O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Kontrola v parku, 19.06.2017 14:05, petras, (O přírodě)

trošku nám povyrostla

Re: Kontrola v parku, 19.06.2017 18:53, Pavla, (O přírodě)

Dobře, bratře Petře! ;) Hlídej ji jako oko v hlavě. Ta její barva je neskutečně nádherná!

Re: Kontrola v parku, 19.06.2017 14:05, petras, (O přírodě)

ani psi ji nepošlapali

Re: Kontrola v parku, 19.06.2017 14:05, petras, (O přírodě)

a kousek vedle vyrostla Danovi druhá

Re: Re: Kontrola v parku, 19.06.2017 23:27, Dano, (O přírodě)

Re: Re: Re: Kontrola v parku, 19.06.2017 23:42, petras, (O přírodě)

Najdeš je sám,nebo Ti je mám ukázat?

Re: Re: Re: Re: Kontrola v parku, 19.06.2017 23:55, Dano, (O přírodě)

Nevím, ale jestli říkáš, že je to sto metru, tak to bych možná zvlád.
Já tam byl víckrát, ale jen v lázních, jinak to neznám.
Však uvidíš sám.

Re: Kontrola v parku, 19.06.2017 14:05, petras, (O přírodě)

tak snad do soboty vydrží.

Re: Re: Kontrola v parku, 19.06.2017 20:34, soucekp, (O přírodě)

To jsou parádnice

Re: Re: Re: Kontrola v parku, 19.06.2017 20:45, petras, (O přírodě)

Co jsem začal fotit na RAW,tak u některých fotek mám problém s doostřením,okamžitě se tam objeví druhá linie,u některých kyjanek je to vidět,už jsem i zmenšil fotky a nejvíc se to projevilo u pár fotek,co jsem dal na nahouby,kde kompresí na stovku a dost velkou fotkou se to úplně rozjelo.Nevím,jestli jsem něco nezblbnul na foťáku,ale nechci do toho rýpat,musel bych si přečíst návod a to nedokážu.

Re: Re: Re: Re: Kontrola v parku, 19.06.2017 20:46, Patrik(m), (O přírodě)

Proč fotíš na RAW?

Re: Re: Re: Re: Re: Kontrola v parku, 19.06.2017 20:59, petras, (O přírodě)

A proč ne?Některé fotky,třeba ty voskovky vyšly bezvadně

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kontrola v parku, 19.06.2017 21:11, karelzbrd(m), (O přírodě)

já fotil do RAWU několikrát a vždy jsem od toho utekl. Jo, RAW je nejlepší volba, ale ne každý se chce patlat s každou fotkou, nebaví mě to a nemám na to buňky. Když si ohlídáš všechny parametry při focení, není to, podotýkám pro vyznavače RAWU, až takový průser fotit do JPG. Nebudu se dál trápit a to je možná i tento případ - na RAW musíš mít nejen nervy, ale i absolutní přehled, co s fotkou uděláš při vyvolávání. Občas fotky publikuju v knihách, prodávám a nějak se nikdo neptá, zda byl originál v RAWU - důležitý je výsledek.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kontrola v parku, 19.06.2017 21:29, basset(m), (O přírodě)

Něco o RAWu od basseta.
Fotím "pod obojí" Zkouknu jpg ( mám nastaveno standardní zpracování RAW do jpg na foťáku - k tomu později). Pokud se mi jpg líbí už na první pohled, tak se RAWem nezabývám. Taky proč? Pokud je jpg "divné", tak jdu do úpravy v RAW. Ovšem i tady se nedá říct, že se dá zachránit vše.
Pokud je snímek rozmazaný, tak ho nezachrání nic. Pokud je snímek mírně nedoostřený, tak je v RAWu jakási šance to např. v Zoneru jakoš takoš zachránit pomocí chytrého doostření v kombinaci se zřetelností a odstraněním oparu. Nečekejte zázraky. Vše se mělo udát na místě focení.
Pokud je snímek se špatným vyvážením bílé, tak se to dá také nějak do určité míry vylepšit, ale ne vždy úplně zachránit.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kontrola v parku, 19.06.2017 21:34, karelzbrd(m), (O přírodě)

souhlas, o tom, že snímek je neostrý nepolemizuji, to je základ. Fotku zvětším a jak není zaostřená - delete. Bílá se dá docela solidně zachránit v zoneru 18 v položce rychlé úpravy - ale taky to chce cit...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kontrola v parku, 19.06.2017 21:38, basset(m), (O přírodě)

