O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Pár askoušů, 05.09.2016 01:21, Tori(m), (Houby)

, které jsme potkaly na posledním kousku dovolenky před 2 týdny.

Scutellinia pseudotrechispora (kosmatka bradavčitovýtrusá) rostla u cesty na vlhké udusané jílovité půdě (terén poškozený lesní technikou). Docela mě, potvora, doběhla, protože díky tmavočervené barvě většiny plodnic a kratičkým chlupům jsem ji až do mikroskopování považovala za mističku. (Je focená až skoro po týdnu doma.) Rostla tam spolu s mísenkou oranžovou. Na Slovensku poměrně vzácný druh, tady - kdo ví.

Re: Pár askoušů, 05.09.2016 20:13, chorcheee(m), (Houby)

Tori, přidáš prosím do Atlasu? Jo a tu Jafnea semitosta? Mě tyhle věci v diskusi často utečou, ale kdyby byly v Atlasu...

Re: Re: Pár askoušů, 05.09.2016 20:33, Tori(m), (Houby)

Přidám, ale popis a nějaký mikrosnímek mi bude chvíli trvat. Jafnea není mikroskopicky potvrzená, takže ji zatím přidat nemůžu, vydrž.

Re: Re: Re: Pár askoušů, 05.09.2016 20:41, chorcheee(m), (Houby)

Jasně, vydržím . Mě záleží, abysme měli nejlepší netový Atlas. A protože nejsem odborník na žádnou skupinu hub, musím prohánět ostatní. Žaludek na to mám... .

Re: Re: Pár askoušů, 05.09.2016 21:12, Tori(m), (Houby)

Je tam. Akorát teda ne moc ráda dávám svoje fotky do atlasu, bo vím, jak fotím. Takže to berte jako znouzectnost a jestli tam chcete lepší fotku, tak ji musíte najít, vyfotit a navíc i poslat na určení.

Re: Pár askoušů, 05.09.2016 01:21, Tori(m), (Houby)

Mísenka oranžová nedaleko Tanvaldu, rostla na dost chudé minerální půdě (podloží tvoří zvětralá hrubozrnná žula). Dvě malé plodnice, max. 2,5 cm, ale svítily pěkně na dálku.

Re: Pár askoušů, 05.09.2016 01:21, Tori(m), (Houby)

Když už jsem je tam viděla (po několika km cesty, kde jsem nepotkala vůbec nic), hned jsem koukla okolo a našla pěknou růžovou kosmatku. Samozřejmě jsem doufala, že by to mohla být některá Parascutellinia, což je poměrně vzácný rod, ale sousedky schované pod listím byly oranžové a červené, tak mě zas nadšení přešlo. Všechny plodnice nakonec rostly na dřevu a určila jsem je jako kosmatku Cejpovu (Scutellinia cejpii). Hned vedle byla ještě mistička asi spáleništní, která ani po týdnu v chladničce nedozrála, všechny tři druhy rostly pěkně promíchaně na asi 4 metrech cesty.

Re: Pár askoušů, 05.09.2016 01:21, Tori(m), (Houby)

Skupinové foto po odhrabání listí: vlevo za klackem a různě okolo něj kosmatky, uprostřed mísenky, a napravo vedle šutru mističky.

Re: Pár askoušů, 05.09.2016 01:21, Tori(m), (Houby)

A aby se neřeklo, že to jsou samé červené askouše a nic pořádného, tak jedna lupenatá nakonec - tmavobělka bradavčitá, kterou jsem našla poprvé (a doufám, že ne naposled). Rostla pod svahem na hromadě posekané trávy, která už tam asi byla delší dobu (je přerostlá mechem + semenáčky okolních stromů).

... právě tu začalo velmi nesměle poprchávat, to bude asi ten avizovaný 1 mm srážek, jupí. :D

Re: Re: Pár askoušů, 05.09.2016 19:08, Yohaness(m), (Houby)

Dobře sis to užila...

