O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Zas něco málo fauny a flóry..., 23.03.2017 19:50, Patrik(m), (O přírodě)

Myslím, že mini askouše by tu nikoho moc nezaujaly, tak jen novinky z Oderských vrchů...
Lýkovec jedovatý, Daphne mezereum - z celkového hlediska rozšíření v ČR celkem běžný druh, avšak v mém okolí celkem vzácnost. Během vegetačního období se jedná o nenápadnou rostlinu, avšak brzy zjara na sebe teprve výrazně upozorní svými květy. Ještě jsem někde četl o podobném, avšak o hóódně vzácnějším taxonu - Daphne cneorum, lýkovci vonném.

Re: Zas něco málo fauny a flóry..., 24.03.2017 07:08, P.T.(m), (O přírodě)

Když mini-askouše nikdo neokomentuje, neznamená to ještě, že nikoho nezajímají. ;-)

Re: Re: Zas něco málo fauny a flóry..., 24.03.2017 08:55, MACEK, (O přírodě)

Zájem je třeba provádět nejenom vizuálně, okomentovat. I negativní vyjádření je pro mě hodnotnější než žádné.

Re: Zas něco málo fauny a flóry..., 23.03.2017 19:50, Patrik(m), (O přírodě)

Můj fotoaparát je stavěný opravdu spíše na makrofotografie, než na focení savců či ptáků z větší dálky. Důkazem je např. tato fotografie, focená asi z 5 m, f=129, F=5.8, ISO=200.

Re: Re: Zas něco málo fauny a flóry..., 23.03.2017 22:24, Zdeno(m), (O přírodě)

No, tohle má do makra dál, než já k pubertě...

Re: Re: Re: Zas něco málo fauny a flóry..., 24.03.2017 11:16, Patrik(m), (O přírodě)

No, možná špatný příklad, jen jsem tím chtěl říct, že se s tím lépe fotí ty houby, rostliny a hmyz...

Re: Zas něco málo fauny a flóry..., 23.03.2017 20:00, Patrik(m), (O přírodě)

Další rostlinou, která je v mém okolí z hlediska rozšíření celkem raritní je podléška, Hepatica nobilis. V ČR poměrně běžným druhem, na Severní Moravě jeho výskyt zasahuje především do Moravské brány a Ostravské pánve, zatímco v Jesenické oblasti je jeho výskyt vzácnější. Ještě je třeba zmínit fakt, že semena tohoto druhu se údajně šíří především pomocí mravenců. A teď, proč jsou ty "moje" hepatiky tak zajímavé: Jedná se totiž o izolovanou mikrolokalitu tvořící pouze skupinku rostlin (asi 10 x 10 m) lokalizovanou v údolí říčky Setiny u nás v Oderských vrších. V okruhu min. 10 km se žádná další mikrolokalita nevyskytuje. Nevím, čím je to dáno ani proč se vyskytují jen tam.

Re: Re: Zas něco málo fauny a flóry..., 24.03.2017 07:05, P.T.(m), (O přírodě)

10 km není zas tak moc. Může to být náhodný přenos, výsadba, relikt po dřívějším širším rozšíření....

Třeba na čertoryjských loukách roste všivec statný, který má další nejbližší lokality na Ukrajině a v Rumunsku.

Re: Zas něco málo fauny a flóry..., 23.03.2017 20:02, Patrik(m), (O přírodě)

Teď na konec přejdu k bezobratlým - larvěnka obrovská je celkem často nalézána na plodnicích hub, do jisté míry ji můžeme považovat za mykofága.

Re: Zas něco málo fauny a flóry..., 23.03.2017 20:03, Patrik(m), (O přírodě)

Ještě na závěr jeden drabčík, Philonthus sp. živící se na outkovce, Trametes hirsuta.

Re: Re: Zas něco málo fauny a flóry..., 23.03.2017 20:13, Bery, (O přírodě)

Parádní hmyzáci...jako od Toníka.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30