O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Změna zařazení vlákna

Nadpis





Kvíz pro pátečníky

volné pondělí, 09.05.2017 18:43, MartinRůžek, (O přírodě)

Nalezl jsem čechratku podvinutou.Takto brzy jsem ji ještě nikdy neviděl.Doufám, že se nepletu.

Re: volné pondělí, 09.05.2017 18:43, MartinRůžek, (O přírodě)

A ještě pohled do lupenů

Re: volné pondělí, 09.05.2017 18:43, MartinRůžek, (O přírodě)

Pod starým hlohem rostly májovky.Musel jsem vyvázat jednu větev abych tam pustil trochu světla.Snažil jsem se to vyfotit okem a myslí mykologa.

Re: volné pondělí, 09.05.2017 18:43, MartinRůžek, (O přírodě)

A pak u rodičů na zahradě v trávníku další májovky.Jednu jsem si vyfotil mým viděním, tak jak je to blízké mému srdci.Chápu, že mykolog zapláče.

Re: Re: volné pondělí, 09.05.2017 20:06, Lawnmower, (O přírodě)

Dávám palec nahoru .

Re: Re: Re: volné pondělí, 09.05.2017 21:33, karelzbrd(m), (O přírodě)

tak, jak jsem předtím pochválil, tady to je jako motiv super, jen to není technicky kvalitní. Nevadí mi ten bokeh kolem a rozostřené popředí, ale hlavní motiv - houba - je neostrý a málo kontrastní, jakoby v mlze. Já vím, že to byl záměr, ale všeho s mírou a základní principy kvalitní fotografie musí být vidět i u netradičně či umělecky ztvárněného motivu...

Re: Re: Re: Re: volné pondělí, 09.05.2017 22:06, MartinRůžek, (O přírodě)

Popravdě je to můj prvopokus o složeninu.Na otevřenou clonu jsem vyfotil tři fotky ostřené na okraj klobouku na třeň a na konec klobouku a zkusil je prolnout a spojit v jednu fotku a asi tudy cesta zatím nepovede, protože to zatím neumím.Ale viděl jsem složeniny hmyzu z desítek i stovek expozic a bylo to skvěle působící, tak mne napadlo zkusit to u mnohem větší houby.
I tak se mně osobně ta fotka docela líbí.Opakuji, že nejsem mykolog, že mám jiné vnímání "houbofotek".

Re: Re: Re: Re: Re: volné pondělí, 09.05.2017 22:43, karelzbrd(m), (O přírodě)

Martine, já také nejsem mykolog a ani amatérský mykolog, jsem jen houbař a rád fotím. Ale prostě vidím na té fotce, která má jinak nápad, technické nedostatky. Nenech se ale odradit, našel si cestu a pokračuj a trénuj. Uvidíš, že za čas - znám to sám - tuhle fotku z archivu vyhodíš až budeš dále na své cestě za tím, co chceš vlastně sdělit...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: volné pondělí, 10.05.2017 09:50, MartinRůžek, (O přírodě)

Karle děkuji ti. Za kritiku i za povzbuzení. Já už se takhle snažím fotit houby od loňského června, kdy jsem si pořídil teleobjektiv na volně žijící zvířata.Od těch dob mně stovkové makro odpočívá v brašně.
Líběj se mně fotky, které spíše jen naznačují než něco konkrétního sdělují, a musí tam být nějaké zajímavé světlo.
Atlasovka kde je vše ostré od předu až do zadu, to mně nic neříká i když chápu , že pouze na ní jsou vidět určující makroznaky pro danný druh a jsou tedy pro odborníky takto požadované a nezbytné.

Re: volné pondělí, 09.05.2017 18:43, MartinRůžek, (O přírodě)

Zjistil jsem, že si tady dáváte kvízy, hádanky.Tak na závěr jedna malá ode mne a JendyP.
Jakouže to rostlinu zářící jak sluníčko, jsme v sobotu fotili?

Re: Re: volné pondělí, 09.05.2017 19:28, Patrik(m), (O přírodě)

Něco z rodu starček, Senecio, řekl bych starček bažinný, avšak determinace starčků na základě vyfocené polorozkvetlé rostliny je nemožné.

Re: Re: Re: volné pondělí, 09.05.2017 22:09, MartinRůžek, (O přírodě)

Starček to je ale jiný rod.Tephroseris, Starček potoční.Roste ve vysokostébelnatých mokředních loukách ve vyšších polohách.Mojí oblastí je Podblanicko a Mladovožicko a tam se dá na pár místech tak od 600m n.m. najít.Někde vytváří i docela rozsáhlé porosty.

Re: Re: Re: Re: volné pondělí, 10.05.2017 18:11, Patrik(m), (O přírodě)

Zajímavé, jak jej lze tedy bezpečně odlišit - popř. jaký podstatný znak lze na této fotce vidět.

Re: Re: Re: Re: Re: volné pondělí, 10.05.2017 22:46, MartinRůžek, (O přírodě)

Na této fotce žádný.Lze pouze věřit.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30