O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Změna zařazení vlákna

Nadpis





Kvíz pro pátečníky

Ze soboty, 27.11.2017 18:12, alesjirsa(m), (Houby)

Dneska budu muset opět přetáhnout, tentokrát výrazněji než minule, za což se předem omlouvám, ale kromě toho, že jsem v sobotu zašel zkontrolovat padlý kmen s Pseudolagarobasidium conspicuum, jsem viděl plno jiných zajímavostí.
Když už jsem tady začal zmínkou o druhu Pseudolagarobasidium conspicuum, chtěl bych tímto ještě jednou moc poděkovat Hanýžce za identifikaci tohoto vzácného druhu.


Oprava: Jedná se o Deviodontia pilaecystidiata.

Re: Ze soboty, 27.11.2017 19:29, soucekp, (Houby)

Aleši, gratuluji k pěknému nálezu. Dohledal jsem si správně, že se jedná o "dřevní struhák význačný (Hyphoradulum conspicuum)"? viz http://ceskykras.ochranaprirody.cz/ochrana-prirody/chranena-uzemi/npr-karlstejn/ a http://www.mycobank.org/BioloMICS.aspx?TableKey=14682616000000067&Rec=63868&Fields=All ... nebo jsem to popletl?

Re: Re: Ze soboty, 27.11.2017 19:39, alesjirsa(m), (Houby)

Já ani nevím, zda to má vůbec český název ...

Re: Re: Re: Ze soboty, 27.11.2017 19:51, soucekp, (Houby)

Aleši, podle těch odkazů výše bych řekl, že ano. Uvidíme, třeba Hanka bude vědět víc

Re: Re: Re: Re: Ze soboty, 27.11.2017 21:16, Hanýžka(m), (Houby)

České jméno neznám, nevím, zda bylo vytvořeno, ale asi spíš ne. :-) Článek významného slovenského mykologa Hagary bude časem na netu, kde jsou už teď mnohé zajímavé články, koukněte. Věřím, že odkaz na Mykologické listy určitě správci vadit nebude, že ne?
http://www.czechmycology.org/mykologicke-listy-content.php#v136

Re: Re: Re: Ze soboty, 27.11.2017 21:29, Tori(m), (Houby)

V číselníku ČVSM ani v článcích v Czech Mycology český název není.

Re: Re: Re: Re: Ze soboty, 28.11.2017 09:35, soucekp, (Houby)

Dík! Jen mně není jasné, zdali to jsou nebo nejsou synonyma, viz odkaz ... Já to chápu, že jo

Re: Re: Re: Re: Re: Ze soboty, 28.11.2017 10:41, Hanýžka(m), (Houby)

...dřevní struhák význačný - to dřevní označuje, že roste na dřevě, struhák význačný by se asi dalo použít jako české jméno. Osobně jsem proti čistonosoplenám, kdo se zajímá o tento typ hub, stejně se bez latiny neobejde, česká jména oceňuji u lupenatých, hřibovitých a dalších hub sbíraných veřejností. Česká jména nejsou závazná a tím v nich asi nikdy nebude pořádný řád...
Na Mycobanku i Indexfungorum se vzácně shodují se synonymizací, tím bych to asi považovala za jasné pojetí (což je docela vzácnost), tedy Petr chápe dobře.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ze soboty, 28.11.2017 16:00, soucekp, (Houby)

Hanko, díky! Mně spíš než o české jméno šlo o tu synonymizaci . A tím pádem, že by byla šance tuto houbičku najít i u nás v Čechách, když je dokladovaná z Karlštejna . Mějte se všichni prima PS

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ze soboty, 28.11.2017 18:37, Hanýžka(m), (Houby)

Že by se dala najít i v Čechách? Vždyť ona se jinde nenachází (teda nedávno se našla, ale to ještě není zveřejněné a není to od nás daleko) - hádej, kdo ji popsal a odkud. :-) Nápověda: http://www.indexfungorum.org/Names/Names.asp Takže jestli někde, tak u nás.

Re: Ze soboty, 27.11.2017 18:12, alesjirsa(m), (Houby)

Na stejném padlém kmenu jsem ještě našel toto, což mi přišlo na první pohled jako nějaký zajímavý pyrenomycet. Když jsem se na to ale díval pod mikroskopem, neviděl jsem tam žádná vřecka ani spory, tak jsem na pochybách, zda se vůbec jedná o houbu, či jenom perithecia ještě nebyla zralá.

Re: Re: Ze soboty, 27.11.2017 23:09, Patrik(m), (Houby)

Nebo již byli naopak prázdná... Co to je,se bez mikroznaků tady nedozvíme.

Re: Ze soboty, 27.11.2017 18:12, alesjirsa(m), (Houby)

Dalším zajímavým nálezem pro mě byl tento pyrenomycet, u kterého myslím, že by se mohlo jednat o Chaetosphaerella fusca (?) ...

Re: Ze soboty, 27.11.2017 18:12, alesjirsa(m), (Houby)

Spory byly třikrát až čtyřikrát septované, tmavě hnědé, na obou koncích hyalinní, 23-27 x 6-9,5 µm velké. Vřecka oktasporická ...

Re: Re: Ze soboty, 27.11.2017 23:12, Patrik(m), (Houby)

Rod je správně, druhy jsou jen 4, tak předpokládám, že nejspíš taky správně...

Re: Re: Re: Ze soboty, 28.11.2017 18:08, alesjirsa(m), (Houby)

Díky.

Re: Ze soboty, 27.11.2017 18:12, alesjirsa(m), (Houby)

Zároveň tam byla společně s perithecii i konidiální stádium (konidie dvoubuněčné, 13,5-17 x 6,5-9,5 µm velké).

