O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Víkend v Beskydech, 14.06.2021 14:01, Pavla, (O přírodě)

v sobotu jsme se mazali opalovacími krémy, ale už večer se přihnal silný déšť, ochladilo se

Re: Víkend v Beskydech, 14.06.2021 14:01, Pavla, (O přírodě)

a do rána dokonce "nasněžilo" tak,

Re: Víkend v Beskydech, 14.06.2021 14:01, Pavla, (O přírodě)

že si některé houby musely přetáhnout přes klobouk čepice.

Re: Re: Víkend v Beskydech, 15.06.2021 05:35, houbomil-Klášterec(m), (O přírodě)

Hezý a vtipný popis-líbí moc!

Re: Víkend v Beskydech, 14.06.2021 14:01, Pavla, (O přírodě)

V neděli jsem se po delší době dostala krátce i do lesa a hned u kraje cesty na mě mrkala houbička. Na první pohled jsem si ji otipovala jako nějakou řasnatku, na druhý pohled jako starší terčovnici síťnatou, ale zmátlo mě to, že voněla krásně houbově a vůbec ne po chlóru.

Existují tedy 2 možnosti, buď to není ona, nebo mám něco s nosem.

Ba ne, myslím, že je to ona, jen postupným vadnutím zřejmě vyčichla, co říkáte?

Re: Re: Víkend v Beskydech, 14.06.2021 16:06, Tori(m), (O přírodě)

A nemohla by to být nějaká destice? Jestli chceš, tak bych na to docela ráda koukla. A kdyby byla vedle ještě nějaká stará hnusná plodnice, tak tu můžeš vzít a usušit taky, destice a ucháče dozrávají až když je plodnice skoro v rozkladu.

Re: Re: Re: Víkend v Beskydech, 14.06.2021 17:00, Pavla, (O přírodě)

Možná ano, co já vím? Rostlo jich tam víc, akurát já se tam teď, Tori, v nejbližší době, bohužel, nedostanu.


Re: Víkend v Beskydech, 14.06.2021 14:01, Pavla, (O přírodě)

Zatímco zbytek rodiny hledal ségřině vnoučkovi prvňáčkovi do školy nějaký oblázek na kreslení, já se dívala jiným směrem, a tak přihodím něco málo flóry - prstnatec "červnový"

Re: Víkend v Beskydech, 14.06.2021 14:01, Pavla, (O přírodě)

a něco málo fauny z čeledi píďalkovitých.

Snad zelenopláštník borůvkový (Jodis putata) - bez záruky. Druhého určit neumím.

Re: Víkend v Beskydech, 14.06.2021 14:01, Pavla, (O přírodě)

Jsou to drobní motýlci, jejichž krása vynikne až po jejich zvětšení. Bez toho vidíte na listu jen něco jako malého mola. Btw víte, že i takový obyčejný mol má úžasnou kresbu křídel? Až Vám někdy vyletí z šatníku nebo ze špajzu, zkuste ho hned neplácnout, ale nejdřív strčit pod lupu. Není jen krásný, je i zajímavý.

Co byste řekli - potřebuje mol k životu vodu?
a) ano
b) ne

Re: Re: Víkend v Beskydech, 14.06.2021 20:58, tomaj, (O přírodě)

Hezké fotky.

Re: Re: Víkend v Beskydech, 15.06.2021 05:33, houbomil-Klášterec(m), (O přírodě)

b)je správně!

Re: Re: Re: Víkend v Beskydech, 15.06.2021 13:24, Pavla, (O přírodě)

Anóó, houbomil není žádné béčko, houbomil má kliku, houbomil umííí a dostává 1*

Jen doplním, že pokud na to přijde, mol si vodu dokáže vytvořit v těle sám metabolickým procesem. Zní to jednoduše, ale představit si to nedokážu.

Re: Re: Víkend v Beskydech, 15.06.2021 08:43, Kraken(m), (O přírodě)

Mol je furt namol, ten vodu nepije!
Já v tom vidím poněkud vybledlého zejkovce hluchavkového.

