O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Pečárka dvouvýtrusá, Agaricus bisporus, 16.08.2016 19:01, Patrik(m), (Houby)

Běžný a všude známý tržní druh houby, který je v obchodní terminologii poněkud nesprávně označován jako žampión zahradní. Fotografované plodnice jsou pěstovány v nedaleké žampionárně.

----
Původně jsem je chtěl dát do atlasu i s popisem, ale fotil jsem to mobilem, v PC jsem zjistil, že to není ono. Pokud by to tam však někdo chtěl, klidně je tam přidám, ale spíše bych počkal, až je někdo nalezne ve volné přírodě.

Re: Pečárka dvouvýtrusá, Agaricus bisporus, 16.08.2016 19:01, Patrik(m), (Houby)

Jen pár informací o pěstování: Jsou pro obchodní účely pěstovány ve velkých halách 30 x 5 m, kde vyrůstají na policích, kterých je 7 nad sebou ve dvou řadách. Každá police měří 20 metrů čtverečných, přičemž na 1 metru čtverečným může být až 300 plodnic. To je celkem okolo 70 000 plodnic v jedné hale. Haly uzpůsobené k účelům pěstování žampiónů se nazývají kóje.
Pečárky jsou saprofytické houby, proto jejich mycelium prorůstá živným substrátem, kterým je seno či sláma. Nad ní je ještě vrstva zeminy. V kójích je udržovaná stálá teplota 16 - 18 stupňů a stálá vlhkost substrátu i vzduchu. Spolu s pečárkami se zde však vyskytuje hned několik druhů mykobiontního dvoukřídlého hmyzu čeledi bedlobytkovitých, dále množství anamorfních stádií vřeckovýtrusných hub, které vyrůstají saprofyticky až saproparaziticky (např. Trichoderma aj.).

Re: Pečárka dvouvýtrusá, Agaricus bisporus, 16.08.2016 19:01, Patrik(m), (Houby)

Plodnice tohoto druhu je masitá, klobouk má až 20 cm v průměru, je bílý, pokrytý bělavým velem, lupeny husté, nízké, charakteristicky zbarvené, třeň válcovitý, v horní části nad prstenem až masově zbarvený, dužnina oxiduje po čase mírně do žluta.

Re: Re: Pečárka dvouvýtrusá, Agaricus bisporus, 16.08.2016 19:35, Lawnmower, (Houby)

Poučné a vyčerpávající, chválím.

Re: Re: Re: Pečárka dvouvýtrusá, Agaricus bisporus, 16.08.2016 20:22, Patrik(m), (Houby)

Když tam jsi půl měsíce na brigádě, hodně věcí pochytíš...

Re: Re: Re: Re: Pečárka dvouvýtrusá, Agaricus bisporus, 16.08.2016 23:19, Dano, (Houby)

Hm. Dobrý Patriku. Já tam byl párkrát, ale tolik informací, paráda.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30