Re: Re: Re: Pár askoušů, 05.09.2016 19:47, Tori(m), (Houby)

Jj. A všecko obyčejný turistický výlety po značce, tohle rostlo podél cesty. Za tu pseudotrechisporu jsem zvlášť ráda, od ní vím dohromady jen o 3 lokalitách. (Samozřejmě, čert ví, co má kdo doma v herbáři.) :-)

Re: Re: Re: Re: Pár askoušů, 05.09.2016 20:13, Yohaness(m), (Houby)

Když to takhle hezky určuješ, nechceš se mi taky na nějaké kosmatky podívat?
Měl bych tu třeba tuto z Českého krasu...

Re: Re: Re: Re: Re: Pár askoušů, 05.09.2016 20:15, Yohaness(m), (Houby)

Popř. tuto z Brd...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pár askoušů, 05.09.2016 20:17, Yohaness(m), (Houby)

A nebo tuto z Prodašic...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pár askoušů, 05.09.2016 20:24, Yohaness(m), (Houby)

Loni jsem nalezl tuhle na Třeboňsku...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pár askoušů, 05.09.2016 20:25, Yohaness(m), (Houby)

A tuto u Boleslavi...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pár askoušů, 05.09.2016 20:27, Yohaness(m), (Houby)

Ale i z předloňska bych měl jednu ze Středohoří... radši už konec.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pár askoušů, 05.09.2016 20:34, Tori(m), (Houby)

Fotky zajímavý, hlavně ta mezi lišejníky je prima.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pár askoušů, 05.09.2016 20:45, Yohaness(m), (Houby)

Taky jediná, co nebyla relativně ve vlhku...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pár askoušů, 05.09.2016 20:31, Tori(m), (Houby)

No, takhle. Chystáme se Zuzkou Egertovou nějaký článek u kulatovýtrusých kosmatkách, takže by mě aktuálně zajímaly jakékoli terrestrické kosmatky. Z nich si vytáhnu kulatovýtrusé a budu se je snažit určit co nejdřív. Blbý je, že na zemi rostou i některé s elipsoidními výtrusy a z nich ještě mnohé neumím. Takže si k nim udělám popis, mikrosnímky, a pak třeba čekají rok než se k nim s víc zkušenostma vrátím a budu je schopná určit. Anebo je nechám čekat další rok. Ale ty kulatovýtrusé by byly rychle (totiž nakolik práce na SK dovolí).

Glejdura psal v disertačce, že úspěšnost správného určení byla u položek ze SNM asi 10 %. Myslím si, že bych mohla mít trochu lepší skóre, ale prostě to někdy trvá, než si nakoukám druh. Zvlášť když je k dispozici jen exsikát, protože skorozralé výtrusy vypadají často hodně odlišně od zralých (ornamentika, ba i tvar) a když je nemůžu nechat vysypat výtr.prach, tak musím spoléhat jen na zkušenost. Kterou ne vždy mám.

Takže jestli ti nebude vadit, že ne všechno budu schopná určit do měsíce (a třeba ani do půl roku), tak mi klidně jakékoli terestrické kosmatky pošli, budeme rády za materiál do článku.

Ideální by bylo, kdybys čerstvé sběry nechal pár hodin plodnicí dolu třeba na kusu alobalu, aby tam vyprášily výtr. prach, a pak to přeložil nadvakrát a přiložil k exsikátu. To by mi dost ulehčilo určování. (To je i pro ostatní, kdyby mi nějaké sběry kosmatek posílali na určení.)

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pár askoušů, 05.09.2016 20:43, chorcheee(m), (Houby)

A nepřijímá náhodou Zuzana Egertová nové pacienty? Já bych rád stomatoložku, která fakt ale fakt umí houby (Fungi) .

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pár askoušů, 05.09.2016 20:47, Tori(m), (Houby)

Jestli si dobře pamatuju, říkala, že nerada ošetřuje známé apod.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pár askoušů, 05.09.2016 21:06, Včelda, (Houby)

Třeba si chorcheee rok nečistil zuby, tak už to docela stojí za průzkum

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pár askoušů, 05.09.2016 21:07, Včelda, (Houby)

Vtip samozřejmě

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pár askoušů, 05.09.2016 21:09, Zdeno(m), (Houby)

Příležitostně nahodím veselou historku z natáčení...Zuzka studovala gympl v Liberci...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30