí poněkud pýřitě, ale z fotografie nedokážu rozeznat, zda je to od cystid, či to dělá pouze "práškovitá" konzistence (k čemuž bych se možná spíš přiklonil). V tom případě by to mohl být třeba rod Botryobasidium.

Re: Re: Re: Re: Čihadlo, 18.06.2018 11:52, Hanýžka(m), (O přírodě)

Aleši, Botryobasidium to bude, bez bazidií a výtrusů jsem si nebyla jistá, ale je to nejpravděpodobnější varianta. Díky. Blbé je, že pokud v 2. kole nenajdu výtrusy, zůstane do druhu neurčené. Přemýšlím, kdy ho znovu sebrat, mám pocit, že ať přijdu v létě, na jaře nebo na podzim, nikdy není v optimálním stavu (na tom kmeni roste snad po celý rok).

Re: Re: Re: Re: Re: Čihadlo, 18.06.2018 13:30, alesjirsa(m), (O přírodě)

Předpokládám tedy správně, že to na fotografii je anamorfa ? Anamorfa je - alespoň podle mých dosavadních zkušeností - dost bohatá na konidie, s teleomorfou je to horší. Zatím jsem teleomorfu Botryobasidia mikroskopoval jen u druhu Botryobasidium subcoronatum (který vlastně ani žádnou anamorfu nevytváří) a tam jsem basidiospory vždycky získal jenom vyprášením výtrusného prachu.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Čihadlo, 18.06.2018 14:29, Hanýžka(m), (O přírodě)

Pravděpodobně to anamorfa bude. Doufala jsem, že na tom dřevě bude obojí, jedna část vypadala trochu jinak, ale asi mám smůlu... Pro jistotu zkusím nechat vyprášit výtrusný prach, ale vidím to bledě.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30