O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Foto z určovny, 20.09.2016 19:40, Milda, (Houby)

Tuto fotku jsem dával do určovny. Aleš určil ryzce. Mišák Mikšík a Yohaness si myslí, že by to mohl být vzácný ryzec honosný. V neděli jsem ji donesl naštěstí s ostatními houbami domů, ale zkončila v popelnici.

Re: Foto z určovny, 20.09.2016 19:40, Milda, (Houby)

Toto jsem fotil v srpnu na tom samém místě.

Re: Foto z určovny, 20.09.2016 19:40, Milda, (Houby)

Dneska jsem si přečetl v určovně reakce a rychle jsem šel prohrábnout popelnici. Dovolím si přidat pár fotek, které jsem udělal dneska s těmi houbami z popelnice tak hodinu po rozkrojení.

Re: Foto z určovny, 20.09.2016 19:40, Milda, (Houby)

Re: Foto z určovny, 20.09.2016 19:40, Milda, (Houby)

Re: Foto z určovny, 20.09.2016 19:40, Milda, (Houby)

Omlouvám se za kvalitu fotografií, ale jsem zvědav co na to odborníci.

Re: Re: Foto z určovny, 20.09.2016 19:44, Zdeno(m), (Houby)

Nejsem odborník, na ryzce už vůbec, ale ryzce honosného jsem našel v roce 1980 na Malé Fatře a takhle vypadal...Typická je ta fialová barva na řezu a "ďubky" na třeni... Mám ho na diáku, v zimě vyhledám...

Re: Re: Re: Foto z určovny, 20.09.2016 20:10, Pavla, (Houby)

Taky jsem si myslela, že jsem 15.8. cestou na Šerák našla r. honosného, ale Včelda tenkrát napsal, že k jeho určení je třeba víc, než si jen myslet, že je to ON. ;)
Např. jsem vůbec nevěděla, jestli fialověl. To já vzteky zfialověla hned, když mi Včelda můj supernález vyvrátil. (joke) Vždyť já nerozeznám ani mechovku od mechovky.

Re: Re: Foto z určovny, 20.09.2016 20:06, Včelda, (Houby)

Když fialoví,asi není o čem...

Re: Re: Re: Foto z určovny, 20.09.2016 22:03, Yohaness(m), (Houby)

Mildo, díky za snahu, tohle už je naprosto průkazné... Jde opravdu o ryzec honosný (=statný) - Lactarius repraesentaneus, což je velmi vzácný a krásný ryzec, kterého jsem(mimojiné..) ještě v životě nespatřil. Je samozřejmě v Červeném seznamu (EN) a píše se tam: Mykorhizní symbiont rostoucí v přirozených i kulturních smrčinách na kyselých až neutrálních podkladech od pahorkatiny do hor, především na vlhkých místech v terénních depresích nebo v těsné blízkosti vodních toků, nejčastěji ve spojitosti s úseky vrbových křovin nebo jim příbuzných společenstev. Tvoří mykorhizu jak s jehličnany, nejčastěji se smrkem, tak s listnáči, zejména s břízami, vrbami a topolem osikou. V minulosti byl nalezen v Jizerských horách, Krkonoších a Podkrkonoší, Českém ráji, na Šumavě a v jejím podhůří, Jeseníkách, Beskydech a Hostýnských vrších. V poslední době byl nalezen v Brdech, opět na Šumavě, dále v Novohradských horách, na Táborsku a na Králickém Sněžníku. Mimo rezervace je ohrožen nešetrným lesním hospodařením vedoucím k degradaci stromového a keřového patra a k narušení vodního režimu.
Tudíž tě prosím, zda bys mi umožnil foto na lokalitě, šlo by to?

Re: Re: Re: Re: Foto z určovny, 20.09.2016 22:14, Zdeno(m), (Houby)

Pocta pro Mildu...Mít Yohanesse v revíru je skoro jako Oscar...

Re: Re: Re: Re: Re: Foto z určovny, 20.09.2016 22:16, Yohaness(m), (Houby)

Nepřeháněj Zede...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Foto z určovny, 20.09.2016 22:21, Zdeno(m), (Houby)

Komu čest...

Re: Re: Re: Re: Foto z určovny, 20.09.2016 22:28, Milda, (Houby)

Samozřejmě, bude to pro mě pocta. Teď jde o to, jestli se ještě objeví. Tady je dost sucho.

Re: Re: Re: Re: Re: Foto z určovny, 20.09.2016 22:36, Yohaness(m), (Houby)

Na poctu se vykašli, ale co se čerstvosti týče, dával jsi je z neděle a mladé... tam musíš mít vlhko a najde se jich určitě víc... psal jsem ti SZ, jinak moc děkuji.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30