O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Dneska jen něco, 18.09.2016 17:38, alesjirsa(m), (Houby)

U nás stále prší. Dneska ráno, protože pršelo spíš jen mírně, jsem se vydal podívat do lesa, ovšem jen jsem vyšel z domu, tak se to najednou zintenzivnilo. Potom se to zase uklidnilo a když jsem se blížil ke konci, tak jako by se najednou protrhlo stavidlo a nakonec jsem přišel domů celý zmoklý. Něco ale už stačilo vyrůst. Našel se pohledný lžičkovec šiškový (Auriscalpium vulgare).

Re: Dneska jen něco, 18.09.2016 17:49, chorcheee(m), (Houby)

Aleši, odkud vlastně jsi? Já to zapomenul! Jinak v Chocni v podstatě ani kapka . Ale kolem Prahy a na západ (jihozápad, severozápad) od ní to vypadá slibně. Příští víkend už by tam mohlo leccos růst. Tak a jdu Ti odpovědět na email...

Jinak vznáším další (řečnicnou) otázku: "Co byste říkali, kdyby sem Aleš občas dal nějakou fotografii mechorostů?" Domluvili jsme se, že mi je bude posílat na email a když budu vědět, určím. Ale říkám si, že by to tu mohlo také někoho zajímat...

Re: Re: Dneska jen něco, 18.09.2016 18:00, alesjirsa(m), (Houby)

Z Katovic (okres Strakonice). Jinak mám z dneška další fotografie mechů, kdyžtak zase pošlu, pokud můžu ...

Re: Re: Re: Dneska jen něco, 18.09.2016 18:08, chorcheee(m), (Houby)

Jasně, ale já zjišťuji, že už jsem mnohé pozapomenul a tak mi dá dost práce dohledat a porovnat, abych si byl jistý, že Ti nepíši nesmysly. Takže možná neodepíši hned. Ale jsem rád, že mne "donutíš" si mechorosty zopakovat. .

Re: Re: Re: Re: Dneska jen něco, 18.09.2016 18:12, basset(m), (Houby)

No až je budeš mít určené, tak je sem "šoupni" - rád se přiučím.

Re: Re: Re: Re: Re: Dneska jen něco, 18.09.2016 19:48, Zdeno(m), (Houby)

Jak jsem to psal o té tvůrčí svobodě?

Re: Re: Re: Dneska jen něco, 18.09.2016 20:36, Patrik(m), (Houby)

Ty Katovice vypadají docela zajímavě - nadmořská výška srovnatelná s tou v mém okolí, lesů tam sice moc není, za to však bydlíš na samém okraji šumavského předhůří a máš to kousek do NP Šumava. To já mám v okolí jenom 3 CHKO a pár menších chráněných území, za to kdybych bydlel takový kousek od Šumavy, hned si sháním povolení a jsem tam pořád

Re: Re: Re: Re: Dneska jen něco, 18.09.2016 20:46, basset(m), (Houby)

Houby rostou nejenom v CHKO

Re: Re: Re: Re: Re: Dneska jen něco, 18.09.2016 22:16, Patrik(m), (Houby)

To ano, ale vzhledem k zachovalosti a specifičnosti porostu je zde vyšší diverzita hub a vyšší pravděpodobnost nalezení vzácnějších taxonů.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dneska jen něco, 18.09.2016 22:19, basset(m), (Houby)

A proč hned ty vzácnější, když nemáš zmapované všechny ty běžné

Re: Re: Re: Re: Dneska jen něco, 18.09.2016 21:04, alesjirsa(m), (Houby)

Mám jednu otázku: Je pro vstup třeba na všechna chráněná území (PR, NPR, PP, NPP ...) mít povolení a jestli ano, tak kde ho mám vzít ? Dosud jsem se až tolik na chráněná území nezaměřoval a chtěl bych to změnit, a proto se ptám. Mám asi tak dva kilometry daleko PR Bažantnice u Pracejovic, o které jsem doteď neměl ani tušení, a chtěl bych se tam v blízké době podívat.

