O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Můj letošní první nález..., 01.02.2017 18:43, Patrik(m), (Houby)

... který se mi povedlo určit, je Penicillium solitum. Je to jeden z těch anamorfních stádií, které celkem běžně najdeme na starých potravinách či uskladněném ovoci, nejčastěji potom na jablkách. (fotografie složena z 13 fotek).

Re: Můj letošní první nález..., 01.02.2017 18:43, Patrik(m), (Houby)

Menší detail kolonie, které rostou velmi pomalu a mají max. několik mm až centimetrů v průměru (na agaru by potom rostly větší...

Re: Re: Můj letošní první nález..., 01.02.2017 18:48, Tori(m), (Houby)

A nefotils i detail samotných konidioforů, jak jsou vidět na velké fotce vlevo dole? Ozaj a je to na jablku, nebo na rajčeti?

Re: Re: Re: Můj letošní první nález..., 01.02.2017 19:41, Patrik(m), (Houby)

Opravdu jablko, rajčata přes zimu v bedýnkách ve sklepě opravdu neskladujeme ... tady to již trochu zahnívalo...

Re: Re: Re: Re: Můj letošní první nález..., 01.02.2017 19:42, Patrik(m), (Houby)

Těch samotných jsem si všiml až na PC, BOHUŽEL

Re: Můj letošní první nález..., 01.02.2017 18:43, Patrik(m), (Houby)

Od dalších anamorfních taxonů se rod Penicillium odlišuje charakteristicky rozvětveným konidioforem, který je u subgenus Penicillium navíc terverticilátní až tetraverticilátní, asymetricky větvený s ampuliformními fialidami.

Re: Můj letošní první nález..., 01.02.2017 18:43, Patrik(m), (Houby)

Kromě toho, že se jedná o patogen potravin, navíc produkuje mykotoxiny cyklopeniny, cyklopenoly a compaktiny. Takže lajcky řečeno "plesnivé jabla nejest"

Re: Můj letošní první nález..., 01.02.2017 18:43, Patrik(m), (Houby)

A ještě zakončím shlukem konidií, všechny mikrofotky při zvětšení 400x, konidie 4 - 5 (6) um.

Re: Re: Můj letošní první nález..., 01.02.2017 20:29, alesjirsa(m), (Houby)

Pěkné, také už jsem letos jednu podobnou plíseň, kterou jsem našel na dřevě, zkoušel mikroskopovat, ale nepodařilo se mi tam nijak zřetelně zachytit tvar konidioforů.

Re: Re: Re: Můj letošní první nález..., 02.02.2017 18:51, Pavla, (Houby)

Já tomuhle sice vůbec nerozumím, ale tak ňák po svém sdílím Vaše nadšení. Fakt!


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30