Nastavení foťáku pro převod do jpg.
Je to trochu loterie a u každého foťáku to může být trochu jiné. Najde se to vždy v nastavení foťáku a má to většinou možnost - doostření, kontrast, saturace, ... Jde o to si to vyzkoušet. Nejlépe doma na zahradě nebo někde poblíž domu a věnovat tomu trochu času. Psát si poznámky, jak jsem co fotil a pak to doma po přenosu fotek porovnat na počítači.

Ještě jedna poznámka. Dejte si "bacha" na nastavení světlosti na displaji. Je potřeba si uvědomit, že pokud si nastavíte světlejší, je fotka ve foťáku tmavší a naopak. Nemá totiž nic společného se skutečnou expozicí ! Jenom to lépe vidíte na displaji. Ponechat standardní nastavení a zaclonit si rukou displej je o hóóóódně lepší !

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kontrola v parku, 19.06.2017 21:57, petras, (O přírodě)

Díval jsem se na foťák,něco mi to nabízelo,ale nechal jsem to na nule.Je fakt,že minule jsem dělal fotky skoro v dešti,Wb jsem nechal stín a nemusel jsem nic upravovat.Včera a dnes svítilo a pokaždé to vyšlo jinak a v tom zeleném šeru při modré obloze nemá cenu chodit fotit.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kontrola v parku, 19.06.2017 22:03, karelzbrd(m), (O přírodě)

neřeším nastavení wb, nech automatiku, rozdíly doděláš v PC. Ten OLY je dobrej na bílou. A fotím i za hodně velkýho šera, třeba potoky a není problém. Při focení do JPG vůbec nenastavuji doostření, saturaci, kontrast, vše dělám v programu na pc - prostě surovej JPG

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kontrola v parku, 19.06.2017 22:16, petras, (O přírodě)

To já taky,na foťáku není nic nastavené,ale někdy auto WB na displeji,vychází stíny modře,tak to opravím ručně,to potom vyjde líp,ale pokud je pod mrakem a dám ve stínu,je to stopro.Já vlastně s tím neumím vůbec fotit,používám jen to,co mi poradil Honzík a Basset,to jsem doufám pochopil a trochu to dovedu použít,ale udělat normální fotku,k tomu jsem se ještě nedopracoval.Není čas.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kontrola v parku, 19.06.2017 22:21, basset(m), (O přírodě)

Sím. A čemu říkáš normální fotka

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kontrola v parku, 19.06.2017 22:26, petras, (O přírodě)

Krajinka,děti,nádraží,mám to pořád na A a jak to dám jinam,už to po mně něco chce,zatím jsem to moc nezkoumal a ani nemám co fotit,případně bych mohl použít OLYHO 1,kompakt.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kontrola v parku, 19.06.2017 22:23, petras, (O přírodě)

Jinak,nějaké složitější úpravy,třeba v Zoneru,to se mi nechce učit,Miperka je učenlivá a je to na jejich fotkách znát,tedy nejen ona,zlepšení je u více lidí.Co mi tady poslední dobou hodně chybí je absence starších kapacit,myslím služebně starších.Vypadá to,jako by jsme je nějak vytlačili velkým množstvím fotek,prakticky každý den.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kontrola v parku, 19.06.2017 22:27, karelzbrd(m), (O přírodě)

žes neudělal normální fotku? Neblbni, fotíš suprově...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kontrola v parku, 19.06.2017 22:31, petras, (O přírodě)

No něco se možná povedlo,ale vše na A a stativ,z ruky prakticky nefotím,jednou jsem zkoušel děti,něco z toho bylo,ale jinak nic.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kontrola v parku, 19.06.2017 22:35, karelzbrd(m), (O přírodě)

nemůžeš umět vše a už nebreč, Tobě je málo, že ti na Jeseníky napršelo, zatím co jinde sušíme hubu

