O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Dnešní nálezy drobných askomycetů, 23.08.2016 22:18, alesjirsa(m), (Houby)

Na starých žaludech začaly růst voskovičky žaludové (Hymenoscyphus fructigenus).

Re: Dnešní nálezy drobných askomycetů, 23.08.2016 22:18, alesjirsa(m), (Houby)

V menší míře se také na stejném substrátu spolu s voskovičkami dají najít jehnědky Batschovy (Ciboria batschiana).

Re: Dnešní nálezy drobných askomycetů, 23.08.2016 22:18, alesjirsa(m), (Houby)

Na řapících dubových listů je možné vidět terčky Sydowovy (Rutstroemia sydowiana). Špatně se mi tyto drobné houbičky fotí, ale jsou krásné a zajímavé.

Re: Dnešní nálezy drobných askomycetů, 23.08.2016 22:18, alesjirsa(m), (Houby)

Zastavil jsem se na místě, kde jsem minule našel ty poduškovky. Vypadá to, že jim déšť prospěl. Bylo jich tam opravdu hodně. Toho fialového askomycetu jsem si všiml až na fotce.
Mikroznaky by seděly na Pulvinula miltina, ale ta by měla mít velikost apothecií kolem 1 cm a tohle byla otázka 1, maximálně 2 mm.

Výtrusy kulovité, 14-17 μm velké; vřecka oktasporická, cca 170-250 x 11,5-16 μm velká, s háky na bázi; parafýzy většinou zakřivené, jednoduché nebo větvené.

Re: Re: Dnešní nálezy drobných askomycetů, 26.08.2016 11:13, alesjirsa(m), (Houby)

Nakonec to asi bude poduškovka spáleništní (Pulvinula cf. carbonaria). Napadlo mě, že ten fialový askomycet by mohla být malinká řasnatka fialová. Takže kdybych to celkově zhodnotil, tak podle makroznaků (velikost, barva apothecia), mikroznaků i okolnosti, že možná roste ve společnosti řasnatky fialové, to nejvíc sedí na tento druh.

Re: Dnešní nálezy drobných askomycetů, 23.08.2016 22:18, alesjirsa(m), (Houby)

O několik metrů dál jsem našel další Pulvinulky. Velikostně jsou stejné jako ty předchozí, ale mají poněkud jiné zbarvení a liší se také mikroskopicky rozměry vřecek. Vychází mi to na poduškovku vyklenutou (Pulvinula convexella).

Výtrusy kulovité, 16-19 μm; vřecka oktasporická, 230-300 x 15-20 μm, s háky na bázi; parafýzy obvykle zakřivené, jednoduché nebo větvené.

Re: Dnešní nálezy drobných askomycetů, 23.08.2016 22:18, alesjirsa(m), (Houby)

Na stejném místě jsem ještě našel tyto askomycety.

Výtrusy elipsoidní, převážně s jednou, ale i se dvěma tukovými kapkami, 17-19,5 x 9,5-11 μm, ornamentiku jsem nestudoval (nevím ani, jestli tam nějaká je); parafýzy zřejmě mají klasické zakončení.

Re: Re: Dnešní nálezy drobných askomycetů, 23.08.2016 22:52, Tori(m), (Houby)

Zajímavý, udělals nějaký fotky z mikráku?
Btw - co je "klasické zakončení parafýz"? Lepší upřesnit, např. nevětvené/prstovité/parohaté, rovné/zahnuté/zalomené/zatočené jako biskupská berla, válcovité/kyjovité/hlavaté ...

Re: Re: Re: Dnešní nálezy drobných askomycetů, 24.08.2016 10:34, alesjirsa(m), (Houby)

Možná jsem použil nesprávný výraz. znamená to, že nejsou ani kyjovité, ani hlavičkaté, ale jsou zakončeny ve stejné šířce.

Mám nějaké fotky:
Foto výtrusů + nějakým "nevímkterým" útvarem. V levém rohu je vidět i jedna parafýza.

