O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Vyhodnocení novoročního kvízu 2018, 01.01.2018 21:04, alesjirsa(m), (Kvízy)

Nezbývá než pogratulovat vevankovi k úspěšnému vyřešení kvízu.

Správné odpovědi:
1. Kačenka česká (Verpa bohemica) - Byl bych rád, kdybych našel kačenku náprstkovitou mozkovitou, ale toto byla jen "obyčejná", pouze poněkud zvláštně vytvarovaná kačenka česká.
2. Liškovec spáleništní (Faerberia carbonaria) - Vzácnější houba rostoucí na spáleništích.
3. Pavučiník zlatý (Botryobasidium aureum) - Anamorfní stadium pavučiníku, se kterým jsem se letos setkal na Šumavě. Měl by být poměrně hojný a je poznatelný právě podle svého žlutého imperfektního stádia.
4. Rez fialová (Phragmidium violaceum) - Podle mého názoru jedna z nejběžnějších rzí, kterou lze najít na listech ostružiníku, na němž na svrchní listů tvoří nápadné fialové skvrny.
5. Hvězdnatec zubatý (Hacquetia epipactis) - Setkal jsem se s ním letos na jaře na Slovensku.
Bonus: Kornatec sírožlutý (Xenasmatella, syn. Phlebiella vaga) - Hojný druh kornatcovité houby rostoucí na dřevě listnáčů i jehličnanů, která je makroskopicky nápadná tím, že na okrajích plodnic toří bohaté žluté rhizomorfy. Zde to bylo těžké v tom, že zde ty rhizomorfy moc nebyly, ale jedna na fotografii vidět je, což mělo napovědět.

Děkuji všem za snahu a účast a posílám pár kapiček.

Re: Vyhodnocení novoročního kvízu 2018, 01.01.2018 21:57, vevanek, (Kvízy)

Děkuji za obrázek Úspěch už bylo těch prvních 70%. Kačenku jsem nakonec opsala od tomaje a nápověda pomohla k poslední položce.

Re: Re: Vyhodnocení novoročního kvízu 2018, 02.01.2018 09:56, Zdeno(m), (Kvízy)

S tou kačenkou to byl mistrovský kvízový tah...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30