O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

satani a muchomůrky, 06.09.2017 21:37, MartinRůžek, (O přírodě)

Dnes jsem si v rámci pracovní cesty udělal tři hodiny času a navštívil lesy mezi Žehuní a Dlouhopolskem s cílem nalézt hřiba satana kterého jsem ještě nikdy nenašel.Nevěděl jsem jak vypadá jeho biotop a tak jsem procházel "nazdařbůh" dubiny a dubohabřiny a nic, vůbec nic.Až po asi hodině chození jsem objevil zajímavě vypadající muchomůrku, kterou jsem až doma určil, že by se mohl snad, možná, bez záruky jednat o muchomůrku ježohlavou, nebo ježatohlavou nebo jak se vlastně správně jmenuje.Ale možná je to muchomůrka šiškovitá.Kdo ví tak by mně to mohl doupřesnit.Prsten rýhovaný.

Re: satani a muchomůrky, 07.09.2017 18:19, alesjirsa(m), (O přírodě)

Já bych tipoval ježatohlavou.

Re: satani a muchomůrky, 06.09.2017 21:37, MartinRůžek, (O přírodě)

Satani pořád nic, ale vzpomněl jsem si, že Fáfa psal, že se k nim prodíral hustým trním.Tak jsem to zkusil taky.Po asi 50ti metrech jsem si nadával jaký to jsem debil a chtěl to vzdát, když jsem najednu uviděl další muchomůrku.U té si s jistotou dovolím tvrdit, že se jedná o muchomůrku šiškovitou.

Re: satani a muchomůrky, 06.09.2017 21:37, MartinRůžek, (O přírodě)

No a hned vedle té muchomůrky když jsem ji fotil jsem objevil malého satánka.

Re: satani a muchomůrky, 06.09.2017 21:37, MartinRůžek, (O přírodě)

A jak tak koukám najednou se mně začali objevovat další a další ve velikosti od golfového míčku až po míč házenkářský.Biotopem byl starý, patrně třešňový sad velmi hustě prorostlý lískou, habrem,hlohem, trnkou a břízkami.Dub žádný.Vše velmi natěsnou, takže jsem musel často až na kolena abych se vůbec prodral.

Re: Re: satani a muchomůrky, 06.09.2017 23:52, petras, (O přírodě)

Když se na to tak dívám,tak to možná roste i u nás.Říkal jsem,že tu roste nějaký divný kříšť,který je málo vybarvený.Budu se na to muset podívat lépe,až ho najdu.

Re: Re: Re: satani a muchomůrky, 07.09.2017 06:07, MartinRůžek, (O přírodě)

Já nevím, ale kde roste kříšť, tam by neměl růst hřib satan.Ten potřebuje bazické podloží, kříšť spíš kyselejší, taky mykorrhiza je u něj úplně jiná a pak taky hymenofor.Kříšť ho má jasně žlutej, satan nachovej.Tím netvrdím, že by ti tam nemohl růst.

Re: Re: Re: Re: satani a muchomůrky, 07.09.2017 06:23, Honzík(m), (O přírodě)

V oboře roste kříšť i satan. Ale asi 2km od sebe. Takže to podloží může být různé i u Petrase.

Re: Re: Re: Re: Re: satani a muchomůrky, 07.09.2017 07:01, Yohaness(m), (O přírodě)

V Praze jsem našel kříště 10m od satana...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: satani a muchomůrky, 07.09.2017 15:36, Patrik(m), (O přírodě)

Jeseníky jsou známé svým bouřlivým geologickým vývojem a velice rozmanitým podložím. Proto je zde možné nalézt téměř všecko. Avšak Jeseníky patří také k průměrově nejchladnějším oblastem, takže zrovna takového teplomilneho satana bych tam asi nečekal.

Re: Re: Re: Re: satani a muchomůrky, 07.09.2017 22:13, Forrest Run(m), (O přírodě)

Pozor Marťasi, a né 5km vzdušnou čarou rostlou nížinný a vápnomilný formy kříšťů....teda mezi náma, neříct mi to renomovanej mykolog se specializací na hříbky, tak by to snad ani nepřiřadil do stejnýho rodu....hnátička tenká, klóbrc tvarem spíš suchohřibovitej a s pokožkou vysloveně čokoládově hnědou.

Re: Re: Re: Re: satani a muchomůrky, 07.09.2017 22:13, Forrest Run(m), (O přírodě)

Pozor Marťasi, a né 5km vzdušnou čarou rostlou nížinný a vápnomilný formy kříšťů....teda mezi náma, neříct mi to renomovanej mykolog se specializací na hříbky, tak by to snad ani nepřiřadil do stejnýho rodu....hnátička tenká, klóbrc tvarem spíš suchohřibovitej a s pokožkou vysloveně čokoládově hnědou.

Re: Re: satani a muchomůrky, 07.09.2017 10:35, Hanýžka(m), (O přírodě)

Moc gratuluji. Třeba v Lednici rostou satany pod břízou u rybníka v parčíku, dá se kolem jít i s kočárkem, ale takto vybojované možná potěší i víc.

