O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Aktuálně IV., 03.11.2016 17:56, Včelda, (Houby)

tenhle příspěvek bude spíš tak nějak na oko, protože jeho téma jsou Pavučince. A v těch to bez mikra (mnohdy ani tak) takřka nejde... Většinou na ně pro jistotu kašlu úplně, ale v několika případech jsem se poslední dny neudržel. Tady by se snad mohlo jednat o Pavučinec skořicový (Cortinarius cinnamomeus) nebo Pavučinec šafránový (C. croceus)

Re: Aktuálně IV., 04.11.2016 17:22, Patrik(m), (Houby)

Na subgen. Dermocybe mám určovací klíč, kdybys chtěl...

Re: Aktuálně IV., 03.11.2016 17:56, Včelda, (Houby)

tenhle je podobný, ale tam už tápu, je jich bohužel několik podobně vypadajících, snad třeba meruňkový (C. armeniacus)

Re: Re: Aktuálně IV., 03.11.2016 18:19, Hanýžka(m), (Houby)

Připomíná mi Cortinarius melanotus, ale znám ho jen z teplomilných doubrav.

Re: Aktuálně IV., 03.11.2016 17:56, Včelda, (Houby)

no a těchto namodralých nebo fialových je snad 15 druhů, takže to je úplná paráda, tady by se teoreticky mohlo jednat o Pavučinec odchylný (C. anomalus), nijak nezapáchal a rostl mezi břízami

Re: Aktuálně IV., 03.11.2016 17:56, Včelda, (Houby)

něco podobného, tentokrát ze smrčiny...

Re: Aktuálně IV., 03.11.2016 17:56, Včelda, (Houby)

tady se už celkem s jistotou dá říct, že je to Pavučinec slizký (C. mucosus) z písčitého boru

Re: Aktuálně IV., 03.11.2016 17:56, Včelda, (Houby)

polokrvavý jsem už před nějakou dobou dával, takže zakončím Pavučincem plyšovým (C. orellanus) z léta... Příště už bude něco jistějšího.

Re: Re: Aktuálně IV., 03.11.2016 19:00, Herčus, (Houby)

Za mě croceus určitě spíš než cinnamomeus, dlaší nevim, ale jak píše Hanýžka, taky mi to připomíná něčim melanotus. Další bych řekl, že anomalus nebude, jednou mi ho určoval Bohouš a vypadal jinak, ale tenhle nevim kterej je... Ten ze smrčiny taky nevim a s mucosusem souhlasim, a s plyšákem taky

Re: Re: Re: Aktuálně IV., 04.11.2016 17:26, Patrik(m), (Houby)

Pavučince bych se odvážil určovat max. do podrodů, tipovat max. do sekcí, ale do druhu bez mikroskopu ani ťuk...
Jen mi pořád uniká, čím je tak význačný ten orellanus od dalších podobných druhů...Já jsem jej ještě nenašel, u nás bych měl štěstí možná někde v Moravské bráně či na Ostravské pánvi.

Re: Re: Re: Re: Aktuálně IV., 06.11.2016 12:27, Herčus, (Houby)

Pavučince jsou všeobecně problém, ale pár se jich makroskopicky naučit dá... myslim tim naučit jako kombinaci něco o tom vědět z literatury a za druhé hlavně vidět plodnice na živo a zapamatovat si jejich charakteristický rysy. neumim to popsat slovně a ani na to nemam čas, ale zrovna plyšovej se naučit dá.Sám jsem jej ve středních Čechách našel na 4 místech a ve všech případech byl přítomen habr v kombinaci s borovicí, případně dalšími stromy.

Re: Re: Re: Re: Re: Aktuálně IV., 06.11.2016 17:18, Patrik(m), (Houby)

Tak třeba na něj někdy budu mít štěstí - habry a borovice nejsou u nás problém...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30