O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Nedělní meeting s Danem, 05.08.2016 02:11, Tori(m), (Houby)

...byl velice fajn, protože jsme kromě očekávaných mísenek a řasnatky stlačené potkali i různé další zajímavé houby, které jsem nikdy neviděla, např. černolupen krvavý (Melanophyllum haematospermum - fakt to byl on), bedličku polonahou (Cystolepiota seminuda) nebo ouško kožové (Otidea alutacea, to oschlé u muchomůrek).

Druhým největším špekem bylo toto ouško citronové (Otidea concinna, kategorie CR). Citronově žlutou barvu má hlavně zamlada (viz maličké plodničky vlevo dole), pak postupně bledne. Od několika dalších světležlutých evropských oušek (např. O. phlebophora nebo O. minor) se rozezná mj. podle toho, že plodnice na spodní straně není žebrovaná, ale jen slabě vrásčitá. A samozřejmě se liší mikroznaky, docela zajímavé - většinou se u oušek musejí dělat dva mikrochemické testy: reakce dužiny, vnějšího povrchu a hyf mycelia ze spodní části třeně na Melzerovo činidlo a na KOH. Doteď jsem ouška neviděla a v nedělu hned tři naráz, tak to bylo prima překvapení. (To třetí, co mi vonělo jako marcipán, ještě není určené.) Omlouvám se za strašné barvy, bylo to focené narychlo v zeleném šeru a fotku se mi podařilo vylepšit jen do stylu "25 let starý diák".

Re: Nedělní meeting s Danem, 05.08.2016 02:11, Tori(m), (Houby)

Ovšem největší gratulace jde Danovi za nález mísenky chesterské (Aleuria cestrica), protože po dotazech do herbářů se ukázalo, že jde teprv o třetí nález v ČR! Nejdřív ji sbíral Vacek na jižní Moravě r.1941 (kterýžto nález popsal Velenovský jako Humaria leonina), pak dr. Svrček na Suchdole v r. 1965, a včil Dano.

Re: Re: Nedělní meeting s Danem, 05.08.2016 06:56, Pavla, (Houby)

Vzácný nález, ano, ano.
Vivat tandem Tori, Dano!

Re: Re: Re: Nedělní meeting s Danem, 05.08.2016 19:33, Honzík(m), (Houby)

Re: Re: Nedělní meeting s Danem, 05.08.2016 08:23, alesjirsa(m), (Houby)

Skvělé !

Re: Re: Re: Nedělní meeting s Danem, 05.08.2016 18:14, Patrik(m), (Houby)

Zajímavé nálezy, škoda těch fotek, takové věci by se neměli odbývat...

Re: Re: Re: Re: Nedělní meeting s Danem, 05.08.2016 23:29, Dano, (Houby)

Slibuji, že už se to nikdy nestane.

Re: Re: Re: Re: Re: Nedělní meeting s Danem, 06.08.2016 00:36, Tori(m), (Houby)

Já naopak musím realisticky konstatovat, že se mi to bezpochyby stane ještě mnohokrát.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nedělní meeting s Danem, 06.08.2016 17:20, Patrik(m), (Houby)

Copak nemáš čas dát foťák na stativ a fotit s 2 s samospouští? Každý ať si fotí jak chce, ale když někdo nahází takové zajímavé nálezy, je to opravdu škoda si s tím alespoň trošku nevyhrát....

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nedělní meeting s Danem, 06.08.2016 17:25, Tori(m), (Houby)

Ale šak to je ze stativu, a 10s (bo 2 nestačí). Myslela jsem to, že ne pokaždé si nastavuju vyvažení bílé podle něčeho bílého a ne pokaždé trefím použitelnou clonu/hloubku.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30