O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Aktuální nálezy mechorostů, 12.02.2017 10:24, alesjirsa(m), (O přírodě)

Přidám zase nějaký příspěvek zaměřený na mechorosty:
Bezvláska vlnkatá (Atrichum undulatum).

Re: Aktuální nálezy mechorostů, 12.02.2017 19:49, Pavla, (O přírodě)

Alleš gute! Jinými slovy, všechno moc pěkné, ale "kladívečka" bezvlásky se mi líbí nejvíc.

Re: Re: Aktuální nálezy mechorostů, 12.02.2017 19:56, alesjirsa(m), (O přírodě)

Díky ... Ta "kladívečka" jsou tobolky (capsuly) postavené na štětu (setě), celé to je sporofyt (nepohlavní fáze mechorostu).

Re: Aktuální nálezy mechorostů, 12.02.2017 10:24, alesjirsa(m), (O přírodě)

Měřík (Plagiomnium sp.).

Re: Aktuální nálezy mechorostů, 12.02.2017 10:24, alesjirsa(m), (O přírodě)

Všichni jistě znáte křehutku jako lupenatou houbu, ale věděli jste, že existuje i křehutka jako játrovka ?

Křehutka dvouzubá (Chiloscyphus coadunatus).

Re: Aktuální nálezy mechorostů, 12.02.2017 10:24, alesjirsa(m), (O přírodě)

Toto by možná mohl být stromkovec ocáskovitý (Thamnobryum alopecurum).

Oprava: Jedná se opravdu o drabík stromkovitý (Climacium dendroides).

Re: Re: Aktuální nálezy mechorostů, 12.02.2017 20:35, chorcheee(m), (O přírodě)

No a není to spíše seschlý drabík stromkový (Climacium dendroides)?

Re: Re: Re: Aktuální nálezy mechorostů, 12.02.2017 21:28, alesjirsa(m), (O přírodě)

To bych neřekl. Rostlo to na dřevě, právě na tom kmenu, na němž rostla ta neurčená ostnitá houba ze včerejška.

Re: Re: Re: Re: Aktuální nálezy mechorostů, 12.02.2017 21:35, alesjirsa(m), (O přírodě)

Nejdříve jsem to vyloučil, protože jsem ho zatím viděl jen čerstvého a připadal mi úplně jiný, ale teď, když si prohlížím fotky na internetu, už mi to nepřijde jako špatný nápad. Naopak je to docela dost podobné. Ovšem Climacium dendroides by snad měl růst na zemi. Nebo může růst i na dřevě ?

Re: Aktuální nálezy mechorostů, 12.02.2017 10:24, alesjirsa(m), (O přírodě)

A rozloučím se zpeřenkou Philibertovou (Thuidium assimile).

Re: Re: Aktuální nálezy mechorostů, 12.02.2017 20:43, chorcheee(m), (O přírodě)

Mne napadla zpeřenka jedlová (Abietinella abietina). Ale T. philibertii nevím jak přesně poznat (jen mi v hlavě rezonuje, že je to spíše dvojník T. tamariscinum). Poradíš, Aleši?

Re: Re: Re: Aktuální nálezy mechorostů, 12.02.2017 21:31, alesjirsa(m), (O přírodě)

Tady už je třeba mikroskopovat. Thuidium tamariscinum se od ostatních druhů rodu liší fyloidy zakončenými pouze jedním hrotem. Ostatní druhy mají 2-3 hroty, jako tomu bylo tady.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30