O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Nález kornice otrubičnaté (Encoelia furfuracea), 21.01.2017 15:44, alesjirsa(m), (Houby)

Je to už poměrně dlouho, co jsem naposledy viděl kornici otrubičnatou. Vzpomínám si, že poprvé to bylo tuším na začátku února loňského roku, kdy jsem na spadlé větvi objevil jednu či dvě malinké plodničky této houby. Zhruba o měsíc později jsem našel na jiném místě asi dvě krásné skupinky na lískovém dřevě. A dneska jsem měl potřetí tu čest s tímto druhem.

Re: Nález kornice otrubičnaté (Encoelia furfuracea), 21.01.2017 21:45, soucekp, (Houby)

Pěkná srostlice

Re: Nález kornice otrubičnaté (Encoelia furfuracea), 21.01.2017 15:44, alesjirsa(m), (Houby)

Zajímavé je, že jsem dneska prohlédl téměř každou lísku, která mi přišla do cesty, ale nic se nenašlo. Potom jsem došel k místu, kde byly asi čtyři celkem mohutné lísky a tam se to kornicemi jen hemžilo.

Re: Nález kornice otrubičnaté (Encoelia furfuracea), 21.01.2017 15:44, alesjirsa(m), (Houby)

Další lísky, které následovaly po tomto nalezišti, už často byly také "plodné".

Re: Re: Nález kornice otrubičnaté (Encoelia furfuracea), 21.01.2017 23:53, Dano, (Houby)

Na lískách rostou to jo, ale poslední dobou jsem jich našel na olších víc, nikde jsem nečetl, že by na olších rostly.
Jinak moc pěkné

Re: Re: Re: Nález kornice otrubičnaté (Encoelia furfuracea), 22.01.2017 00:16, Tori(m), (Houby)

Podle nejnovější práce o tomhle rodu roste E. furfuracea na lískách, olších a na habru, na mrtvých stále stojích a okorněných kmenech a větvích ve výšce 0,5-3 m, v podstatě celý rok, ale nejvíc během chladnější části roku. (A samozřejmě, kdybych chtěla rýpat, tak by mě zajímalo, jestli fakt ty mrtvé olše zkoumali ze štaflí třeba i do výšky 6 m, a jestli třeba většina nálezů v zimě není i proto, že roste málo jiného a náhodný nálezce si kornic snáz všimne.)

Re: Re: Re: Re: Nález kornice otrubičnaté (Encoelia furfuracea), 22.01.2017 00:50, Dano, (Houby)

Kornice jsem v létě nehledal ani náhodou. Ale já je našel i snad ne na úplně mrtvé olši, ono je to těžké poznat, větev mohla dožít na podzim, ale člověku se jeví, že by v ní byl ještě život.

Re: Nález kornice otrubičnaté (Encoelia furfuracea), 21.01.2017 15:44, alesjirsa(m), (Houby)

Většina plodnic byla ještě mladá a uzavřená. Co do počtu, můžu mluvit o desítkách, možná až stech plodnic, což výrazně předstihuje loňské nálezy.

Re: Nález kornice otrubičnaté (Encoelia furfuracea), 21.01.2017 15:44, alesjirsa(m), (Houby)

A rozloučím se "zpeřenkou sněhovou (Thuidium niveum)".


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30