O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Změna zařazení vlákna

Nadpis





Kvíz pro pátečníky

Sobotní vycházka aneb hledal jsem ohnivce, našel jsem ohňovce, 29.01.2018 18:58, alesjirsa(m), (Houby)

V sobotu jsem se byl ještě podívat na nějakých blízkých místech, které jsem v tuto dobu ještě neprozkoumával, abych opět zkusil štěstí na ohnivce. Ty jsem samozřejmě opět nenašel.
Nejdřív jsem se toulal podél řeky, kde jsou nějaké vrby a sem tam i nějaké větve či padlé kmeny obrostlé mechem. Na dosud stojících kmenech se akorát našly nějaké ohňovce obecné (Phellinus igniarius).

Re: Sobotní vycházka aneb hledal jsem ohnivce, našel jsem ohňovce, 29.01.2018 18:58, alesjirsa(m), (Houby)

A jako druhé jsem se procházel na místě, kde je obrovské množství odumřelých větví či kmínků porostlých mechem, avšak jsou to větve ovocných stromů, takže na těch se také ohnivce nenacházely. Zde se pro změnu zase hojně vyskytovaly ohňovce ovocné (Phellinus pomaceus).

Re: Sobotní vycházka aneb hledal jsem ohnivce, našel jsem ohňovce, 29.01.2018 18:58, alesjirsa(m), (Houby)

Našel jsem ale jiné zajímavosti. Úspěšný jsem byl například pod lískou, kde jsem objevil velké množství jehnědek. Byť jsem slýchával něco o tom, že jehnědka olšová i lísková mohou růst obě pod lískou či pod olší, nikdy jsem na to nebral příliš zřetel a jednoduše jsem je určoval podle toho, pod čím jsem je našel. V sobotu jsem si však potvrdil, že jehnědka olšová roste na lískových jehnědách stejně často (možná ještě častěji) jako lísková a makroskopicky se liší v tom, že lísková bývá robustnější a tmavší, zatímco olšová subtilnější a světlejší. Hlavní rozdíl je pod mikroskopem, neboť se výrazně odlišují velikostí výtrusů.
Zde je jehnědka olšová (Ciboria amentacea).

Re: Sobotní vycházka aneb hledal jsem ohnivce, našel jsem ohňovce, 29.01.2018 18:58, alesjirsa(m), (Houby)

Výtrusy u Ciboria amentacea jsou (podle mého měření) (7,3) 8-10,1 (11,5) x (4,9) 5,2-6 (6,4) µm velké.

Re: Sobotní vycházka aneb hledal jsem ohnivce, našel jsem ohňovce, 29.01.2018 18:58, alesjirsa(m), (Houby)

Ze stejného místa mám i jehnědku lískovou (Ciboria coryli).

Re: Sobotní vycházka aneb hledal jsem ohnivce, našel jsem ohňovce, 29.01.2018 18:58, alesjirsa(m), (Houby)

Ta měla výtrusy podstatně větší - (12.3) 13.1-15.5 (16.8) × (5.9) 6.3-7.3 (8.2) µm a má i větší poměr stran Q.

Re: Sobotní vycházka aneb hledal jsem ohnivce, našel jsem ohňovce, 29.01.2018 18:58, alesjirsa(m), (Houby)

Dále jsem našel mladá stromata dřevomoru mnohotvarého (Annulohypoxylon multiforme).

Re: Sobotní vycházka aneb hledal jsem ohnivce, našel jsem ohňovce, 29.01.2018 18:58, alesjirsa(m), (Houby)

A největší radost jsem měl ten den z nálezu pachlupáčka nazelenalého (Neodasyscypha cerina), kterého jsem viděl konečně znovu v plné kráse asi po třech letech.

Re: Re: Sobotní vycházka aneb hledal jsem ohnivce, našel jsem ohňovce, 29.01.2018 22:33, Dano, (Houby)

Krásné kousky, budu taky hledat

Re: Sobotní vycházka aneb hledal jsem ohnivce, našel jsem ohňovce, 29.01.2018 18:59, alesjirsa(m), (Houby)

Měl jsem na něj lokalitu, na které jsem ho nacházel ve velkém množství, ale někdo mi ji zčásti zlikvidoval a od té doby už tam nacházím pachlupáčka jen výjimečně a když už, tak ne tak krásné plodnice. Tyto jsem objevil na spadlé trnkové větvi na místě, které není příliš vzdálené od toho původního, a v počtu, na které jsem byl zvyklý z předcházejícího místa.
To je ode mě dneska všechno a omlouvám se za přetáhnutí.

Re: Re: Sobotní vycházka aneb hledal jsem ohnivce, našel jsem ohňovce, 29.01.2018 19:17, soucekp, (Houby)

Pěkný! Pachlupáček bych si nechal líbit

Re: Re: Re: Sobotní vycházka aneb hledal jsem ohnivce, našel jsem ohňovce, 29.01.2018 19:36, Yohaness(m), (Houby)

Praha - Satalice...

Re: Re: Re: Re: Sobotní vycházka aneb hledal jsem ohnivce, našel jsem ohňovce, 29.01.2018 19:40, fáfa(m), (Houby)

..satalice-praha

Re: Re: Re: Re: Re: Sobotní vycházka aneb hledal jsem ohnivce, našel jsem ohňovce, 29.01.2018 20:20, basset(m), (Houby)

..tuto sobotu ?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sobotní vycházka aneb hledal jsem ohnivce, našel jsem ohňovce, 29.01.2018 21:10, Yohaness(m), (Houby)

Ne, našli jsme ho 6.1., ale dozajista je tam pořád...

Re: Re: Re: Re: Sobotní vycházka aneb hledal jsem ohnivce, našel jsem ohňovce, 29.01.2018 20:34, soucekp, (Houby)

V Oboře jsem byl už několikrát ... ale na něj jsem štěstí neměl

Re: Re: Re: Re: Sobotní vycházka aneb hledal jsem ohnivce, našel jsem ohňovce, 30.01.2018 18:59, mipera, (Houby)

Moje drahá polovička bydlela 30 let v Satalicích.

Re: Re: Sobotní vycházka aneb hledal jsem ohnivce, našel jsem ohňovce, 29.01.2018 20:37, tomaj, (Houby)

Paráda.

Re: Re: Re: Sobotní vycházka aneb hledal jsem ohnivce, našel jsem ohňovce, 29.01.2018 21:13, Patrik(m), (Houby)

Gratuluju k nálezu Neodasyscyphy, já bych je také chtěl rád najít, ale nemám na ně štěstí.

Re: Re: Sobotní vycházka aneb hledal jsem ohnivce, našel jsem ohňovce, 29.01.2018 23:04, Kraken(m), (Houby)

Krásné! Něco blíž by nebylo?

Re: Re: Re: Sobotní vycházka aneb hledal jsem ohnivce, našel jsem ohňovce, 30.01.2018 16:18, alesjirsa(m), (Houby)

Co bližšího konkrétně máš namysli ?


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30