O houbách

Holubinka sličná
Russula rosea Pers.

Založil: fáfa(m) | Zařazení: jedlé | Rozšíření: hojné | Upravit

Holubinka sličná
Autor fotografie: fáfa

Období růstu: červenec - říjen

Klobouk

Klobouk 5 - 12 cm v průměru, v mládí sklenutý, později plochý, často s vmáčklým středem, tvrdý, hladký, suchý ojíněný. Pokožka jasně rumělkově nebo růžově červená, na středu vybledávající, někdy i celá bělavá, za sucha často políčkovitě rozpukává, hlavně u středu. Je neslupitelná.

Hymenofor

Lupeny krátce připojené, u třeně vidlené, husté, později prořídlé, bílé, později smetanové, na ostří světlejší a při okraji klobouku červené a zaoblené. V mládí poměrně pružné, ve stáří křehké.

Třeň

Třeň 5 - 10 cm vysoký, 1 - 2, 5 cm tlustý, válcovitý, vrásčitý, ojíněný, k bázi kyjovitě rozšířený, prohnutý, tvrdý, později houbovitý, nejprve bělavý, později červenavě skvrnitý.

Dužnina

Dužnina bílá, pod pokožkou klobouku načervenalá, tvrdá, pevná, suchá. Vůně nevýrazná, chuť slabě pryskyřičná až mentolová.

Mikroskopické znaky

Výtrusný prach bledě smetanově nažloutlý, výtrusy široce elipsoidní, hustě síťovitě bradavčité, amyloidní, velikosti 8-10 x 7-8 µm.

Biotop

v nížinách i pahorkatinách, sušší listnaté i jehličnaté lesy, ve skupinách na prosvětlených místech. Upřednostňuje dubo-habrové lesy a háje, smíšené lesy nevápenaté půdy. Najdeme ji na vápenitém písku a jílu.

Kdy roste

červenec až říjen

Možnost záměny

holubinka sličná var. žlutá (Russula lepida var. lactea) – jedlá
holubinka ruměnná (Russula pseudointegra) – nejedlá

Další zajímavosti a postřehy

Nápadná tvrdostí a chutí dužniny. K používání nevhodná, lze použít jen pár plodnic do směsi. Je to mykorhizní houba.

Význam

jedlá s výhradami



Nahrajte své fotografie