O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Hřib dubový (Boletus reticulatus), 27.07.2016 17:19, alesjirsa(m), (Houby)

Dnes jsem se byl podívat na své staré místo na hřiby dubové a byl jsem mile překvapen.

Re: Hřib dubový (Boletus reticulatus), 27.07.2016 17:19, alesjirsa(m), (Houby)

Naposledy jsem jich tam našel tolik někdy v roce 2012. Od té doby z toho místečka poněkud vymizely, ale nyní jako by se vrátily zpět.

Re: Re: Hřib dubový (Boletus reticulatus), 27.07.2016 18:12, mipera, (Houby)

Tak přemýšlím, zda se skutečně vrátily nebo jakoby se vrátily. To je podle mého rozdíl. Mám na slovo jakoby už asi alergii.Když slyším v nějaké reportáži v každé větě jakoby, tak to vypnu.

Re: Re: Re: Hřib dubový (Boletus reticulatus), 27.07.2016 18:43, Patrik(m), (Houby)

Ani jedno není správně, ty hřiby tam byli a jsou pořád, pokud je to starší les, tak tam můžou být i déle, než ty ...

Re: Re: Re: Hřib dubový (Boletus reticulatus), 27.07.2016 18:47, alesjirsa(m), (Houby)

Když se Ti nelíbí "jakoby", dá se v tomto významu použít i "jako kdyby", je to to samé (proto se také zde to "jako by" píše odděleně).

Re: Re: Re: Re: Hřib dubový (Boletus reticulatus), 27.07.2016 19:08, mipera, (Houby)

Promiň, nevšimla jsem si, že to máš s mezerou.

Modní slovo jakoby je hojně používáno ve všech médiích.
Když slyším například: Dnes jsme si jakoby zacvičili, tak nevím, zda jsme cvičili nebo ne.
Připadá mi, že místo dřívějšího vole, se používá jakoby.

Re: Re: Re: Hřib dubový (Boletus reticulatus), 27.07.2016 18:59, vevanek, (Houby)

Jakoby patří mezi "vycpávková slova". Jsou to slova, která jsou pro význam dané věty zbytečná.

Re: Hřib dubový (Boletus reticulatus), 27.07.2016 17:19, alesjirsa(m), (Houby)

Téměř všechny plodnice byly krásné a mladé. Pokoušely se maskovat za trávu, ale stejně nebyly neviditelné. Samozřejmě jakmile jsem dofotil, tak jsem je zamaskoval znovu, aby nebyly moc na očích houbařům.

Re: Re: Hřib dubový (Boletus reticulatus), 27.07.2016 17:37, vevanek, (Houby)

Tak to já bych je nemaskovala, protože by skončily v košíku

Re: Hřib dubový (Boletus reticulatus), 27.07.2016 17:19, alesjirsa(m), (Houby)

... Ty prostě nešly nevyfotit.

Re: Hřib dubový (Boletus reticulatus), 27.07.2016 17:19, alesjirsa(m), (Houby)

Zatím ahoj.

Re: Re: Hřib dubový (Boletus reticulatus), 27.07.2016 17:34, basset(m), (Houby)

Aleši, krásné nálezy Jenom se mi zdá, že té houby je na fotce nějak moc. Tou blízkostí objektu ztrácíš hloubku ostrosti a tak na fotce celkově je minimální část houby ostrá. Výsledný snímek je tak o ničem. Houba je vyfocená zblízka, ale chybí ostré detaily.
.
Hloubka ostrosti je závislá na ohniskové vzdálenosti, cloně a vzdálenosti objektu od roviny snímače:
.
čím vyšší clona tím větší hloubka ostrosti
čím nižší ohnisková vzdálenost, tím větší hloubka ostrosti
čím větší vzdálenost objektu od roviny snímače, tím větší hloubka ostrosti
.
Dost lidí tady na našem webu doslova "štve" (možná správnější by bylo jiné slovo), že se tady stále diskutuje o fotografování. Já zase nechápu je.
.
Protože krásný nález si zaslouží krásnou fotku.
.
Omlouvám se všem, které jsem opět tímto příspěvkem naštval.

Re: Re: Re: Hřib dubový (Boletus reticulatus), 27.07.2016 18:08, alesjirsa(m), (Houby)

Máš pravdu, s hloubkou ostrosti docela bojuji. Je s tím trochu problém, protože clona se mi na foťáku nastavuje automaticky, takže s tou asi nic neudělám, a co se týče té vzdálenosti od objektu: Vím, že kvůli hloubce ostrosti bych to neměl mít moc blízko, ale zase čím víc oříznu, tím horší ta fotka bude.

Re: Re: Re: Hřib dubový (Boletus reticulatus), 27.07.2016 18:28, Zdeno(m), (Houby)

Naopak, dík za konstruktivní kritiku, která tu často chybí...Občas nám tu některý z mlaďochů velkoryse poradí, jak na to, ale vlastní sebereflexe jaksi pokulhává...Ad fotografování: fotky jsou nedílnou součástí našeho společného zájmu. Kdo to má jinak, nechť se věnuje výhradně komentování...Apropó, přihráls mi zajímavé téma. Nejen pro Tebe konkrétní zadání. Projeďte si statistiku jednotlivých přispěvatelů a okomentujte korelaci mezi počtem komentářů a fotek.

Re: Re: Re: Re: Hřib dubový (Boletus reticulatus), 27.07.2016 18:54, Tori(m), (Houby)

Jakýchkoli, nebo jen fotoporadenských komentářů?

Re: Re: Re: Re: Re: Hřib dubový (Boletus reticulatus), 27.07.2016 19:33, Zdeno(m), (Houby)

Všech...Na podrobnější rozbor jsem nemyslel a bylo by to asi složité a v některých parametrech zavádějící...

Re: Re: Re: Hřib dubový (Boletus reticulatus), 27.07.2016 21:14, fáfa(m), (Houby)

..no mě si teda strašně nasral..


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30