O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Výlet do neznámého lesa 2/2, 04.08.2016 12:53, alesjirsa(m), (Houby)

Začnu kalichovkou žlutolupennou (Chrysomphalina strombodes); VU

Re: Výlet do neznámého lesa 2/2, 04.08.2016 13:38, Tori(m), (Houby)

No ale to je pěkný nález.
(Btw, na dřevomorky jsem hledala a nic na určování nemám. Zkus pohledat mikroznaky na netu.)

Re: Re: Výlet do neznámého lesa 2/2, 04.08.2016 13:46, alesjirsa(m), (Houby)

Příliš údajů jsem na internetu nenašel a to, co jsem našel, mě úplně nepřesvědčilo.

Re: Výlet do neznámého lesa 2/2, 04.08.2016 12:53, alesjirsa(m), (Houby)

Tato zajímavá dřevomorka mi udělala radost. Rostla na spadlé, středně ztrouchnivělé větvi jedle. Nejdřív jsem myslel, že se jedná o dřevomorku zlatou, ale bude to zjevně některá z trojice dřevomorka meruňková, dřevomorka sesterská a dřevomorka Romellova. Prvonález v každém případě. Bohužel nemám k nim žádný klíč a na internetu jsem moc informací o jejich mikroskopických znacích, které by mi určitě pomohly k bližšímu určení, nenašel.

Výtrusy elipsoidní, 3-5,5 x 3-3,5 μm velké, nejspíš trochu dextrinoidní; hyfy přezkaté, inkrustované.

Re: Výlet do neznámého lesa 2/2, 04.08.2016 12:53, alesjirsa(m), (Houby)

Našel jsem zajímavý druh káčovky. Větev, na níž plodnice vyrůstaly, byla celá odkorněná, takže jsem nedokázal určit, o větev kterého stromu se jedná, ale horší je, že na místě byly jenom samé smrky a jedle a nenašel jsem žádný druh káčovky, který by na tomto substrátu rostl.

Makroskopicky i mikroskopicky nejpodobnější se mi zdá káčovka jeřábová (Biscogniauxia repanda); EN. Takže zřejmě tam ta větev jeřábu byla vtroušena - jiné vysvětlení nevidím.

Mrzí mě, že jsem si na fotce nedal víc záležet, když jde o takový krásný a ne zrovna běžný druh, ale mamka na mě volala, že prý má nějakou další houbu, tak jsem ji nechtěl nechat moc dlouho čekat ...

Re: Re: Výlet do neznámého lesa 2/2, 04.08.2016 13:38, Tori(m), (Houby)

Jeřabina tam mohla být dřív, je to běžný pionýrský strom na mýtinách ve smrčinách.

Re: Re: Re: Výlet do neznámého lesa 2/2, 04.08.2016 13:47, alesjirsa(m), (Houby)

Je to možné, díky.

Re: Re: Re: Re: Výlet do neznámého lesa 2/2, 04.08.2016 17:11, Patrik(m), (Houby)

Souhlasím s určením...Jeřáby rodu Sorbus jsou běžné, ale vyskytují se vždy jen jednotlivě vtroušeně, nikdy ve větších porostech, jako např. bezy či lísky.

Re: Re: Re: Re: Re: Výlet do neznámého lesa 2/2, 04.08.2016 17:34, alesjirsa(m), (Houby)

Díky.

Re: Výlet do neznámého lesa 2/2, 04.08.2016 12:53, alesjirsa(m), (Houby)

... Ovšem jsem za to rád, protože tou houbou bylo ouško kornoutovité (Otidea onotica), další prvonález.

Re: Výlet do neznámého lesa 2/2, 04.08.2016 12:53, alesjirsa(m), (Houby)

Rozloučím se hnědákem Schweinitzovým.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30