O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Nálezy ze Šumavy 4.část, 11.08.2017 10:46, alesjirsa(m), (Houby)

Dnes dám pokračování sobotních nálezů z NPR Boubínský prales. Velkou radost mi udělal prvonález vzácné lišky Friesovy (Cantharellus friesii); Červený seznam ČR: VU.

Re: Nálezy ze Šumavy 4.část, 11.08.2017 10:46, alesjirsa(m), (Houby)

Potěšil mne též prvonález plesňáka čekankového (Thelephora penicillata).

Re: Re: Nálezy ze Šumavy 4.část, 13.08.2017 13:14, Hanýžka(m), (Houby)

Letos je asi výjimečný na plesňáka čekankového, našla jsem ho 2x, také prvonález (když nepočítám pidiplodnice). Ovšem ani jednou jsem neměla foťák a fotky z mobilu dávat nebudu, to už by byla opravdu haluz a Chorcheeho by kleplo (právem).

Re: Nálezy ze Šumavy 4.část, 11.08.2017 10:46, alesjirsa(m), (Houby)

Zde jsem si pohrával s myšlenkou, poněvadž to bylo v Boubínském pralese, zda to nemůže být modralka laponská. Ale dospěl jsem k rozhodnutí, že se jedná o "obyčejnou" smolokorku pryskyřičnatou (Ischnoderma benzoinum). I tak jsem měl radost, je to teprve můj druhý nález této houby.

Re: Nálezy ze Šumavy 4.část, 11.08.2017 10:46, alesjirsa(m), (Houby)

Toto bych podle makroskopických znaků určil jako hrbolatník vonný, ale nějaké znaky mi tu nesedí. Jednak by měl mít vůni po kokosu, kterou jsem tam žádnou necítil. Ovšem nejvíce mi vadí to, že má údajně mít velmi hojné a nápadné gloeocystidy v hymeniu. Ať jsem hledal, jak jsem hledal, nenašel jsem jedinou cystidu.

Re: Re: Nálezy ze Šumavy 4.část, 11.08.2017 16:24, chorcheee(m), (Houby)

Aleši: Vtipná věc - Jméno Cystostereum murrayi mi při pohledu na fotografii vyskočilo na mysl, přestože tu houbu znám jen z fotografií. Asi to Tvá fotografie opravdu evokuje .

Ale ty dvě okolnosti to výrazně rozporují. Zejména cystidy daly rodu jméno... Nebo ne? Nebo je to podle "cyst"? A cysty jsou ty hrbolky? No můžeme tu mít, krom fotografického i etymologický kroužek. Ke vzniku českých&slovenských názvů by se určitě ráda vyjadřovala třeba Pavla.

Jakou to mělo konzistenci? Nemůže to být nějaká žilnatka - Phlebia?

Re: Re: Re: Nálezy ze Šumavy 4.část, 11.08.2017 16:35, alesjirsa(m), (Houby)

Žilnatka byla mým úplně prvním tipem než jsem si uvědomil, že se to makroskopicky dost blíží tomu hrbolatníku. Bohužel je ta houba nějak skoupá na výtrusy, poněvadž ani ty tam nemůžu žádné najít, tak nevím. Plodnice měly konzistenci asi jako jiné kornatcovité houby s monomitickým hyfovým systémem (no, vidíš - teď jsem si uvědomil, že Cystostereum murrayi má navíc dimitický hyfový systém, tak to už potom vůbec nevím) ...

Re: Re: Re: Re: Nálezy ze Šumavy 4.část, 11.08.2017 22:33, karelzbrd(m), (Houby)

to píšete marťansky?

Re: Re: Re: Re: Re: Nálezy ze Šumavy 4.část, 11.08.2017 22:36, chorcheee(m), (Houby)

Jojo, Karelzbrd, tady už si normální člověk moc neškrtne . Invaze mykologických nerdů .

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nálezy ze Šumavy 4.část, 13.08.2017 13:19, Hanýžka(m), (Houby)

Nerde, zrovna toto je pro mě zajímavá diskuze, minulý rok jsem byla nucená zápasit s určováním kortíků (lokality jsme dělali s Vladimírem, který prohlásil, že toto už nemá ve svém věku zapotřebí). Řešila jsem podobné problémy, chtělo by to ucelenější literaturu. Myslela jsem si, kolik toho je v Corticiaceae od Bernichie a pak zjistila, kolik toho tam není... dospěla jsem k tomu, že mám moc ráda houby, které lze od oka určit do rodu a že vlastně ani ty křehutky a jiné malé hnědé lupenaté nejsou tak hnusné, jak jsem si dřív myslela.

Re: Nálezy ze Šumavy 4.část, 11.08.2017 10:46, alesjirsa(m), (Houby)

Potěšil také nález sírovce horského (Laetiporus montanus), který byl asi 30 cm za plotem, tak jsem se ho přes plot snažil vyfotit. Naneštěstí svítilo ostře sluníčko a ne všude se povedlo zastínit. Snažil jsem se to potom retušovat, avšak pořád tam jsou nějaké stopy (v pravém horním rohu). Červený seznam ČR: EN.

Re: Nálezy ze Šumavy 4.část, 11.08.2017 10:46, alesjirsa(m), (Houby)

A zakončím nálezem, který jsem si poprvé určil jako některou další hrotnatečku, ale pod mikroskopem to mělo jiný tvar výtrusů (téměř kulovité), podle něhož jsem se přiklonil k ostnatečku křehkému (Dentipellis fragilis) pravděpodobně s ještě nevyvinutými ostny.

Re: Re: Nálezy ze Šumavy 4.část, 11.08.2017 11:02, Véna, (Houby)

Pěkná sada.

Re: Re: Nálezy ze Šumavy 4.část, 11.08.2017 16:31, chorcheee(m), (Houby)

Také bych v tom na první pohled ostnateček neviděl.

Re: Re: Nálezy ze Šumavy 4.část, 12.08.2017 00:27, soucekp, (Houby)

Aleši, moc pěkné! Už se tam zase těším


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30