O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Pár štítovek z minulého týdne..., 30.06.2016 11:47, Patrik(m), (Houby)

Přidám pár štítovek z minulého týdne ... Nebudu se je pokoušet určovat do druhu, neboť je nemám zmikroskopované a i přes to, že jich je u nás jen 40 druhů, tak se v nich nevyznám ... První bych však tipoval na štítovku žlutou, protože na středu klobouku měla přítomné zrnité velum.

Re: Pár štítovek z minulého týdne..., 30.06.2016 11:47, Patrik(m), (Houby)

Další jsem našel na prameništi na kousku dřeva. Je to drobný druh, a nejsem si vůbec jistý ani okruhem ...

Re: Pár štítovek z minulého týdne..., 30.06.2016 11:47, Patrik(m), (Houby)

Poslední bych předpokládal, že je z okruhu štítovky zrnité, Pluteus granulatus, tu jsem nalezl na padlém kmenu buku v suťové zachovalé bučině na tolik minule diskutované lokalitě ...
Exikáty všech tří druhů mám u sebe, předpokládám, že by mohli zajímat Hanýžku.

Re: Pár štítovek z minulého týdne..., 30.06.2016 12:16, Patrik(m), (Houby)

A ještě zakončím jednou starší fotkou z dubna, na které by měla být štítovka jelení ...

Re: Re: Pár štítovek z minulého týdne..., 30.06.2016 13:40, Včelda, (Houby)

Hanýžka to jistě upřesní, ale u dvojky mi to připadá jako P. podospileus, ale ta forma bez žíhání třeně (f. minutissimus), a trojka P. petasatus. První a poslední snad ok.

Re: Re: Re: Pár štítovek z minulého týdne..., 30.06.2016 18:09, Patrik(m), (Houby)

Ano, trojka měla být žíhaná, petasatus, špatně jsem to napsal ... podospileus neznám, ale zřejmě by to chtělo mikroověření ...

Re: Re: Re: Pár štítovek z minulého týdne..., 30.06.2016 18:42, basset(m), (Houby)

Včeldo, jsme tady většinou amatéři. Můžeš uvádět kromě latinských názvů i ty české. Mně osobně spíše lezou do hlavy ty české než latinské.

Re: Re: Re: Re: Pár štítovek z minulého týdne..., 30.06.2016 20:00, Patrik(m), (Houby)

Latisnké jsou jistější, v českých bývá někdy zmatek ... viz například nově přidaný popis u ryzce L. mammosus (já si zas nevzpomenu, jak je to česky )...

Re: Re: Re: Re: Re: Pár štítovek z minulého týdne..., 30.06.2016 20:09, basset(m), (Houby)

Nevymlouvej se ! Vědcem se nestaneš jenom tím, že budeš mluvit latinsky. Zkus jít do hospody na vesnici a vyprávěj jim něco o Boletus edulis. Ani Ti radši nenapíšu, za co Tě budou mít a kam Tě pošlou

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pár štítovek z minulého týdne..., 30.06.2016 20:25, vevanek, (Houby)

Re: Re: Re: Re: Re: Pár štítovek z minulého týdne..., 30.06.2016 20:18, vevanek, (Houby)

No vidíš. Na český název si nevzpomeneš a vygooglit ho pro nás se ti nechce. Já to vidím tak, že většina se podívá na fotku houby a raději oželí její český název než aby ho hledala. My nejsme mykologové, jen běžní houbaři.

Re: Re: Re: Re: Re: Pár štítovek z minulého týdne..., 30.06.2016 20:24, Zdeno(m), (Houby)

Takový krásný název: libovonný...

Re: Re: Re: Pár štítovek z minulého týdne..., 30.06.2016 21:14, Hanýžka(m), (Houby)

Štítovky mě zajímají, díky. Žlutá je jasná. Štítovka žíhaná by to mohla být, ale tento okruh žel dost klame tělem. Molekulára v tom udělala binec, ale mikroznaky na rozdíl od makroznaků celkem často fungují. Poté, co jsem viděla naprosto šedou štítovku jelení, hnědou štítovku žíhanou a takovouhle štítovku bílou, tak jsem uvěřila Justovi a jeho (pro mě dříve neuvěřitelným) fotkám jednotlivých druhů. Co se týká štítovky zrnité, tady dost záleží na tom, jak moc se při úpravě po focení použije doostření - hned pak vypadá pokožka klobouku jako zrnitá nebo vločkatá, chce to vidět houbu buď makroskopicky nebo (lépe) mikroskopicky.

Re: Re: Re: Re: Pár štítovek z minulého týdne..., 30.06.2016 22:01, Patrik(m), (Houby)

Popis makroskopických znaků dělám vždy na základě čerstvých plodnic a soustřeďuju se hlavně na detaily, které na fotce vidět nejsou. Klobouk byl u středu středně hrubě hnědě zrnitý, okraj klobouku byl hladký. Třeň lehce žíhaný.

Položky mám usušené, zaherbářované, avšak já, jako amatér jsem si samozřejmě nechal zamořit domácí herbář pisivkami bledými a teď nevím, co s tím. Takže nevím, zda to do příštího roku vydrží. Poradíš nějaký poměrně levný, avšak účinný přípravek, nejlépe v tekuté podobě, který lze na herbář aplikovat?

Re: Re: Re: Re: Re: Pár štítovek z minulého týdne..., 01.07.2016 01:16, Tori(m), (Houby)

Já dávám exsikáty do zipových sáčků (ty uzaviratelné igelitové), zatím se mi do nich nic nepustilo. I když askouše, kterých mám většinu, jsou asi míň náchylné na breberky než lupenaté nebo zvláště chorošovité.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30