O houbách

Čirůvka prstenitá
Tricholoma batschii M. Chr. et Noordel.

Založil: Kryšot(m) | Zařazení: nejedlé | Rozšíření: občasné | Upravit

Čirůvka prstenitá
Autor fotografie: Kryšot

Zařazeno v červeném seznamu hub ČR

Období růstu: září - listopad

Klobouk

50-170mm široký, v mládí polokulovitý, později postupně klenutý až plochý, dlouhou dobu s podvinutým okrajem, vláknitý - za vlhka slizký, hnědý až oranžovohnědý, uprostřed většinou tmavší.

Hymenofor

Lupeny jsou široké, v mládí bělavé, postupně krémové, ve stáří s hnědým nádechem, zoubkem připojené. Ostří lupenů bývá zoubkaté a vínově, nebo červeně skvrnité.

Třeň

Je válcovitý, na bázi většinou zašpičatělý, pevný, plný, na vrcholu jemně vločkatý, bělavý, níže oranžovohnědě vláknitý. Tyto dvě části jsou od sebe celkem ostře odděleny více či méně pomíjivou prstencovou zónou.

Dužnina

Bělavá, u báze třeně většinou tmavší, moučně hořké vůně i chuti.

Důležité určovací znaky

Od ostatních čirůvek se dá poměrně dobře rozeznat podle třeně, který je ostře rozdělený na tmavou spodní a světlou vrchní část. Na podobných stanovištích rostoucí Čirůvka střechovitá nemá třeň rozdělený prstencovou zónou, podobná čirůvka opálená roste pod listnáči.

Biotop

Roste docela vzácně pod borovicemi, znám ji pouze z jedné lokality, kde roste v opuštěném pískovcovém lomu, pod borovicí lesní a břízou. Často roste v početných skupinách, někdy až v trsech.

Kdy roste

Údajně se dá najít už v červenci, ale její hlavní sezona je v podzimním období, kdy od druhé poloviny září do listopadu nasadí až 5 vln. V některých letech jsem našel čerstvé plodnice ještě kolem Vánoc, - záleží vše na počasí.

Význam

Pro svou nepříjemnou hořkou chuť je nepoživatelná. Je ale zařazená do červeného seznamu ohrožených druhů, takže si z naší strany zasluhuje ochranu.Nahrajte své fotografie