O houbách

Ryzec vodopásý
Lactarius aquizonatus Kytöv. 1984

Založil: Kraken(m) | Zařazení: nejedlé | Rozšíření: téměř se nevyskytuje | Upravit

Ryzec vodopásý
Autor fotografie: Kraken

Období růstu: červenec - říjen

Klobouk

Klobouk má cca 15cm v průměru, zpočátku má bělavou barvu s okrovými až oranžovými skvrnami, později je barva krémová až nažloutlá s narezlými plochami. Povrch je slizký, po zaschnutí nelepkavý, voskový. V mládí je celý pokrytý chloupky, nejvíc kolem okrajů.

Povrch klobouku má jakoby vodové, tmavší kruhování, od okraje až téměř do půlky. Starší plodnice mají velmi pravidelné kruhování po celé ploše. Mladé plodnice mají okraj podvinutý, později se narovnávají a zvedají, až vytváří trychtýř.

Hymenofor

Lupeny jsou husté, vysoké kolem 5mm, lehce zbíhavé, u třeně větvené, prostřídané, krémové oranžovým nebo růžovým nádechem.

Třeň

Třeň je krátký, jen 3 až 4 cm, v průměru 2 až 3 cm, dole zúžený. Na řezu již od mládí obvykle alespoň částečně dutý, brzy dutý. Později je dutina třeně překryta pouze pokožkou klobouku. Barvu má bělavou, zpravidla téměř stejné barvy jako lupeny.

Dužnina

Dužina je bílá, v místě napojení lupenů na řezu žloutne díky mléku. Po zaschnutí prakticky vůbec nepálí. Mléko je nehojné a slabě palčivé. Je bílé, rychle sírově žloutnoucí. Poškozením lupenů nebo třeně ani na řezu plodnice se netvoří žádné kapičky mléka, jak je u ryzců obvyklé. Pouze je patrné zvlhnutí řezu bílým mlékem a rychlý přechod do sírově žluté (5-10 vteřin). Vůni má ovocnou až nasládlou.

Biotop

U nás je zatím potvrzený nález pouze na dvou lokalitách pod smrky, borovicemi, břízkami a osikami.

Možnost záměny

Ryzec ohrnutý (Lactarius resimus) má okraj klobouku jen ochmýřený a nemá výraznější pásování.
Ryzec citrónový (Lactarius citriolens) má suchý okraj klobouku.
Ryzec pýřitý (Lactarius pubescens) má nežloutnoucí mléko.

Další zajímavosti a postřehy

Český název byl pouze pracovní, nevím jestli už je oficiální. Ale snad ano, na webu už několik odkazů je.


  • Klobouk

  • Hymenofor

  • Třeň


+ Přidat další fotografie

Komentáře

Příspěvky do diskuse mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Pokud ještě nemáte vytvořený účet zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času