O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Jakej mýtus?, 06.07.2016 13:55, chorcheee(m), (O fotografování)

Buďte pozdraveni,

v kategorii fotografování dlouho nic nebylo, tak vám chci ukázat, že ISO 6400 není žáden mýtus, že opravdu existuje a třeba takhle v černobílé podle mého skromného názoru může být považováno za umělecký záměr ("zrnitý film").

Zde ISO 100, které není u OM-D ještě plnohodnotné (má snížený dynamický rozsah, ale šumí neznatelně).

Re: Jakej mýtus?, 06.07.2016 13:55, chorcheee(m), (O fotografování)

ISO 200 je nejnižší "standardní" citlivost doporučovaná u mého stroje pro obecné použití. Při prohlížení 1:1 je zde šum znatelně vyšší než na "Low" (jak Olympusáci označili ISO 100 (aby se vědělo, že je tam nějaký problém ), ale to na takto zmenšené fotce nejspíše nemůže být vidět.

Re: Jakej mýtus?, 06.07.2016 13:55, chorcheee(m), (O fotografování)

A skočme hned na ISO 6 400. Myslím, že stále velmi slušné.

Re: Re: Jakej mýtus?, 06.07.2016 14:09, Tori(m), (O fotografování)

Pěkný, tady to ještě má prostor, ale na nejvyšším ISO to už vypadá jak fotka z Ruďasu.

Re: Re: Jakej mýtus?, 06.07.2016 14:36, basset(m), (O fotografování)

Nevím, co si chtěl říct tím, že budeš za výborných světelných podmínek, asi v pravé poledne, fotit něco na ISO 6400 a porovnávat šum. To je nesmysl. K čemu to je? Vysoké ISO se snad použije za špatných světelných podmínek ve chvíli, kdy nemohu nebo nesmím použít blesk ani žádné jiné pomocné světlo a kdy ten snímek chci mít. Pak má smysl, abych začal uvažovat o použití ISO 6400 nebo výš.
Zkus si to své ISO 6400 vytisknou na papír a pak vyprávěj o kvalitě nebo kvalitě a jestli se na to dá koukat.
.
Až najdeš masečník a aby Tě nikdo neviděl, doporučuji fotit o půlnoci bez blesku při měsíčním světle na ISO min. 102000

Re: Re: Re: Jakej mýtus?, 06.07.2016 15:01, chorcheee(m), (O fotografování)

Já myslím, že kritiku, ironii a sarkazmus mám rád (a také je často používám ), ale od basseta mne to vždy, ani nevím proč, hodně zabolí . Asi nejsme kompatibilní povahy...

Re: Re: Re: Re: Jakej mýtus?, 06.07.2016 19:13, Zdeno(m), (O fotografování)

Basset je etalon, co sdělí, je relevantní, verifikované a slušné naservírované...Jeho podepisuji prakticky bez pochyb. Jeho úvaha o extrémním ISO je zcela exaktní, je to ta příslovečná pilulka "after"...Ale téma mi připomnělo čtyřicet let starou zkušenost. Byv hrdým majitelem kinofilmové Practiky LLC, používal jsem samozřejmě relativně kvalitní černobílé filmy NDR pod značkou ORWO. Citlivost se tenkrát udávala, tuším, v jednotkách DIN. Patnáctka bývala velmi používaná, kupoval jsem ji samozřejmě za babku v metráži v Žitavě a "balil" jsem ji do cívek potmě v koupelně...Jakýsi kamoš přišel s metodou, se kterou se dala zvýšit citlivost filmu na tehdy špičkovou hodnotu DIN 30. Těm vyvolaným filmům jsme říkali rejžáky a mělo to extrémní zrnitost, vhodnou pro výtvarnou fotografii...

Re: Re: Re: Re: Re: Jakej mýtus?, 06.07.2016 20:40, karelzbrd(m), (O fotografování)

jo, taky jsem v tanku ždímal DIN a ISO při zvýšené teplotě, tedy ne mojí, ale vývojky a dotáhl to na více než 30. Měl jsem školu od Slávy Štochla, kdo ví o koho šlo... Jeleni prostě za světla často nevycházejí...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jakej mýtus?, 06.07.2016 21:28, Zdeno(m), (O fotografování)

Sláva Štochl...Vždy o parník vepředu...To byl borec...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jakej mýtus?, 06.07.2016 21:43, karelzbrd(m), (O fotografování)

čb fotky Sláva uměl, na nich vyrostla jeho "kariéra" a byly nesmírně poetické a dosud maj co říct, barvy už byly slabší. Viz Lovcovo jitro, či jak se tak kniha jmenuje - to byl slabikář mého puberťáckého období až do doby, kdy sem mohl být, alespoň podle občanky, dospělý...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jakej mýtus?, 06.07.2016 21:49, Zdeno(m), (O fotografování)

Ta "černobílost" měla své kouzlo, na ní jsme vyrostli i my...Kdo tohle stádium přeskočil nebo nezažil, přišel o školu vnímání kompozice i atmosféry obrázků...

