O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Říjnový miš maš, 27.10.2020 15:34, Pavla, (O přírodě)

pro krásu helmovky narůžovělé jsem černorosol na místě činu jednoduše přehlídla. Dle mého se tváří jako "bělavý", ale protože už vím, že určování některých druhů není jako práce s buzolou, zůstanu raději jen u toho černorosolu,

Re: Říjnový miš maš, 27.10.2020 15:34, Pavla, (O přírodě)

u další krasavice s růžovou helmou na hlavě jsem zas pro změnu nezaregistrovala tenké "nitěnky", které jsem objevila tu vlevo, tu vpravo až doma na obrázku. Vzhledem k tomu, že to byl prvonález, pokoušela jsem se sama o jejich určení, a taky vzhledem k tomu, že Kraken s houbomilem zde přidali něco podobného, ptám se, jak rozeznat kyj niťovitý od palušky štíhlé? A je vůbec podle obrázků možné určit, co jsem našla já a co kluci? Díky.

Re: Re: Říjnový miš maš, 27.10.2020 17:12, mipera, (O přírodě)

Naučila jsem se zde, že paluška vyrůstá ze sklerocia.
Já kdysi dostala dotaz: „A bylo tam sklerocium“?

Re: Re: Říjnový miš maš, 27.10.2020 19:42, Kraken(m), (O přírodě)

Je to tak, palušky vyrůstají ze sklerocia.

Re: Říjnový miš maš, 27.10.2020 15:34, Pavla, (O přírodě)

Potom mi zamotal palici Pluto, a to svým dotazem, zda našel křemenáče březového či kapucínka?

Já tedy odpověď neznám, ale jeden z mých 6 kozáků, nalezených minulou neděli pod břízkami, měl taky klobouček o něco tmavší, než ostatní. A tak se ptám stejně jako Pluto - jak rozeznat kapucínka od březového? Díky.

Re: Re: Říjnový miš maš, 27.10.2020 16:48, houbomil-Klášterec(m), (O přírodě)

Správně je to Kozák březový černohnědý. Kapucínek je jen jeho další název.

Re: Říjnový miš maš, 27.10.2020 15:34, Pavla, (O přírodě)

V říjnu jsem objevila dvě nová místa voskoviček černavých a poprvé mě napadlo... proč ony rostou nejraději na lípě?

Re: Říjnový miš maš, 27.10.2020 15:34, Pavla, (O přírodě)

No protože se tím svým tvarem paličky snaží jednoduše napodobovat tvar plodů lípy a splynout tak s okolím, ne? Něco jako mimikry. (Pššt, to neberte vážně)

Re: Říjnový miš maš, 27.10.2020 15:34, Pavla, (O přírodě)

Při pátrání, hledání a samourčování (jedlého) pavučince osikového jsem se posmála nad konverzací místních houbařů z r. 2013, a tak jsem se chtěla tím pádem zeptat basseta, zdali po těch letech už našel odvahu a osikáče pavučincového ochutnal?

Re: Re: Říjnový miš maš, 27.10.2020 18:33, basset(m), (O přírodě)

Neochutnal a asi to ani neudělám. Dnes jsem ale v husté trávě mezi nimi našel 10 křemenáčů osikových, maskovaly se jako pavučince, které mezitím dospěly a jejich klobouky se staly tmavohnědé až rezavé. Křemenáče se přizpůsobily a naopak ztmavly až na tmavě červené. Jediný rozdíl tak byl v tom, že křemenáče se neleskly. I tak jsem prohledával obdélník 10x6 metrů asi 10 minut a stále si nejsem jistý, jestli jsem ty "křemouše" objevil všechny. Pozítří tam provedu další kontrolu.

Re: Říjnový miš maš, 27.10.2020 15:34, Pavla, (O přírodě)

Já teď na houby moc času nemám, ale vím, že pořád rostou. Přesvědčila jsem se o tom minulou neděli, kdy jsem jásala nad jedním přerostlým osikáčem. Ale když jsem potom uviděla Součkovic i houbomilovic osikový koš, dlouuuuho jsem se třásla smíchy jako osika.

Re: Říjnový miš maš, 27.10.2020 15:34, Pavla, (O přírodě)

Závěrem všem díky za pěkné příspěvky i raporty z lesa a pamatujte, že nemusí pršet, stačí, když to u Vás klape a... nic Vás nežere. Buďte zdrávi jako pávi a ahój!

Re: Re: Říjnový miš maš, 27.10.2020 16:51, houbomil-Klášterec(m), (O přírodě)

Hezký Pavlo!

Re: Re: Říjnový miš maš, 27.10.2020 17:17, mipera, (O přírodě)

Pěkný příspěvek.

Re: Re: Říjnový miš maš, 27.10.2020 17:59, Véna, (O přírodě)

Paráda.

Re: Re: Říjnový miš maš, 27.10.2020 19:45, Kraken(m), (O přírodě)

Re: Re: Říjnový miš maš, 27.10.2020 21:22, tomaj, (O přírodě)

Hezké jako vždy. Ahój.

Re: Re: Říjnový miš maš, 28.10.2020 08:49, soucekp, (O přírodě)

Pavlo, pěkné to máš! Až se budu probírat říjnovými fotkami, tak přidám několik vybraných košíčků, aby se mohli pokochat i ostatní


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30