O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Inocybe sp., 28.12.2016 20:23, Patrik(m), (Houby)

Ahojte,

mám na Vás (resp. spíše na ty zkušenější) dva dotazy (nebo přesněji řečeno prosby):

1. Zda má někdo k dispozici nějaký ucelenější určovací klíč k vláknicím (nejlépe z Evropského hlediska) ... z letošního roku mám několik svých sběrů, teď jsem se dal na jejich určování...našel jsem pouze poněkud zastaralejší klíč vydaný v Mycotaxon, 1989, F. H. Nishida, ale nezdá se mi příliš ucelený a u těch Agaricales (které bývají více studované) si myslím, že již vyšlo něco novějšího...

Re: Inocybe sp., 28.12.2016 20:55, basset(m), (Houby)

A proč se neobrátíš na Pavola Kešeláka (Ešli) na nahuby.sk ?

Re: Re: Inocybe sp., 28.12.2016 21:03, chorcheee(m), (Houby)

Ten se zaměřuje hlavně na pavučince, ne?

Re: Re: Re: Inocybe sp., 28.12.2016 21:07, basset(m), (Houby)

JJ, máš pravdu. Ale Jána Červenku by zkusit mohl.

Re: Re: Re: Re: Inocybe sp., 28.12.2016 21:32, Patrik(m), (Houby)

To je pravda, pokusím se ho zkontaktovat...---

Re: Re: Re: Re: Re: Inocybe sp., 29.12.2016 09:28, Yohaness(m), (Houby)

...doporučuji Bohumila Buška....

Re: Inocybe sp., 28.12.2016 20:23, Patrik(m), (Houby)

2. zhotovit preparát samotných basidiospor je doopravdy primitivní záležitost, avšak zajímalo by mě, jak by se dal zhotovit preparát, na kterém by šli dobře pozorovat pleurocystidy a cheilocystidy...

Re: Re: Inocybe sp., 29.12.2016 21:18, Tori(m), (Houby)

Po silvestru až budu doma na kompu ti můžu poslat klíč z Funga Nordica, ale netuším, nakolik je aktuální.
Jinak z lupenů jsem dělala 2 preparáty - odříznuté samotné ostří, tenký proužek. A potom řez "na výšku" lupeny, který si pod lupou musíš převrátit tak, aby povrch lupenů byl na strany (kvůli pleurocys.). U čerstvé houby se dá i smáčknout kousek klobouku a udělat pár tenkých řezů klobouk i s lupeny, vypadá to jako viadukt - u toho se líp trefí, abys to měl položené správně na sklíčku. U exsikátů nebo čerstvých hub s křehkými lupeny to bude asi horší/jiné.

Re: Inocybe sp., 28.12.2016 20:23, Patrik(m), (Houby)

Ono vyhotovit mačkaný preparát lupenu je celkem neefektivní a lze tak snadno docílit rozbití krycího sklíčka, tady se mi to sice povedlo, ale přesto jsem tam neviděl, co potřebuju...
Na všech třech fotografiích je stejný nález, omluvte kvalitu mikrofotografie basidiospor, je to tím, že ještě nepoužívám imerzní olej. ...

Re: Re: Inocybe sp., 28.12.2016 21:08, alesjirsa(m), (Houby)

Já požívám pinzetu, abych si s tím kouskem lupínku na podložním sklíčku ještě trochu pohrál a rozdělil na menší dílky a potom najít nějaké pleurocystidy a cheilocystidy není vůbec složité. Vláknice těch cystid obvykle mívají docela dost. U některých druhů samozřejmě ale také můžou některé typy cystid zcela chybět.

Re: Re: Re: Inocybe sp., 28.12.2016 21:30, Patrik(m), (Houby)

Díky... to by mohlo fungovat...
Jako výborný zdroj informací, kde má cenu jisté typy cystid hledat a kde ne, využívám Přehledu hub Střední Evropy, u některých rodů hub dokonce poslouží i celkem dobře jako "určovací klíč", ale např. zrovna u pavučinců a vláknic bych jej k tomuto účelu nepoužíval...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30