Re: Re: Re: Re: Jakej mýtus?, 06.07.2016 21:03, karelzbrd(m), (O fotografování)

Souhlas se Zdenem, Basset je ikona kvalitní fotografie a párkrát jsem s ním byl osobně v lese, takže vím o čem píšu... Mrzí tě to proto, že to taky víš

Re: Re: Re: Jakej mýtus?, 06.07.2016 18:07, Patrik(m), (O fotografování)

Máš pravdu, u mého Canonu je sice max. ISO 1600, ale i v tmavém prostředí bych ho nepoužil, protože výsledný obraz je tak zašumělý, že úplně zanikají detaily. ISO 100 - 400 je ještě v pohodě ... Navíc, kde se nemůže používat blesk? Pokud vím, tak i v jeskyních normálně fotím bleskem, jako ostatní, a nikomu to nevadí.

Navíc, při nepohyblivých objektů je lepší použít delší čas uzávěrky, menší ISO a stativ, není to přece žádný problém a výsledek bude vždycky lepší než ISO 6400 a fotka z ruky ...

Re: Re: Re: Re: Jakej mýtus?, 06.07.2016 18:16, basset(m), (O fotografování)

Blesk se nesmí použít např. v divadle, neměl by se používat v interiérech v ZOO, na zámcích při fotografování obrazů, na pohřbu je to faux pas ...

Re: Re: Re: Re: Re: Jakej mýtus?, 06.07.2016 19:01, Patrik(m), (O fotografování)

Aha, na to jsem nemyslel ... I když vím, že na některých zámcích se uvnitř nesmí fotit vůbec ... Myslím, že je to např. Hluboká ...ale to je už dávno, co jsem tam byl...

Re: Re: Jakej mýtus?, 06.07.2016 21:00, karelzbrd(m), (O fotografování)

ale jo, maluje to pěkně, to je jasná věc. Oly prostě umí, ale na tu vyšší citlivost nemá smysl fotit, pokud nefotíš třeba ty jeleny jako já. Jinak není důvod... Viz Bassetova připomínka.

Re: Jakej mýtus?, 06.07.2016 13:55, chorcheee(m), (O fotografování)

ISO 12 800...

Re: Jakej mýtus?, 06.07.2016 13:55, chorcheee(m), (O fotografování)

A konečně ISO 25 600. Tak umění je to už drsné, ale stejně mi to přijde fascinující. Před deseti lety i APS-C snímačemi osazené stroje končily v možném nastavení na ISO 1600 až 3200.

A samozřejmě nepopírám, že full frame a některé nejnovější APS-C jsou na tom lépe. Třeba Sony Alpha 7S má "jen" 12 MPx na ploše kinofilmu a tak jako můj Oly na ISO 25 600 šumí až o dvě čísla výše (tedy ISO 102 400) a maximální nastavitelné je ISO 409 600! (Zdroj: www.dpreview.com)

A doporučení pro výrobce: Už na 12 800 to prosímVás zaokrouhlete na 12 500. Kdo si má ty násobky dvou pamatovat?! Pak se to bude zas lépe počítat: 25 k, 50k, 100k, 200k, 400k... .

Re: Re: Jakej mýtus?, 06.07.2016 14:05, Tori(m), (O fotografování)

Co je na 25600 těžkého? 0x100 * 100 (sto v šestnáctkové soustavě krát sto v desítkové) ;)

Re: Re: Re: Jakej mýtus?, 06.07.2016 14:10, chorcheee(m), (O fotografování)



To víš, já jsem takový jednoduchý člověk. Mně už začínají dělat problémy věci, které Ty brilantně "dáváš"

Re: Re: Re: Re: Jakej mýtus?, 06.07.2016 14:13, Tori(m), (O fotografování)

No ale když budeš pokračovat v té tvé řadě, (25,50,100,...), tak po pár násobcích jsi zase zpátky tam, kdes nechtěl být, u 25600,51200,102400,...

Re: Re: Re: Re: Re: Jakej mýtus?, 06.07.2016 14:57, chorcheee(m), (O fotografování)

To jsem si i uvědomil, ale zase si říkám, že se toho možná nedožiju .

Re: Re: Re: Re: Jakej mýtus?, 06.07.2016 18:09, Patrik(m), (O fotografování)

Jednoduchý člověk, co umí složité věci, že


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30