O houbách

Palečka zimní
Tulostoma brumale

Založil: Kraken(m) | Zařazení: nejedlé | Rozšíření: hojné | Upravit

Palečka zimní
Autor fotografie: Kraken

Období růstu: říjen - červen

Plodnice

Plodnice se vyvíjí v zemi, odkud je vyzdvižena dřevnatým třeněm nad povrch. Palička je kulatá až mírně sploštělá, 10 mm v průměru, zpočátku slámově žlutá, bleděokrová, šedivá. Ve stáří špinavě bílá, papírovitá. Povrch je hladký, na temeni je krátké, komínkovité, načervenale hnědé ústí na vypouštění výtrusů. Na spodní straně někdy zůstávají viset zbytky potrhané plachetky.

Třeň

Třeň je dlouhý 20 až 50 mm, silný 2 až 3 mm. Je pevný, tuhý, zanořený do hlavové části, ve stáří vláknitý. Povrch je nestejnoměrně pokrytý lupínkovitými šupinami. Je bělavě okrový, na bázi s malými hlízkami mycelia.

Mikroskopické znaky

Výtrusný prach je červenohnědý až skořicově hnědý.

Biotop

Vyskytuje se téměř celoročně, hlavně na podzim, nepříliš vzácně ve skupinách v oblastech teplomilné květeny jako jsou lesostepní stráně nebo i pastviny. Ale také na člověkem vytvořených stanovištích. Upředostňuje mechy, suché trávníky, lehčí vápnité a písčité půdy, jílovité zdivo, kamenité podloží, náspy u cest a jiná slunci vystavená místa. Plodnice na stanovišti přetrvávají velmi dlouho.

Možnost záměny

S velmi podobnou, na stejných stanovištích se vyskytující, vzácnější palečkou brvitou, která má kulatější hlavovou část, obrvené ústí a tmavší třeň.

Další zajímavosti a postřehy

Je to naše nejhojnější palečka.

Vědecká/lidová synonyma

Lycoperdon mammosum P. Micheli 1729
Lycoperdon pedunculatum L.
Tulostoma mammosum (P. Micheli) Fr.


  • Plodnice

  • Třeň

  • Biotop


+ Přidat další fotografie

Komentáře

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času

Příspěvky do diskuse mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Pokud ještě nemáte vytvořený účet zaregistrujte se nebo se přihlaste.