O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Pokus o mikro, 28.02.2017 19:32, chorcheee(m), (Houby)

Dobrý večer,

včera jsem se pokusil o mikro jehnědky (vřeckáčci se mikroskopují celkem dobře). Určíte mi, která Ciboria to je? Přibarveno toluidinovou modří. Žiji v domnění, že širší strana snímku má 65 µm. Tori v Poradně vznesla námitku, že je to asi blbě, neb by velikost výtrusů vycházela na 2,9 × 1,4 μm, což je asi málo. Zatím nevím, kde je chyba.

Re: Pokus o mikro, 02.03.2017 21:00, Patrik(m), (Houby)

Bohužel neurčíme, jelikož ty se dají spolehlivě určit především podle rozměrů askospor, a to jich musí být ještě změřeno více, navíc to není jediný znak. Alespoň orientačně by to chtělo znát substrát.
Kde je chyba je asi jasné: špatná kalibrace měření nebo si zvolil špatné měřítko.

Re: Re: Pokus o mikro, 02.03.2017 22:24, chorcheee(m), (Houby)

Substrát jsou olšové jehnědy.

Re: Pokus o mikro, 28.02.2017 19:32, chorcheee(m), (Houby)

A tady ještě hádanka pro Aleše. Zdravím a přeji naplněný život, nejen houbařsky.

PS: Zdeno, tak jsi (zatím) neměl pravdu. Vlk se nevrátil, ale na nahouby.cz dává intenzivně...

Re: Re: Pokus o mikro, 28.02.2017 19:52, alesjirsa(m), (Houby)

Nechám se poddat ...

Re: Re: Pokus o mikro, 28.02.2017 22:22, Zdeno(m), (Houby)

Tady neplatí "pospěš, Bohušu", on se vrátí, na farmě vedle se zlepšuje, zase bude jezdit SP a ne IBU Cup...Jeho jediným problémem je úprava fotek pro prezentaci, bohužel, nevidí, neslyší, nemluví na tohle téma...Tolik promarněných šancí a skvělých obrázků...

Re: Re: Re: Pokus o mikro, 01.03.2017 18:57, chorcheee(m), (Houby)

Kožovka tabáková se setami (Tori mi vysvětlila, že tvar "se sety" je nesprávný).

Re: Re: Re: Re: Pokus o mikro, 01.03.2017 19:18, Zdeno(m), (Houby)

Je-li singulár seta...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30