Re: Re: Re: Re: Re: Dneska jen něco, 18.09.2016 21:26, basset(m), (Houby)

Sedni na kolo a jeď.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dneska jen něco, 18.09.2016 21:27, alesjirsa(m), (Houby)

Na kole už jsem neseděl jak dlouho, ale nutíš mě, abych si to zopakoval.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dneska jen něco, 18.09.2016 21:38, basset(m), (Houby)

No vidíš, já naopak za mlada bez kola ani ránu. Projel jsem okolí Štětí v okruhu minimálně 30km.

Re: Re: Re: Re: Re: Dneska jen něco, 18.09.2016 21:29, Tori(m), (Houby)

Povolení jen do NPR, NPP. U nár. parků si nepamatuju, jestli se nemůže sbírat v celých, anebo jen v prvních zónách. Nižší kategorie, PR + PP, je sběr hub a malin ok.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dneska jen něco, 18.09.2016 21:31, alesjirsa(m), (Houby)

O sběr mi úplně nejde, i když pokud tam chci rodiče vytáhnout, tak je to použitelná motivace.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dneska jen něco, 18.09.2016 23:47, Forrest Run(m), (Houby)

Ještě bych si dovolil upřesnit....povolenku by sis musel vyběhat, resp. spíš asi Tvoje rodičovstvo, jelikož ještě nejsi plnoletej, na vstup MIMO VYZNAČENÉ stezky, pouze ve vyšších kategoriích rezervací/parků....Jirka Burel mi poradil takovou pomůcku, že vostřejší je to tam, kde to má v názvu slovo "Národní", viz Národní Park nebo Národní přírodní památka.
To nicméně neplatí vždy:
Třeba v Národní Přírodní Památce Velký Vrch u Loun je to takhle:
Cituji Tetičku Wikki:
"Veřejnosti je vstup do chráněného území povolen s tím, že nebudou ničeny houbařsky neatraktivní druhy hub. Lokalita je houbaři velmi hojně navštěvována. Někteří houbaři přitom z neznalosti zaměňují nejedlý chráněný hřib satan s jedlými druhy nebo vandalsky ničí vzácné druhy muchomůrek."

Dole na stránce z Wikki máš dokonce odkaz na příslušnou AOPK:

Velký Vrch

Googluj si slova jako "Správce" nebo "Zřizovatel" a brzo Tě na navede na ty správný lidi, když budeš mít trochu štěstí, narazíš na někoho, kdo to dělá srdcem a pomůže Ti a pak už to jde obvykle samo, protože se budeš moct opřít o kouzelný slovíčko:"Reference"!:-)

Dobrý je nejdřív zkusit komunikovat s ochranářema, pod který to který území spadá....
Nejenže Tě obvykle nasměrujou na toho správnýho úředníka s kulatým razítkem, ale dokonce Ti můžou poskytnout součinnost i při sepsání žádosti nebo Tě dokonce i nasměrovat na mykologa, kterej tam dělal průzkum, a kterej Tě může na různý mykošpeky upozornit...potom obvykle očekává, že ho třeba naoplátku upozorníš na zajímavosti, který jsi tam našel Ty.
A ještě něco: Nezapomeň při tom používat kouzelnou formulku: "Školní/Středoškolská práce"!:-)

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dneska jen něco, 19.09.2016 15:27, alesjirsa(m), (Houby)

Díky za rady, uvidím, jak to bude.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dneska jen něco, 19.09.2016 19:38, Patrik(m), (Houby)

Forreste díky, tyto rady se budou hodit i mi

Re: Dneska jen něco, 18.09.2016 17:38, alesjirsa(m), (Houby)

List, na kterém rostla tato rez, jsem si určil jako popenec břečťanolistý. Rez by tedy mohla být Puccinia glechomatis.

Re: Dneska jen něco, 18.09.2016 17:38, alesjirsa(m), (Houby)

Voskoviček žaludových (Hymenoscyphus fructigenus) je stále dost.

Re: Dneska jen něco, 18.09.2016 17:38, alesjirsa(m), (Houby)

Zakončím rážovkou rumělkovou (Nectria cinnabarina).


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30