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kontrola v parku, 19.06.2017 22:33, karelzbrd(m), (O přírodě)

a ostatní se neskutečně zlepšily. Viz mipera, vevánek, pavla a další a další.Nepíšu o stálicích, že jo... Ale není ten web o tom, jak kdo kvalitně fotí, ale co a jak vidí a v lese prožije a najde, proto sem chodím. A taky kvůli tomu, že se tu k sobě chováme jako lidi... není to paráda?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kontrola v parku, 19.06.2017 22:41, petras, (O přírodě)

Je,a ta voda zatím je,ale nevím,jestli to do konce týdne všechno neuschne,má být hezky,bez deště.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kontrola v parku, 19.06.2017 22:48, karelzbrd(m), (O přírodě)

bez pořádného deště je u nás měsíc a půl, umíš si představit ten troud v lese? Asi jo... Mám takové miniaturní arboretum - skalku s lesními druhy květin a stromů u baráku, kdybych nezaléval, všechno uschne. Když jdu večer pokropit skalku, jsou vedrem a suchem zkroucené i listy lesního jahodníku, který mi rostou na dvou metrech čtverečních, aby teď malej měl co zobat - je mi z toho nanic a to nás čekají ještě vetší vedra.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kontrola v parku, 19.06.2017 22:53, Zdeno(m), (O přírodě)

Zajímavá diskuze, někteří si na položené otázky hned odpovídají. Karlovy názory mi imponují a tak (nejen jemu...) posílám pár fotek ranní kávy...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kontrola v parku, 19.06.2017 22:55, Zdeno(m), (O přírodě)

Focení je opravdu především o myšlence a vizi...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kontrola v parku, 19.06.2017 22:56, Zdeno(m), (O přírodě)

A trénovat je dobré i u té voňavé kávičky...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kontrola v parku, 19.06.2017 23:03, petras, (O přírodě)

Tak to nevyfotím,mám rád s mlíkem.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kontrola v parku, 19.06.2017 23:43, basset(m), (O přírodě)

Zdeno, když už jsme u toho tréninku, tak ten první bych asi vzal na milost a ty dva posledni zahodil

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kontrola v parku, 20.06.2017 07:03, Zdeno(m), (O přírodě)

Jo, ty dva poslední ze tří...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kontrola v parku, 20.06.2017 15:42, petras, (O přírodě)

To bylo na mně?Ty samoodpovědi?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kontrola v parku, 20.06.2017 18:16, Zdeno(m), (O přírodě)

Trochu ano...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kontrola v parku, 19.06.2017 23:49, Dano, (O přírodě)

Karle to je moc krásné, co si napsal.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kontrola v parku, 20.06.2017 12:54, karelzbrd(m), (O přírodě)

Dano, děkuji uctivě...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kontrola v parku, 20.06.2017 20:20, vevanek, (O přírodě)

Prošvihla jsem včerejší debatu. Ale Karel to napsal opravdu hezky
Je to pohodový web nejen o houbách a všem krásném, co nám příroda přináší, ale i o super lidičkách

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kontrola v parku, 20.06.2017 23:10, tomaj, (O přírodě)

Moje řeč.

Re: Kontrola v parku, 19.06.2017 19:59, petras, (O přírodě)

včera při focení byla na kládě bílá tečka,že by to byl obal po vylíhnutí hmyzu?

Re: Kontrola v parku, 19.06.2017 20:00, petras, (O přírodě)

Pak se kolem prohnal žlutý expres,vypadá to,že by se do toho vlezl

Re: Kontrola v parku, 19.06.2017 20:02, petras, (O přírodě)

brouček s roztočem

Re: Re: Kontrola v parku, 19.06.2017 20:56, Patrik(m), (O přírodě)

Lagria sp., pěkná fotka.

Re: Re: Re: Kontrola v parku, 19.06.2017 21:03, petras, (O přírodě)

Není,chtělo by to jiný podklad a líp zaostřit,ale nešlo s ním hýbat,měl jsem strach,že uteče.

Re: Re: Kontrola v parku, 19.06.2017 20:50, Patrik(m), (O přírodě)

Phyllopertha cf. horticola, nedávno jsem je fotil u nás na jedné louce, kde jich bylo tisíce!!!


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30