O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Dnešní nálezy, 24.07.2016 20:40, alesjirsa(m), (Houby)

Omlouvám se dneska již za druhý příspěvek, ale nečekaně se mi naskytla příležitost vyrazit znovu do lesa a kvůli Boubínským nálezům se obávám, že bych to nestíhal všechno dávat.

Potěšil mě nález dalšího druhu padlí, který rostl na kozinci sladkolistém (Astragalus glycyphyllos). Určil jsem si ho jako padlí kozincové (Erysiphe astragali). Alespoň doufám, že to je určeno dobře a že se na stejném substrátu nevyskytuje ještě jiný druh padlí.

Re: Dnešní nálezy, 24.07.2016 20:40, alesjirsa(m), (Houby)

...

Re: Re: Dnešní nálezy, 24.07.2016 21:22, Patrik(m), (Houby)

Ty máš ale štěstí na ty teleomorfní stádia padlí

Re: Re: Re: Dnešní nálezy, 25.07.2016 09:18, alesjirsa(m), (Houby)

Tentokrát ta teleomorfní stádia byla téměř na všech listech. ;)

Re: Dnešní nálezy, 24.07.2016 20:40, alesjirsa(m), (Houby)

A druhým pro mě potěšujícím nálezem byla tato voskovička. Její množství bylo opravdu pozoruhodné. Vypadalo to, že není příliš vybíravá na substrát - Rostla z listí, žaludů, rostlinných zbytků a já nevím, z čeho ještě ...

Re: Dnešní nálezy, 24.07.2016 20:40, alesjirsa(m), (Houby)

Podle toho substrátu myslím, že by se mohlo jednat o voskovičku listomilnou (Hymenoscyphus epiphyllus), ale nevím, jak se liší od podobného druhu Hymenoscyphus monticola.

Re: Dnešní nálezy, 24.07.2016 20:40, alesjirsa(m), (Houby)

Výtrusy byly elipsoidní, zašpičatělé, naměřil jsem 15-20,5 x 4,5-6,5 μm. Je pravda, že výtrusy voskovičky listomilné jsou trochu menší. Měřením vřecek jsem se příliš nezabýval, ale vím, že jedno mělo cca 80 x 10 μm. Parafýzy nemají nijaké příliš specifické zakončení. Excipulum jsem nemikroskopoval, kdyby bylo pro určení důležité, tak můžu zmikroskopovat opětovně.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30