O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Nálezy ze Šumavy 1.část, 08.08.2017 21:02, alesjirsa(m), (Houby)

Strávil jsem minulý pátek, sobotu a neděli na Šumavě. Do teď jsem měl spoustu práce s mikroskopováním houbových položek, kterých jsem přinesl opravdu hodně, a prvonálezů mám též dost, takže to dopadlo nad moje očekávání.
Dneska bych dal část nálezů z pátku, kdy jsem se byl podívat v PR Zátoňská hora. Jeden z prvních nálezů po cestě byla telia rzi, snad růžové (Phragmidium cf. mucronatum). Teliospory byly 9-10krát přehrádkované a velké až 100 µm.

Re: Nálezy ze Šumavy 1.část, 08.08.2017 21:02, alesjirsa(m), (Houby)

Hned prvním nálezem v rezervaci byl zároveň prvonález - hrotnatečka černavá (Phlebia fuscoatra).

Re: Nálezy ze Šumavy 1.část, 08.08.2017 21:02, alesjirsa(m), (Houby)

Dalším radostným prvonálezem na padlém kmenu (snad) buku byl pavučiník zlatý (Botryobasidium aureum).

Re: Nálezy ze Šumavy 1.část, 08.08.2017 21:02, alesjirsa(m), (Houby)

Minulý týden na Křivoklátsku jsem poprvé viděl klihatku černou. No a tentokrát jsem zase měl radost z klihatečky pochmurné (Bulgariella pulla) - alespoň doufám, že jsem si ji určil správně.

Re: Nálezy ze Šumavy 1.část, 08.08.2017 21:02, alesjirsa(m), (Houby)

Nakonec něco pro chorcheeeho - ostnáček dvoubarvý (Resinicium bicolor).

Pokračování zítra.

Re: Re: Nálezy ze Šumavy 1.část, 08.08.2017 21:17, vevanek, (Houby)

To ses zase asi vyřádil Teď, když nic neroste, tak bych fotila i dřevomilky, ale na pařezech nic neroste a padlé listnáče já tu skoro žádné nemám.

Re: Re: Nálezy ze Šumavy 1.část, 08.08.2017 22:26, tomaj, (Houby)

Aleši obdivuji Tvoje orientování se v tom nepřeberném množství houbových potahů,rzí a padlí.
Jenom zírám.
A to ještě ve volném čase mikroskopuješ a baví Tě botanika.Klobouk dolů.

Re: Re: Re: Nálezy ze Šumavy 1.část, 08.08.2017 22:54, petras, (Houby)

Když se na to tak dívám,tak možná kolem nějakých vzácnějších hub chodím také,ale nějak mi to připadá všechno stejné.

Re: Re: Re: Nálezy ze Šumavy 1.část, 09.08.2017 09:25, alesjirsa(m), (Houby)

Ještě se v nich neorientuji do takové míry, jak bych si přál, a mikroskopování je pro určování takových hub často zcela nezbytné.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30