Re: Re: Re: Re: Dnešní nálezy drobných askomycetů, 24.08.2016 10:36, alesjirsa(m), (Houby)

Zde ještě nějaké neznámé útvary.

Re: Re: Re: Re: Re: Dnešní nálezy drobných askomycetů, 24.08.2016 10:40, alesjirsa(m), (Houby)

A fotka výtrusů.

Re: Re: Re: Re: Dnešní nálezy drobných askomycetů, 24.08.2016 18:40, Tori(m), (Houby)

To je asi hyalinní hyfoidní ( = ohebný) chlup, anebo hyfy které jdou zespodu plodnice do substrátu ("anchoring hyfae" / kotvicí hyfy?). Koukni se na hladkovýtrusé Octospory tady: octospora.de. Lamprospora i Neottiella mají úplně jiné výtrusy, jiné malé oranžové potvory s takovýmito výtrusy mi z hlavy nenapadají. Dost by pomohlo, kdybys dokázal aspoň přibližně určit okolní mech.

Re: Re: Re: Re: Re: Dnešní nálezy drobných askomycetů, 24.08.2016 19:54, alesjirsa(m), (Houby)

Jak to tak vypadá, tak to budu muset obarvit bavlníkovou modří a podívat se na ornamentiku ...

Je tam měřík příbuzný, ale na něm to patrně neroste (i když u pravého rohu něco takového je). Mech, na kterém to roste, bohužel neznám. Nevím, zda ho někdo tady bude schopen aspoň přibližně určit.

Re: Re: Re: Re: Re: Dnešní nálezy drobných askomycetů, 25.08.2016 11:07, alesjirsa(m), (Houby)

Tak nějaké záznamy ornamentiky mám ...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dnešní nálezy drobných askomycetů, 25.08.2016 11:07, alesjirsa(m), (Houby)

Ještě jsem jednou přeměřil velikosti výtrusů: Vyšlo mi 17-21,5 x 9-11,5 μm. Je možné, že tam byla jedna spora, která měřila 27 x 13,5 μm ?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dnešní nálezy drobných askomycetů, 25.08.2016 11:08, alesjirsa(m), (Houby)

Ještě poslední ... Mohla by to být Octospora neerlandica ?

Re: Re: Re: Re: Dnešní nálezy drobných askomycetů, 24.08.2016 18:41, Tori(m), (Houby)

No tak prostě "rovné, na konci nejsou rozšířené".

Re: Dnešní nálezy drobných askomycetů, 23.08.2016 22:18, alesjirsa(m), (Houby)

Toto také bylo poblíž těch poduškovek. Myslím, že to bude něco z rodu Tarzetta.

Výtrusy elipsoidní, se dvěma tukovými kapkami, 17,5-22 x 8-11,5 μm velké; parafýzy přímé, normálně zakončené.

Re: Dnešní nálezy drobných askomycetů, 23.08.2016 22:18, alesjirsa(m), (Houby)

Zakončím basidiomycetem, číšenkou hrnečkovou (Cyathus olla). Sice se nejedná o úplně nejfotogeničtější plodnici, ale protože je to můj prvonález, tak jsem ji musel vyfotit ...

Omlouvám se za přetah.

Re: Re: Dnešní nálezy drobných askomycetů, 23.08.2016 22:57, Kraken(m), (Houby)

Jaký přetah, jen dávej! Ty tvé fotky na mě sice působí dojmem jakési syrovosti, ale o to zajímavější máš nálezy a hlavně popisy! Tleskám!

Re: Re: Re: Dnešní nálezy drobných askomycetů, 24.08.2016 10:45, alesjirsa(m), (Houby)

To je asi tím, že hodně ořezávám u takových hub, také jsem si toho vědom, ale detailněji mi to už bohužel můj foťák vyfotit nesvede, abych nemusel tolik ořezávat.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30