O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Vyhodnocení listopadového kvízu 2017, 01.11.2017 21:25, alesjirsa(m), (Kvízy)

Před několika minutami Pavla dovršila kvíz správnou kombinací odpovědí. Těsně před ní je chorcheee, kterému chyběla jen ta kalichovka.
Správné odpovědi:
1. Pařezník jemný (Panellus mitis) - Zde nebyl problém.
2. Kostrovka beztvará (Skeletocutis amorpha) - Zajímavá chorošovitá houba vyskytující se roztroušeně až hojně na dřevě jehličnanů. Vyznačuje se především oranžovým či růžovooranžovým odstínem pórů v kombinaci s bělavým či nazelenalým kloboukem.
3. Kalichovka Swartzova (Rickenella swartzii) - Pohledná nepříliš hojná kalichovka typická svými fialovými odstíny v horní části třeně a na klobouku, což ji odlišuje od kalichovky oranžové. Správně by mělo být "Swartzova", nikoli "Schwartzova", jak se v odpovědích objevilo, ale samozřejmě uznal jsem to též.
4. Dřevokaz rosolovitý (Merulius tremellosus) - Zase jsem zde chtěl připomenout ten jeho typický tzv. merulioidní hymenofor.
5. Porostnice mnohotvárná ruderální (Marchantia polymorpha subsp. ruderalis) - játrovka

Všem, co se zúčastnili, děkuji za snahu a za účast a posílám trochu kapiček ...

Re: Vyhodnocení listopadového kvízu 2017, 02.11.2017 00:01, Dano, (Kvízy)

Kvízu se neučastním(houby poznám), ale trocha kapiček je moc pěkná!

Re: Vyhodnocení listopadového kvízu 2017, 02.11.2017 17:28, Pavla, (Kvízy)

Kapičky jsou náhodou fajn. Ď

Re: Vyhodnocení listopadového kvízu 2017, 01.11.2017 21:25, alesjirsa(m), (Kvízy)

... a protože kapičky neumím fotit tak krásně jako Zdeno, přidám ještě zároveň pohled na lupeny kalichovky Swartzovy coby bonus.

Re: Re: Vyhodnocení listopadového kvízu 2017, 01.11.2017 21:50, chorcheee(m), (Kvízy)

Díky Aleši! Já si byl jist, že to musí být z vrchu nějaký malý ryzec. Poslední dobou se tu tvářím jako "odrostlý mykolog", který tu nemůže trávit moc času, zato tu může z nadhledu mentorovat . Nyní mne nedůkladnost stála vítězství v kvízu, anžto ta kalichovka tu už byla a dalo se vystrategizovat, že je správně...

Re: Re: Vyhodnocení listopadového kvízu 2017, 01.11.2017 22:05, Yohaness(m), (Kvízy)

Sorry za názor, ale tohle se mi jako kalichovka Schwartzova fakt nezdá...

Re: Re: Re: Vyhodnocení listopadového kvízu 2017, 01.11.2017 22:18, alesjirsa(m), (Kvízy)

V tom případě tyto se Ti zdají také podezřelé ?

Re: Re: Re: Re: Vyhodnocení listopadového kvízu 2017, 01.11.2017 22:25, alesjirsa(m), (Kvízy)

Přikládám ještě fotku cystid na lupenech. Podle jednoho zdroje ty cystidy přesně padnou na tento druh a i makroznaky jsou podle mého názoru dost průkazné. Ovšem pokud máš jinou alternativu, jsem jedno velké ucho ...

Re: Re: Re: Re: Vyhodnocení listopadového kvízu 2017, 01.11.2017 22:28, Yohaness(m), (Kvízy)

To už se lehce přibližuje (ta druhá fotka), ale taky se mi to nezdá...
Kalichovku Schwartzovu jsem viděl mnohokrát a vždy vypadala asi takto....
Všimni si té mladé plodničky vlevo.

Re: Re: Re: Re: Re: Vyhodnocení listopadového kvízu 2017, 01.11.2017 22:34, Yohaness(m), (Kvízy)

Na můj vkus mají "kalichovky" na tvých fotkách moc silný třeň. Vůbec se nedivím Chorcheemu, že tipoval ryzce... ty z mokřadních olšin vypadají právě takto...

Re: Re: Re: Re: Re: Vyhodnocení listopadového kvízu 2017, 01.11.2017 22:35, alesjirsa(m), (Kvízy)

Např. na stránkách myko.cz jsou i sytěji vybarvené. Kromě toho tam byly i vybledlejší plodnice podobné právě těm Tvým. Případně mám pár plodnic usušených, takže můžu se na ně zkusit pod mikroskopem podívat opětovně.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vyhodnocení listopadového kvízu 2017, 01.11.2017 22:39, Yohaness(m), (Kvízy)

Tak popiš biotop, prosím. A všechny byly takto oranžové se silným třeněm?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vyhodnocení listopadového kvízu 2017, 01.11.2017 22:43, alesjirsa(m), (Kvízy)

Rostly v parku v mechu pod douglaskou (Pseudotsuga spp.). Na všechny jsem se "pod sukýnku" nedíval, ale některé byly, jak jsem již poznamenal, ještě trošku vybledlejší, a třeň byl asi obdobně silný jako u toho obrázku té dvojice plodnic.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vyhodnocení listopadového kvízu 2017, 02.11.2017 12:36, Yohaness(m), (Kvízy)

Tak jsem projížděl google a asi ano, může být i oranžová s tlustým třeněm... dávám ti za pravdu, člověk se pořád učí.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30