O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Zajímavá kosmatka, 18.08.2016 14:30, alesjirsa(m), (Houby)

Včera jsem našel na jehličnanovém pařezu zajímavé kosmatky.

Re: Zajímavá kosmatka, 18.08.2016 14:30, alesjirsa(m), (Houby)

Zaujaly mě svými poměrně krátkými chlupy.

Re: Zajímavá kosmatka, 18.08.2016 14:30, alesjirsa(m), (Houby)

Chlupy byly cca do 450 μm dlouhé, s jednoduchou nebo dvakrát vidlenou bází.

Re: Zajímavá kosmatka, 18.08.2016 14:30, alesjirsa(m), (Houby)

Výtrusy elipsoidní, 20-23,5 x 10-13 μm velké.

Re: Zajímavá kosmatka, 18.08.2016 14:30, alesjirsa(m), (Houby)

Bradavice by měly být hřebínkatě pospojované.

Podle klíče mi to vychází na Scutellinia superba. Je to možné ?

Re: Re: Zajímavá kosmatka, 18.08.2016 15:21, chorcheee(m), (Houby)

Aleši, nechtěl bys, prosímTě, zakládat do Atlasu takovéto pěkné položky i s mikrofotografiemi? Vím, že už jich máš poměrně hodně. Tady bohužel nejsou moc dobré ty makrosnímky (já vím, že jsi omezen financemi, a tím pádem technikou, ale myslím, že kdybys začal stackovat, mohlo by Tě to začít bavit a dostal by ses na vyšší úroveň. Ostatně, z-stacking je výborný právě pro mikrofotografie, kde jsi malou DOF omezován často jinak dosti bezvýchodně).

Já vím, že pro 99% návštěvníků těchto stránek (tedy pro všech 50 ) jsou mikrofotografie v Atlasu neužitečné. Ale když pak někdy někdo přijde a úspěšně si v mikroskopu něco určí podle Tvé mikrofotografie, to bys byl rád, ne?

Re: Re: Re: Zajímavá kosmatka, 18.08.2016 15:37, alesjirsa(m), (Houby)

Já už jsem vlastně začal do atlasu přidávat k některým druhům mikrofotografie, protože na internetu je spoustu různých makrofotek hub, ale fotek mikroskopických znaků nezbytných na určení hodně druhů hub tam je bohužel poměrně málo.
U těchto malých houbiček je problém, že nemám makropředsádku, a tak při jejich focení musím nakonec udělat velký ořez a potom ty fotografie ztratí na kvalitě. Nevím, zda by se na tom něco používáním stacků změnilo.

Re: Re: Re: Zajímavá kosmatka, 18.08.2016 16:12, Joska(m), (Houby)

chorcheee: "Já vím, že pro 99% návštěvníků těchto stránek (tedy pro všech 50)."
No, a těch cca 45, které tato oblast vcelku nezajímá, sem pomalu a jistě přestane chodit.

Re: Re: Re: Re: Zajímavá kosmatka, 18.08.2016 16:16, chorcheee(m), (Houby)

Josko, nemyslím. Jaké a kolik fotografií je v Atlasu, je většině návštěvníků u zadku...

Re: Re: Re: Re: Zajímavá kosmatka, 18.08.2016 19:13, basset(m), (Houby)

Josko, z Tebe se stal pouze komentátor. Poslední fotka od Tebe je tu z 25.6. A víš, co se říká o komentátorech

Re: Re: Re: Re: Re: Zajímavá kosmatka, 18.08.2016 20:56, Joska(m), (Houby)

Tak zrovna u Tebe by se mi příčilo odpovědět: "A Ty mně taky!" Fakt je, že při přívalu dokonalých záběrů, které se tu objevují, jsem docela ztratil zájem prezentovat své "hrůzy". Jo, a jinak mám i spousty úplně jiných záběrů, které se sem opravdu, ale opravdu vůbec nehodí. Kytky, motýli, ptactvo, letadla...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zajímavá kosmatka, 19.08.2016 16:53, Patrik(m), (Houby)

S něčím s chocrcheem souhlasím, nezapomínejme, že do atlasu se nechodí dívat jen uživatelé stránek, ale také odborníci či houbaři, hledající zde informace. Když určuju nějakou houbu tak mi určitě nestačí jen informace v monografii či klíči, podívám se na internet, vidím, že daný druh je na ohoubach.cz, ale nakonec mi to je k ničemu, protože tu najdu jen makrofotku a ten samý popis, který mám i v publikaci ...
Josko, s tebou však nemůžu souhlasit - tedy s tím, že tvé fotky jsou hrůzy, např. když se podívám do atlasu hub na tebou přidané atlasové položky a na hlavní fota co u nich máš, tak si myslím něco jiného...

Re: Re: Zajímavá kosmatka, 18.08.2016 15:41, Tori(m), (Houby)

Schumacher uvádí S. superba jako "humus saprotroph", na dřevu by to mělo být něco jiného. Máš víc snímků výtrusů, i bez obarvení (kvůli tvaru)?

Re: Re: Re: Zajímavá kosmatka, 18.08.2016 15:43, alesjirsa(m), (Houby)

Ještě tyto dva ...

Re: Re: Re: Re: Zajímavá kosmatka, 18.08.2016 15:43, alesjirsa(m), (Houby)

... Ale mám pocit, že některé plodnice rostly i z půdy.

Re: Re: Re: Re: Re: Zajímavá kosmatka, 18.08.2016 16:00, Tori(m), (Houby)

Zejména snímky výtrusů ve vodě se poměrně dost blíží kosmatce Cejpově, včetně často nerovnostranných (= bochníkovitých) výtrusů a ornamentiky okolo 1 μ vysoké. Zkus pohledat, jestli mezi marginálními chlupy přeci jen nejsou i víc než 2klanné.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zajímavá kosmatka, 18.08.2016 16:44, alesjirsa(m), (Houby)

Máš pravdu, našly se i takovéto ...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zajímavá kosmatka, 18.08.2016 17:18, Tori(m), (Houby)

No vida! Seek and ye shell find. :-) Písnu ti někdy v noci pár tipů k preparátům (na mail), teď už nestíhám.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zajímavá kosmatka, 18.08.2016 17:22, alesjirsa(m), (Houby)

Díky moc.

Re: Re: Re: Re: Re: Zajímavá kosmatka, 18.08.2016 16:13, Tori(m), (Houby)

Cejpova roste na dřevu, hlíně i zbytcích rostlin... Neříkám, že to nutně je ona (to bych to musela vidět pod mikrákem), ale je jí to víc podobné. U S. superba se zahřátím LACB preparátu k téměř varu odlupuje perispor z výtrusu a měl byt pak plandat okolo něj. Nemám zkušenost s tím, jak to vypadá - testuju to (nad plamenem zapalovače) u všech kosmatek, ale zatím jsem na žádnou takovou nenarazila.

Re: Re: Re: Zajímavá kosmatka, 18.08.2016 16:15, chorcheee(m), (Houby)

Aleši, tak zkus laborovat s různými čočkami, coby makropředsádka. Možná se Ti podaří najít něco, co se vám doma bez užitku válí a bude dobře plnit svůj účel (jako já mám zadarmo makropředsádku z toho objektivu od triedru 12 x 50 ). Pak nebudeš muset dělat ořezy. Nicméně na těch kosmatkových fotografiích (třeba na tom mechu) je vidět, že chybí hloubka ostrosti a to je problém výřezů jen částečně.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30