Re: Re: Re: Víkend v Beskydech, 15.06.2021 13:27, Pavla, (O přírodě)

No dovol, Krakene, že prej ňákej chudinka vybledlej. Což takhle raději vzácná albinotická forma zejkovce, ha? Lepší, ne? Nn, dělám si srandičky, moc děkuji za určení. Já v něm tu šelmu hnedle viděla. Takže Pseudopanthera macularia, česky ovšem zejkovec. Probůh, kdo to vymýšlí, proč zrovna zejkovec?

Re: Re: Re: Re: Víkend v Beskydech, 15.06.2021 23:58, Kraken(m), (O přírodě)

Zejk je ostrý výběžek na bocích horní čelisti zobáku některých druhů ptáků. Slouží k usmrcení kořisti. Asi je podobný tvaru křídel motýlů zejkovců.

Re: Re: Re: Re: Re: Víkend v Beskydech, 16.06.2021 18:12, Pavla, (O přírodě)

Ahááá, tak zase jsem o něco chytřejší. No fake, fakt zejk. Díky. Mě vždycky bavilo, když jsem se na stránkách o houbách přidruženě dozvěděla a naučila něco nového i z jiného soudku. Tak jako jsem se musela smát, když sem dal basset tu úchvatnou sérku Tillandsií. Já je teda v životě neviděla, ale přesto je dokonale znám. Každý víkend si totiž u oběda s Prckem prohlížíme kalendář s krtečkem, kterého miluje. Já vím, že to tady asi nepatří, ale láska k houbám a přírodě není jen o tom, kdo nafotí krásnější fotku nebo najde vzácnější hřib. Tak se za toho krtka nezlobte. ;)



Re: Re: Re: Re: Re: Re: Víkend v Beskydech, 16.06.2021 22:52, Kraken(m), (O přírodě)

A tak to ma byť! Já osobně to tak mám taky! A krtečka mám moc rád, i když už mi bylo sedmdesát...

Re: Víkend v Beskydech, 14.06.2021 14:01, Pavla, (O přírodě)

Víkend byl ve znamení grilovaných kotlet, ale já se rozloučím smaženým sírovcem.

Dělala jsem ho jednou kdysi dávno a vůbec mi nechutnal, takže když mi ségra radostně poslala kousek, co sama našla, váhala jsem, zda se do obalování pustit nebo vyhodit a jen zalhat, že byl výborný. Lhaní mi moc nejde, a tak volba byla jasná. Páááni, to Vám byla dobrota! Oproti mému prvnímu pokusu fakt "nebe a dudy". Opravdu hodně záleží, v jakém stadiu ho sbíráte. Anebo jsem jen tentokrát měla větší hlad???

Mějte se fajn a užívejte pobytu v přírodě plnými doušky. Ahóój

Re: Re: Víkend v Beskydech, 14.06.2021 17:57, Bery, (O přírodě)

Určitě si větší hlad neměla. Na včasném sklizení hodně záleží.

Re: Re: Re: Víkend v Beskydech, 14.06.2021 20:38, Pavla, (O přírodě)

Jj, tenhle byl opravdu měkoučký a šťavnaťoučký. Pár dnů, než jsem se rozhoupala k jeho přípravě, nám ležel v ledničce, ale nakonec jsem ho zavrtala do dvojitého trojobalu, vytunila lehce potřeným česnekem a ... mlaskalo se. Tradáááá

Re: Re: Re: Re: Víkend v Beskydech, 14.06.2021 21:35, MACEK, (O přírodě)

Jistě to byla bašta, ochutnal bych taky Parádně zdokumentovaná vycházka

Re: Re: Re: Re: Re: Víkend v Beskydech, 15.06.2021 05:36, houbomil-Klášterec(m), (O přírodě)

Tak-tak!

Re: Re: Re: Re: Víkend v Beskydech, 15.06.2021 09:25, Kraken(m), (O přírodě)

Zajímavé a ftipné! Taky jsem včera k večeři smažil sírovec. Já ho vytunil grilovacím kořením. A ještě jsem přihodil klobouk bedly vysoké, co mi ležel bez užitku v lednici.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30