Re: Re: satani a muchomůrky, 07.09.2017 13:53, soucekp, (O přírodě)

Parádní . Gratuluji k nálezu, mně zatím uniká

Re: Re: satani a muchomůrky, 07.09.2017 18:57, alesjirsa(m), (O přírodě)

Gratuluji, také jsem hřiba satana ještě asi nenašel.

Re: satani a muchomůrky, 06.09.2017 21:37, MartinRůžek, (O přírodě)

Na jedné světlině jsem objevil jednu mohutnou plodnici u které mně zaujalo, že nemá póry nachové, ale žluté.Vyfotil jsem hodně z blízka aby bylo vidět co nejvíc.Teď doma mně upoutalo, že dužnina na třeni se vlevo nahoře jeví jako načervenalá.Satan má u té malé plodnice žlutou.Tak nevím, co jsem vlastně našel.Hřib satan?Hřib satan hlohový?Nebo snad
hřib Fechtnerův.Upřesní to někdo zkušenější?

Re: satani a muchomůrky, 06.09.2017 21:37, MartinRůžek, (O přírodě)

A na závěr vedle těch mykologických cvaků jeden nemykologický, tak jak je to blízké mému srdci, tak jak chci ty houby vidět.
Dobrou noc.

Re: Re: satani a muchomůrky, 06.09.2017 21:46, Forrest Run(m), (O přírodě)

Zdarec Márty!
Šel bych do Hřiba(satana)hlohového, vzácnej úlovek, bravo!:-)
Pekelná Varta za mě povedený, s drobnou výhradou k těm hnědejm rozmazanejm listům v popředí, na mě osobně to působí poněkud rušivě!
Jestli se Ti takhle bude dařit i nadále, máme se na co těšit!:-)

Re: Re: Re: satani a muchomůrky, 06.09.2017 22:38, karelzbrd(m), (O přírodě)

ty listy mi nevadí, spíše to, že není ostrý hlavní motiv, ale to Martin asi ví - pokud to není kvůli kompresi snímku na web

Re: Re: Re: Re: satani a muchomůrky, 07.09.2017 06:02, MartinRůžek, (O přírodě)

Asi budeš kroutit hlavou, ale já to schválně rozmazal (psal jsem pohled mýma očima)aby to působilo tak trochu "jako ve snu".Přesně jsem udělal jednu fotku normálně a tu samou jsem zeditoval ještě jednou ale Gaussovsky jsem ji rozmazal a pak jsem obě překryl přes sebe formou závoje a dotmavil.Vím, že to asi na mykostránky nepatří, ale občas mívám takovéto "úlety" a tady jsem to možná maličko přehnal, že je ta neostrost moc viditelná.

Re: Re: Re: satani a muchomůrky, 07.09.2017 06:08, MartinRůžek, (O přírodě)

Měl jsem hodně šťastnej den a jak známo takových je pomálu, tak bych se spíš netěšil.

Re: Re: satani a muchomůrky, 06.09.2017 22:03, petras, (O přírodě)

Krásné nálezy,tak toho v Jeseníku určitě nenajdu.A ten poslední prcek má nádhernou atmošku.

Re: Re: satani a muchomůrky, 06.09.2017 22:06, tomaj, (O přírodě)

Dobrá práce, gratulace k nálezům.

Re: Re: Re: satani a muchomůrky, 06.09.2017 22:34, karelzbrd(m), (O přírodě)

gratuluji, vzpomínám, jak sem před pár roky hledal poprvé v životě kačenky. Sledoval jsem na fotkách podrost, spadané listí atd. a našel. Bylo to dobrodružství a tak s Tebou sdílím radost z prvonálezu. Vím, jak to potěší ego. Třeba Forrest a nejen on, i Basset mě zval na jisté houbeles už vícekrát. Nějak sem to odkládal a odkládám, protože nemám takovou radost z toho, co mi kdo naservíruje, i když vím, že barevňáky a další druhy tady na kyselých Brdech nenajdu... Jmenovaní vědí o čem píši, neb u mě parkrát byli. Jen hřib horský je můj zářez na pažbě... a zase v kyselině brdských lesů...

Re: Re: Re: Re: satani a muchomůrky, 07.09.2017 06:09, MartinRůžek, (O přírodě)

Tak to máme podobně.Přesně sdílím tvé pocity.

Re: Re: Re: Re: Re: satani a muchomůrky, 07.09.2017 10:41, Hanýžka(m), (O přírodě)

Také mám větší radost z toho, co si najdu sama. Díky ochotným houbařům, kteří přijdou do poradny a jsou šťastní, že mají vzácnost a někoho to zajímá, bych mohla jezdit po vzácnostech každý den. Raději se ale s nimi raduji a zajdu si pak někam jinam. Baví mě i kouknout na mapu a jít na úplně neznámé místo. To je pak překvapení nejen každá houba, ale i příroda (nevadí, když tam nejsou žádné ultrašpeky).

Co se týká starého hřiba, na satana hlohového mi nesedí nahoře na třeni narůžovělé odstíny. Ale v tomto stavu houby s jistotou lze říct jen to, že je to "starej zgarb nevhodnej na určování".

Re: Re: Re: Re: Re: Re: satani a muchomůrky, 07.09.2017 11:01, Kraken(m), (O přírodě)

A nemohl by to být třeba i starý medotrpký? Ten tam ty načervenaé odstíny má...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30