Re: Ze soboty, 27.11.2017 18:12, alesjirsa(m), (Houby)

Poté se mi podařilo najít na listnáčovém pařezu houbu, kterou jsem zde objevil už loni a stále mi uniká, o co by se mohlo jednat.
Apothecia mají asi 1 mm v průměru, miskovitá až vyklenutá, bílá, s krátkou stopkou ...

Re: Ze soboty, 27.11.2017 18:12, alesjirsa(m), (Houby)

Výtrusy 17-27 x 3-4 µm velké, hyalinní, je možné, že i septované; vřecka pouze se čtyřmi výtrusy, cca 80-130 x 5,5-7,5 µm velká; parafýzy nitkovité, bez specifického zakončení.
Dalo by se to z těchto znaků poznat ?

Re: Re: Ze soboty, 27.11.2017 22:24, Tori(m), (Houby)

Na inoperkuláty (Helotiales) potřebuješ k určení do rodu znát minimálně: rozložení vakuol v parafýzách (hodně drobných kapek nebo jen velké/dlouhé nebo žádné), přítomnost a tvar chlupů (apothecium položit theciem dolů do vody a jen položit sklíčko, bez přitláčení, aby zůstaly vzduch.bubliny mezi chlupy - často jsou velice krátké, jen pár desítek mikronů), případně barevná reakce excipula na KOH (je-li přítomná, většinou se uvolňuje žlutý nebo červ.pigment, ale to spíš v jiných čeledích, než je tohle). Struktura excipula, reakce vřecek na IKI/Lugol, tvar báze vřecek (s jedním septem, nebo se dvěma = s "háky / croziers"), tvar a velikost výtrusů, rozložení tuk. kapek v nich v živém stavu, případně přítomnost obalu okolo nich, jsou např. znaky pro určení druhu. Hodně z těch znaků je ale spolehlivě vidět jen s imerzním 100× objektivem.

Když nebudeš mít co dělat, prolistuj si Baralovo data. Případně starší Svrčkův klíč k rodům čeledi Hyaloscyphaceae odkaz (o novější podobné práci nevím a taky by se mi hodila).

Re: Re: Re: Ze soboty, 28.11.2017 18:09, alesjirsa(m), (Houby)

Děkuji, takže budu muset příště ještě prozkoumat vnější část apothecia.

Re: Ze soboty, 27.11.2017 18:12, alesjirsa(m), (Houby)

A asi (alespoň z mého pohledu) nejzvláštnějším druhem toho dne, který rostl na stejném pařezu jako předchozí druh, byl tento "kloboukatý" askomycet. Bylo tam několik plodnic, které byly v podobném stavu jako tato ...

Re: Ze soboty, 27.11.2017 18:12, alesjirsa(m), (Houby)

Výtrusy byly hodně drobné, zřejmě alantoidní, 3-4 x 1,5-2,5 µm velké, hyalinní ...

Re: Ze soboty, 27.11.2017 18:12, alesjirsa(m), (Houby)

Ještě pohled na vřecka.

Nevěděl by někdo, co to je ? Nikdy jsem se snad ještě s ničím podobným nesetkal.

Re: Re: Ze soboty, 01.12.2017 17:53, Tori(m), (Houby)

Myslím, že by to mohla být Parthenope pilati Velen., koukni na ascofrance: odkaz
Baral tenhle druh vede ve svých datech jako Peltigeromyces microsporus s tím, že Velenovského typ nebyl nikdy revidován a není teda úplně jasné, jestli to jsou synonyma nebo ne (pokud ano, Peltigeromyces by mělo prioritu). Baral má k tomu krásný fotky, akorát původně byly pod Cenangiaceae a teď už je nemůžu najít na jeho googledisku. Zeptám se a dám link. Krásná houba každopádně a asi ne moc běžná, tohle by se jen tak nepřehlídlo, myslim si. :-)

edit: tak spíš Peltigeromyces sp., Baral tam má nějaké další dva druhy, rozdíly nevím, asi se to ještě řeší, publikaci jsem zatím žádnou nenašla. Koukni: Baralovo googledisk

Re: Re: Re: Ze soboty, 01.12.2017 18:10, alesjirsa(m), (Houby)

Jé, děkuji moc za určení, docela to tak vypadá. Škoda že už ty plodnice byly docela staré, snad se mi tam někdy podaří najít fotogeničtější. Jinak co se týče mého nálezu, tak já, kdybych nezkoumal ty bílé askomycety, co rostly na stejném místě, klidně bych to přehlédl, protože to bylo schované pod mechem, a teprve s odkrytím kůry a mechu z pařezu se mi podařilo společně s velkým množstvím těch bílých diskomycetů odhalit i tento druh.

Re: Re: Re: Re: Ze soboty, 01.12.2017 18:44, Tori(m), (Houby)

Jak byly vlastně velké ty plodnice?

Re: Re: Re: Re: Re: Ze soboty, 01.12.2017 18:48, alesjirsa(m), (Houby)

Vyobrazená plodnice byla asi tak okolo 4 cm široká.

Re: Ze soboty, 27.11.2017 18:12, alesjirsa(m), (Houby)

A abych to nějak zakončil, na závěr dám běžnou boltcovitku ucho Jidášovo (Auricularia auricula-judae).

Re: Re: Ze soboty, 27.11.2017 19:41, maxim stanko, (Houby)

Opravdu moc pěkné

Re: Re: Ze soboty, 27.11.2017 23:44, Dano, (Houby)

Konečně něco co znám i já.

Re: Re: Re: Ze soboty, 28.11.2017 15:20, Pavla, (Houby)

Vítej do klubu


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30